Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya’da Enflasyon 2,5 Yılın Yükseğinde Kalırken Borsa Negatif

İtalyan borsa endeksi günün büyük bölümünde negatif hareket etti. Enflasyon 2,5 yılın zirvesinde kaldı.
İtalya’da Enflasyon 2,5 Yılın Yükseğinde Kalırken Borsa Negatif
Son Güncelleme: 
Yorum

İtalyan gösterge endeks, FTSE MIB, Haziran ayının son gününde kısa süreliğine pozitif bölgeye geçse de günün çoğunda ekside işlem gördü. Dün 25,357.36 puandan kapanan endeks seansa 25,350.92 puanla başlarken açılıştan sonra düşüş trendine girdi.

24,954.11 puana kadar gerileyen endeks, ekonomik toparlanma beklentileri ve günün önemli verileriyle yönlendirildi.

TSİ 12.45’ye yüzde 1,29 kayıpla ilerleyen İtalyan hisseleri, açıklanan Haziran ayı enflasyonundan olumsuz etkilendi.
İtalyan Borsa Ekside
Kaynak: MarketWatch

Buna göre İtalya’da yıllık enflasyon yüzde 1,3’le yüzde 1,4’lük beklentilerin altında gelirken aylık enflasyon da yüzde 0,2’lik beklentilerin altında yüzde 0,1 olarak gerçekleşti.

Yıllık enflasyon önceki ayın iki buçuk yılın en yüksek seviyesinden değişmedi. Yıllık enflasyona ana yukarı yönlü baskı enerji maliyetindeki keskin artıştan geldi.

İtalya’da üretici fiyatları ise Haziran’da 26 yılın yüksek seviyesine yakın olarak gerçekleşti. İtalya’da üretici fiyatları, bir önceki aydaki yukarı yönlü revize edilen yüzde 6,8’lik artıştan hızlanarak Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 8,0 arttı.

Kurumsal tarafta ise Unipol hisseleri FTSE MIB’ın yıldızı olarak öne çıktı. Yazım sırasında yüzde 3’ün üzerinde artan hisselerin 5 günlük kazancı yüzde 4,5’e ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu