Yatırım yapmaya başla!

İstifa Ederken Kullanmamanız Gereken Cümleler

İstifa Ederken Kullanmamanız Gereken Cümleler

İşe gitmek artık size işkence gibi mi geliyor? Yaptığınız işten zevk alamıyor ve bütün gününüzü sıkıntıyla mı geçiriyorsunuz? Verilen her işte oflayıp pufluyor, etrafınızdaki insanlara bakıp bakıp daha fazla orada duramayacağınızı mı düşünüyorsunuz? Sabahları alarmın sesini duyduğunuzda üzerinize çöken rehavetle yorganın altına gömülüyor ve hazırlanmayı son dakikaya kadar erteliyor musunuz? Mesaiye bitkin bir halde başlıyor ve mesainin son dakikasına kadar aynı modda mı takılıyorsunuz? O zaman işi bırakma vaktiniz gelmiş olabilir. Diğer bir deyişle; ufaktan istifa mektubunuzu yazmaya başlayabilirsiniz.

“Sevgili patron, siz bu satırları okurken ben yeni ufuklara yelken açmış olacağım. Şimdiye kadar sizinle çalıştıysam, bu yalnızca aramızdaki maddiyat ilişkisi yüzündendi. Yoksa sizin o melun yüzünüzle “yalakalarınızın” sahteliklerine asla katlanamazdım. Ama artık bu eziyeti çekmek zorunda değilim çünkü harika diyebileceğim bir iş fırsatıyla karşılaştım. O yüzden bir daha geri dönmemek üzere bu iğrenç yerden gidiyorum. Oldu o zaman, hadi kib bye!” Hayır, tabii ki istifa mektubunuzu yazarken içinizden geçenleri bu şekilde kağıda dökmeyeceksiniz. Uzun zamandır takındığınız o maskeyi bir kez daha takınacak, sizi bezdiren iş yerinizden güzellikle ayrılacaksınız. Çünkü yapmanız gereken şey tam olarak bu!

Neden mi? Çünkü istifa ederken patronunuzun karşısına geçip ona aylardır hatta yıllardır içinizde biriktirdiklerinizi söylemenin, inanın bana, hiçbir faydasını görmeyeceksiniz. Tamam, bunu yaptığınızda belki içiniz rahatlayacak. Uzun zamandır sahte sahte gülümsediğiniz iş arkadaşlarınıza onlar hakkındaki gerçek düşüncelerinizi söylemek belki sizi bir süreliğine iyi hissettirecek. Ama işte, iş iştir ve ayrılacak olsanız bile profesyonel davranmanız gerekmektedir. Sonuçta; profesyonel davranarak kendinize iyilik etmiş olduğunuzu düşünmeli ve patronmuş, üstlerinizmiş, sinirlerinizi bozan iş arkadaşlarınızmış hepsini ardınızda bırakmayı bilmelisiniz. İşte bunun için de size istifa ederken muhtemelen dilinizin ucuna kadar gelecek bazı cümlelerden bahsetmek istedim. Diğer bir deyişle; seslendirmemeniz gereken olası düşüncelerinizden! Buyurun, içinizde tutmanız gereken cümleler nelermiş, birlikte inceleyelim:

“Beni İş Hayatından Soğuttunuz!”

“Beni İş Hayatından Soğuttunuz!”Patronunuz sizi yaptığı gereksiz toplantılarla, fazla fazla mesailerle, davranışları ve saçma sapan kurallarıyla iş hayatından soğutmuş olabilir. Nitekim düşüncelerinizin çoğunda haklı olduğunuzdan eminim. Ama bunu onun yüzüne vurmanın size bir faydası olmayacağını da kabul etmelisiniz. Sonuç olarak, kendi iyiliğiniz için patronunuza böyle şeyler söylemekten kaçının derim.

“İş için Sağlığımdan Ödün Verecek Değilim!”

“İş için Sağlığımdan Ödün Verecek Değilim!”Bitmek bilmeyen mesailer, tatil günlerinde yapılan toplantılar, seminerler, üzerinize yüklenen sorumluluklar ve dahası yüzünden sağlığınız bozulmuş olabilir. Ki yaşadığınız bu durum konusunda yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Yani etrafta sizinle aynı fikirde olan sayısız iş hayatı mağduru var. Ama bu istifa ederken patronunuzun karşısına geçip “çalışacağım diye sağlığım bozuldu, bu kadar eziyet bana reva mı” gibi cümleler kurmanızı gerektirmiyor. Tamam, işiniz için tabii ki sağlığınızdan ödün vermeyeceksiniz ama bu sözler yüzünden giderayak gelecek kariyerinizin sağlığını da bozmamalısınız.

“Zaten İşe Yaramadığımı Düşünmüyor muydunuz, Şimdi Ne Değişti?”

“Zaten İşe Yaramadığımı Düşünmüyor muydunuz, Şimdi Ne Değişti?”Patronunuz şimdiye kadar size “işe yaramazın tekiymişsiniz” gibi yaklaşmış olabilir. Hatta ve hatta davranışlarının yanı sıra acımasız cümleleriyle bunu direk size söylemiş bile olabilir. Ama siz yine de istifa konuşmanız karşısında şaşkına dönen patronunuza “zaten işe yaramadığımı düşünüyordunuz, şimdi ne değişti ki” gibi şeyler söylememelisiniz. Bunun yerine daha mantıklı açıklamalar yapmalı, devam edebilmek için elinizden geleni yaptığınız ama yollarınızı ayırmanın en iyi seçenek olduğunu düşündüğünüz yönünde profesyonelce konuşmalısınız.

“Böyle Bir Ortamda Daha Fazla Çalışmaya Katlanamıyorum!”

“Böyle Bir Ortamda Daha Fazla Çalışmaya Katlanamıyorum!”Dedikoducudan fesata, çalışkandan tembele varana kadar her türlü kişilik tipinin bulunduğu iş yerinizden nefret ediyor olabilirsiniz. Yan masanızda oturan Ayşe’den, başarılı olan herkesi bir kaşık suda boğmak isteyen kıskanç Ebru’dan, patronun baş yalakası olan Ahmet’ten zerre kadar bile hoşlanmıyor olabilirsiniz. Yani çalıştığınız iş ortamının hayatınızda gördüğünüz en kötü ve en başarısız ortam olduğunu düşünebilirsiniz. Ama tüm bu gerekçeler istifa ederken “buradan nefret ediyorum” gibi dürüst açıklamalar yapmanızı gerektirmiyor. Kısacası, bırakın onlar acınası iş ortamlarında acınası olduklarını bilmeden çalışmaya devam etsinler.

“İş Arkadaşlarımla Zaten Vedalaştım”

“İş Arkadaşlarımla Zaten Vedalaştım”Sakın ha! Patronunuzla istifa konuşmanızı yaparken ona sakın ha “iş arkadaşlarımla zaten vedalaştım” falan demeyin. Çünkü bu cümleniz onun tarafından pek de hoş karşılanmayacaktır. Zira iş arkadaşlarınızla vedalaştığınızı söylemek, patronunuza “ben kararımı zaten verdim, şu anda sizle konuşuyorsam o da mecbur olduğum için, daha önce herkese işten ayrılacağımı söyledim çünkü siz bu kararımdan haberdar olacak en son kişisiniz” gibi cümleler söylemekle aynı anlama gelmektedir. Ki bu cümleleri duymak da bir yönetici için yeterince aşağılayıcı ve sinir bozucu bir durumdur.

“Değil İki Hafta Artık Burada Bir Dakika Bile Durmak İstemiyorum!”

“Değil İki Hafta Arık Burada Bir Dakika Bile Durmak İstemiyorum!”Evet, belki siz hiç böyle bir olasılığa ihtimal vermiyorsunuz ama patronunuz istifanızı kabul etmek istemeyebilir. İşe devam etmeniz için sizi ikna etme yoluna gidebilir. Hatta çalışmaya devam ederseniz önünüze zam, terfi gibi olanaklar sereceğini bile söyleyebilir. Ya da bunların hiçbirini yapmayıp size ne zaman ayrılmak istediğinizi sorabilir. Bu soruya “hemen şimdi” demeniz durumunda ise iş hukukundaki kurallar gereği 2 hafta daha beklemeniz gerektiğini hatırlatabilir. İşte böyle durumlarda sakın ola “üzgünüm ama burada bir dakika daha bile kalmak istemiyorum” gibi şeyler söylememelisiniz. Sonuçta; oradan kötü ayrılmak ya da eski işinizin CV’nizde kara bir leke olması hayatınızı hiçbir yönden kolaylaştırmayacak.

“Yöneticiliğin Y’sinden Bile Haberiniz Yok!”

“Yöneticiliğin Y’sinden Bile Haberiniz Yok!”“Bir de bana neden işten ayrıldığımı mı soruyorsunuz? Aynaya dönüp kendinize bir baksanıza! Ama durun, siz hiç zahmet etmeyin. Çünkü yansımanıza baktığınızda yöneticiliğin y’sinden bile haberi olmayan birini göreceksiniz.” Tamam, içinizden geçen bunlar. Hal ve hareketleri, dengesiz tavırları, kısacası kötü bir patronda görülen her türlü sinir bozucu özelliğiyle yöneticilik vasfından yoksun patronunuzu sözlerinizle aydınlığa kavuşturmak isteyebilirsiniz. Ama yapmasanız daha iyi! Siz doğru seçilmiş kelimelerinizle istifanızı basın. Bırakın, patronunuz o göze çarpan yeteneksizliğiyle eski iş arkadaşlarınızı yönetememeye devam etsin.

“Hiçbir Zaman Gösterdiğim Çabayı Takdir Etmediniz!”

“Hiçbir Zaman Gösterdiğim Çabayı Takdir Etmediniz!”“İşten ayrılıyorum, çünkü hiçbir zaman gösterdiğim çabayı takdir etmediniz. Benden sonra başlayanları terfilerle ödüllendirip, iş bana geldiğinde hiç sesinizi çıkarmadınız. Çalışıyormuş gibi görünenlere zam yaparken benim maaşıma bir kuruş bile eklemediniz. Şimdi de gelmiş bana neden işi bıraktığımı mı soruyorsunuz?” Aslına bakarsanız tam da yeri geldi ama siz yine de böyle şeyler söylemeyin. Çünkü gerçek olsalar bile bu tip gerekçelerle patronunuza istifa açıklaması yapmak profesyonelliğe ters düşecek davranışlardır.

“Daha İyi Bir Yerden Teklif Aldım, Hem de Sizden Katbekat Daha İyi”

“Daha İyi Bir Yerden Teklif Aldım, Hem de Sizden Katbekat Daha İyi”Tamam, istifanızı vermek için bu gayet geçerli bir neden. Sonuçta; herkes istediği yerde çalışma özgürlüğüne sahip. Ama bu patronunuzun gözlerinin içine bakarak “doğrusu daha iyi bir yerden teklif aldım, hem de çalışma koşulları sizden çok daha iyi olan bir yerden” gibi cümleler kurmanızı gerektirmiyor. Düşünsenize, siz bir yöneticisiniz ve çalışanınız karşınıza dikilip göğsünü gere gere sizi yüz üstü bırakacağını söylüyor. Böyle bir davranışla karşılaşmak hoşunuza gitmezdi, değil mi? Bu nedenle; siz siz olun istifa açıklamanızı başka bir yerden teklif aldığınız ve bu nedenle istifa ettiğiniz gibi gerekçelere dayanarak yapmayın.

“Umutsuz Vakasınız Ama Yine de Başarılar Diliyorum!”

“Umutsuz Vakasınız Ama Yine de Başarılar Diliyorum!”Son olarak; konuşmanızı nihayete erdirirken “gerçi başarılı olacağınızı hiç sanmıyorum ama sonuçta adettendir, size iyi şanslar dilerim” gibi sözler etmemelisiniz. Bunun yerine; iş hayatının gereği olarak konuşmanızı profesyonelliğe ters düşmeyecek şekilde bitirmelisiniz. Yani yöneticinize ya da patronunuza yine iyi şanslar dilemeli, ama cümlenizin sonuna ya da başına yorumunuzu belli eden sözcükler koymamalısınız. Kaldı ki ne kadar hak ettiğinizi almasanız da ne kadar kötü günler geçirseniz de şu ana kadar oradan ekmek yediniz. Sadece bunun için bile yöneticinize teşekkür edip, gerçek düşüncenizi belli etmeden ona olabildiğince “içten” bir başarılar dilemelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum