Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İsveç’te Düzenleyici Kripto Para Madenciliğine Karşı Uyarı Yaptı

Finansal düzenleyici, kripto para varlıklarının bazı yönlerinin sorunlu olduğunu söyledi.
İsveç’te Düzenleyici Kripto Para Madenciliğine Karşı Uyarı Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

İsveç Mali Denetleme Kurumu kripto para madenciliğinin enerji sorunları hakkında uyarıda bulundu. Kurum dijital varlıkların madenciliğinin büyük CO2 emisyonlarına neden olduğunu vurguladı.

Raporda kripto para madenciliğinin bazı yönlerinin son derece sorunlu olduğu belirtildi. Açıklamada piyasa değeri açısından dünyanın en iyi iki kripto para varlığı olan Bitcoin ve Ethereum’a dikkat çekildi.

Cambridge Üniversitesi ve Digiconomist tarafından yapılan bir tahmine göre, BTC ve ETH bir yılda İsveç’in tamamından neredeyse iki kat daha fazla elektrik tüketiyor. Söz konusu kripto varlıkların atmosferde yılda 120 milyon tona kadar CO2 salınımına yol açtığı tahmin ediliyor.

Birçok kripto para madenciliği firması, Çin’de dijital para madenciliği yasağı nedeniyle son aylarda İsveç’e taşındı. Bununla birlikte ülke, Bitcoin madenciliği için elektrik tüketiminde bir sıçrama da dahil olmak üzere bazı ciddi sorunlarla karşı karşıya kalıyor.

Ayrıca hem üreticilerin hem de yatırımcıların daha az enerji gerektiren madencilik yöntemlerine geçiş talep etmesine yol açacağı umuduyla, kripto para varlıklarıyla ilgili iklim sorunlarının masaya yatırılabileceği belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%