Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalyan Tahvilleri Moody’s’in Not İndirimi Yapmasıyla Yükseldi

İtalya'da, Avrupa Birliği ile yaşanan bütçe anlaşmazlığı konusunda herhangi bir anlaşmaya varılamadı ve Moody's ülkenin notunu indirdi. Bu hareket İtalyan tahvillerini yukarı taşıdı.
İtalyan Tahvilleri Moody’s’in Not İndirimi Yapmasıyla Yükseldi
Yorum

İtalya ile Avrupa Birliği Komisyonu arasında yaşanan bütçe anlaşmazlığı ülke tahvillerinin değer kaybetmesine neden oldu. Geçen haftanın son işlem gününde de gerileyen İtalyan tahvilleri ile hisse senetleri, kayıplarını üçüncü güne taşımıştı. Yatırımcı riski açısından takip edilen 10 yıl vadeli İtalya ve Almanya hazine tahvilleri arasındaki fark 5 yıldan uzun bir sürenin en yükseğine çıkmıştı.

Moody’s beklendiği gibi İtalya’nın notunu Baa2’den Baa3’e indirdi ve not görünümünü durağana çevirdi.

Moody's İtalya'nın Notunu İndirdiMoody’s’in not indirimi, beklenen bir hareket olması sebebiyle İtalyan piyasalarında fazla bir etki yaratmadı diyebiliriz. Haftanın ilk işlem gününde ise İtalya hazine tahvilleri yükseliş kaydetti ve Avrupa ülkelerinin tahvillerine de destek verdi. Moody’s Investor Services’in not kararıyla birlikte İtalya’nın kredi notunun yakın zamanda çöp seviyesine düşme riski ortadan kalmış oldu. Bu durum ise ülke tahvillerini yukarı taşıdı.

Yaşanan anlaşmazlık nedeniyle İtalya 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi, geçen hafta 2014’ten beri görülen en yüksek seviyeyi görmüştü.

İtalya 10 Yıllık Tahvil Faizleriİtalya’da 10 yıl vadeli tahvil faizleri 6 baz puan yükselerek yüzde 3,75’e ulaşmıştı. Alman tahvilleri ile farkı ise 338 baz puan olmuştu. Societe Generale Euro Bölgesi Tahvil Strateji Birimi Yöneticisi Ciaran O’Hagan, Moody’s’in atılacak en yumuşak adımı attığını ve bu durumun yatırımcıları rahatlattığını belirtti. Aynı zamanda Moody’s’in not indirimi sonrasında İtalya tahvillerinde “al” tavsiyesi verdi.

O’Hagan, “belirsizlik ortadan kalktı” ifadelerini kullanırken, yükselişin ise bir ödül olarak hak edildiğini söyledi.

Belirsizlik Kalktı Ödül Yükselişİtalyan 10 yıllık tahvillerin faizi 16 baz puan düştü ve yüzde 3,32 oranına geriledi. İtalya ve Almanya 10 yıl vadeli tahvillerin faiz farkı ise sert bir düşüş kaydetti. Almanya 10 yıllıklarının faizi, güvenli liman talebinin azalmasına bağlı olarak yaklaşık 2 baz puan artış kaydetti.

La Repubblica gazetesinin haberinde ise İtalyan hükümetinin 2019 yılı için planlanan yüzde 2,4’lük bütçe açığı hedefinden vazgeçmeyeceği söylendi. Kaynağı açıklanmayan habere göre; İtalya’da hükümet Pazartesi günü saat 11:55’te Avrupa Komisyonu’na yanıtını bildirdi. Haberde, “İtalya, Avrupa Birliği’nin reddini ve piyasaların ağır eleştirisini başından savarak ultra bütçe açığı ile ilerliyor,” ifadeleri de yer aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu