Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Normalleşmeyle Birlikte İstanbul’daki Yabancı Yatırımcı Sayısı 573’ten 2.678’e Yükseldi

Pandeminin zirveyi gördüğü dönemde yabancı yatırımcı ve sermaye tutarı azalırken, normalleşmeye geçilmesiyle “V” şeklinde toparlanarak kriz öncesi seviyeye döndü.
Normalleşmeyle Birlikte İstanbul’daki Yabancı Yatırımcı Sayısı 573’ten 2.678’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, pandemi sonrasında normalleşme adımına geçmemizle birlikte yabancı yatırımcı ve sermaye miktarında “V” şeklinde toparlanma olduğunu söyledi.

Yabancı Yatırımcı Pandemi Raporu‘na göre coronavirüs salgınının pik yaptığı 15 Mart-1 Haziran’da 145 milyon 907 bin liraya gerileyen yabanı sermaye tutarı, kısıtlamaların kaldırılıp normalleşmeye geçilen 1 Haziran-10 Eylül arasında 647 milyon 407 bin liraya yükseldi.

Pandeminin en üst noktaya ulaştığı dönemde İstanbul’da yabancı yatırımcı sayısı 573’e geriledi. Normalleşme adımlarıyla 2 bin 678’e çıktı.

İTO Başkanı AçıklamasıTüm dünyayı vuran pandemi sağlık alanında yarattığı tehlike kadar finans ve ekonomi alanında da derin yaralar açtı. Güncel verilere göre Türkiye’de toplam hasta sayısı 330 bin 753. Salgında 8 bin 667 yurttaşımız hayatını kaybetti.

İTO Başkanı Avdagiç, İstanbul’da yabancı sermayeli yatırım tutarında meydana gelen sert çıkışın, normalleşmeye geçilmesiyle sağlandığını söyledi. Bunun yanında küresel alıcıların Türkiye’yi alternatif Uzakdoğu’ya alternatif pazar olarak görmelerinin de etkisi olduğunu açıkladı.

Pandemi süresince tüm alıcıların Uzakdoğu pazarlarına alternatif bulmaya çalıştığını söyleyen Avdagiç, yatırımlarda ve lojistik tercihlerde de değişiklik olmaya başladığının altını çizdi.

Türkiye Coronavirüs Tablosu
Kaynak: T.C. Sağlık Bakanlığı

Türkiye’nin küresel tedarik zincirinin önemli halkalarından biri olduğunu söyleyen İTO Başkanı, salgının bazı konularda fırsat yarattığına dikkat çekti. Coğrafi konum avantajımız sayesinde tedarik konusunda önemli üstünlüğe sahip olduğumuzu vurguladı.

Avrupa Birliği’nden gelip de İstanbul’da iş yapan yatırımcı sayısının pandemide 64’e gerilediğini fakat normalleşmeyle birlikte 234’e yükseldiğini açıkladı. Gelen sermaye tutarının ise 85 milyon liradan 124 milyon liraya çıktığı bilgisini paylaştı.

Önümüzdeki süreçte ihracatı belirleyen üç önemli faktör olacağını söyleyen Avdagiç, bunları; hedef pazarlar, petrol fiyatları ve Euro/Dolar paritesi olarak sıraladı.

2021 yılında ihracatın %11, ithalatın %9,4 oranında artmasını beklediklerini söyledi. İhracata katkıda bulunmak amacıyla İTO İhracata İlk Adım Programı’na salgın süresince hız verdiklerini kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu