Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Beklentileri Aşan 3Ç20 Raporları Bile ABD Hisseleri Yükselmeyebilir

ABD'de açıklanan üçüncü çeyrek raporlarının beklentileri aşması durumunun hisse senetlerini yükseltmeye yetmeme ihtimali konuşuluyor.
Beklentileri Aşan 3Ç20 Raporları Bile ABD Hisseleri Yükselmeyebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de bu hafta açıklanan 2020 yılı üçüncü çeyrek raporları, ülkeye iyimserlik havası getirdi. Ancak tam olarak bu konuda başarılı olamadı. Çünkü bazı analistler, beklentilerin üzerinde gelen bu raporlara rağmen ABD hisse senetlerinin yükselmek için gerekli gücü toplayamayacağını düşünüyor.

S&P 500 endeksi, Eylül ayında yaklaşık %5 civarında artış kaydetti ve hisse senetleri kazanç sezonuna istikrarlı bir yükselişle girdi.
S&P 500 Düşüş Eğilimi
Grafik: Market Watch

Bu haftanın ilk işlem gününde ise endeks, tarihi zirvesinden sadece %1 oranında uzaktaydı. Bu noktadan beri düşüş kaydeden endeks, dünkü işlemleri 3488,67 puandan tamamladı. Bugünkü işlemlere 3453,72 puandan başlayan endeks, %0,75 oranında ekside 3462,45 puanda seyrediyor.

Endeksin 5 günlük getiri performansı %0,48 oranında pozitif konumdayken, yılbaşından bu yana %7,19 oranında getiri performansına sahip oldu. 1 yıllık getirisi ise %15,52 düzeyinde pozitif bölgede bulunuyor.

S&P 500 endeksinin bugünkü düşüş eğiliminin nedeni, teşvik görüşmelerinde herhangi bir ilerleme olmamasıyla alakalı. Hazine Bakanı Steven Mnuchin, 3 Kasım seçimlerinden önce bir teşvik anlaşması yapmanın zor olacağını söylemeden önce bile hisseler dalgalı seyrediyordu. Aynı zamanda aşı haberleri de henüz iyimserliğe işaret etmiyor.

ABD’de Wells Fargo hariç bankalar güçlü kazançlar bildirirken, Wall Street’te henüz bir rahatlama görülmüyor.
Wells Fargo Dışında Kazançlar Pozitif
Kaynak: Wells Fargo

Bankalardan daha önce bildirimde bulunan 22 şirket, ortalama %25 civarında beklentilerin çok üzerinde kazançlar bildirdi. Bazı piyasa katılımcıları, gelecek haftalarda kazançlarının beklentilerin çok üzerinde geçtiğini bildiren şirketlerin bile büyük bir artış görmeyebileceğinden endişe ediyorlar. Çünkü pek çoğu, zaten Eylül ayında mütevazi yükseliş performansı gösterdi.

BTIG Strateji Uzmanı Julian Emmanuel, daha fazlasına ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Emmanuel, hisse senetlerinin yükselmesi için tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın olmaları gerektiğini düşünüyor. Ayrıca şirketlerin sağlam bir rehberlik sunması gerektiğini dile getiriyor.

Büyüme hisseleri ise değerden daha yüksek kazançlar görmeye devam ediyor ve bunu 2021 yılına taşıması bekleniyor.
Russell 1000 Büyüme Performansı
Grafik: Market Watch

Russell 1000 Büyüme sektörü için kazanç tahminleri, geçen yıln aynı dönemine göre üçüncü ve dördüncü çeyrek için pozitif konumda. Credit Suisse’ye göre endeksin üçüncü çeyrekte %0,1 büyümesi ve değerinin %26,9 düşmesi tahmin ediliyor. Dördüncü çeyrekte ise %3,8 büyümesi ve %18,8 değer kaybı öngörülüyor.

Bunun çok büyük bir performans ve büyüme hisselerinin göreli performansının devam ettiğini gösteriyor. Bu bilgiler kapsamında ABD hisselerinin yükselmesi için teşvikler ve aşı konusunda iyimser haberler olması gerekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu