Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İyi Görünen ABD Ekonomisinde Borsa Endeksleri Neden Kayıp Veriyor?

ABD ekonomik verileri iyi gelirken, sermaye piyasalarına yansıması olumsuz gerçekleşiyor. Analistlerin beklentisi zayıf.
İyi Görünen ABD Ekonomisinde Borsa Endeksleri Neden Kayıp Veriyor?
Yorum

ABD ekonomisindeki görünümün iyi olduğu belirtildi. Ancak haftanın ikinci işlem gününde Wall Street borsa endeksleri düşüş kaydetti. S&P 500 ve Dow Jones yıllık kazanımlarını iade etti. Gelişmeler ışığında akıllarda şu sorular beliriyor; “yatırımcılar ya da piyasa yapıcılar bizim bilmediğimiz bir şeyi biliyor olabilir mi?

Şimdi bu sorulara ışık tutmak adına WSJ’den Greg IP’in Stanley Druckenmiller ile gerçekleştirilmiş olduğu ropörtaja göz atmak istiyorum.

Röportaj FED hamleleri, ekonomik büyüme verileri ve Çin’e karşı Beyaz Saray’ın gerçekleştirdiği ek ticaret vergilerine dair yapılmıştı.

Son zamanlarda iş büyümelerinin artış gösterdiğini gözlemlerken, öte taraftan da sermaye piyasalarında işlem gören şirketlerin hisse senetlerinin de kayıplar verildiğini yakından takip ediyoruz.

İyi Görünen Ekonomi, Kayıp Veren Sermaye Piyasaları

Abd Borsa Endeksleri Son GorunumEkonomi iyiye giderken, işsizlik oranları düşüş ve iş büyümeleri yükseliş gösterirken ne oluyor da hisse senetlerinde değer kayıpları kaydediliyor? Bu soruya kaynak görülen nedenler; ABD dışında gerçekleşen ülke ekonomilerindeki büyüme oranlarının kötüleşmesi, son on yılda neredeyse her varlık sınıfında güçlenen para cinslerinin gölgesinde kalan alanların uyanışı olarak belirtiliyor.

Meselenin asıl odak noktasında, piyasaların bu pozitif ekonomi görünümüne uyum sağlama konusu olarak değerlendiriliyor. Gelişmiş ülke ekonomilerindeki büyüme, gelişmekte olan ülkelere kıyasla daha yüksek seviyede gerçekleşiyor ve bu gelişmeler beraberinde gelişmiş ülke borsa endekslerindeki hisse senetlerinde şişkinlik yaratıyor. Yani bir diğer bakışla kırılganlık artıyor.

Piyasa Beklentisi Negatif

Piyasaların Beklentisi ZayıfABD tarafında gerçekleşen genişlemenin 2019 yılı yaz döneminde çizeceği grafiklerin önemi vurgulanıyor. Yakından takip ettiğimiz gelişmelere olan piyasanın cevabı olumsuz yönde.

ABD savunma sanayi hisse senetleri endeksinde 2018 Mayıs ayında başlayan düz bir yükseliş trendi gözlemledik. Ekonomik açıdan politik gelişmelere yüksek oranda duyarlı endeksin son zamanlarda yukarı yönlü hareketi yatırımcılar nezdinde piyasaya pek de olumlu yansımadı.

Analistler 2007 yılında işaret ettikleri tablonun gerçekleştiğini belirtirken, FED’in sıkılaşmacı politikalarını savunmak bir yana bunu birkaç yıl önce gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade ediyor. Şimdiki süreçte, beklenmeli ve gerçekten ne olduğunun görülmesi gerektiği savunuluyor. Gelinen sürecin nispeten daha tehlikeli oluşu kaynaklı kaldıraçlı işlem gören vadeli piyasalara dikkat çekiliyor.

Sergilenen Kontango Daralmayı Teyit Ediyor

Kontango Tablosu Daralma Sinyali VeriyorBildiğimiz üzere küresel vadeli piyasalarda kontango formasyonu, petrol öncülüğünde emtia fiyatlarındaki düşüş küresel piyasalarda yavaşlama endişelerini artırıyordu.

Görüntüye bakıldığında parasal genişleme politikası güden FED hamlesi ile daha fazla para toplanması teşvik ediliyor. Bu süreç piyasa tarafından 1880’lerden bu güne ekonomik açıdan en yıkıcı dönemde olunduğu şeklinde yorumlanıyor. Bir alanda gerçekleşen niceliksel genişlemenin diğer alanlarda daralan niceliksel hareketlere neden olduğu belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu