Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya Piyasaları %3,4’lük Ekonomik Büyüme Verisiyle Yükselişte

İspanya GSYİH’si piyasa beklentilerinin üzerinde büyüme sağlarken, ana borsa endekslerinde yükseliş görüldü.
İspanya Piyasaları %3,4’lük Ekonomik Büyüme Verisiyle Yükselişte
Son Güncelleme: 
Yorum

İspanya Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre, gayrisafi yurt içi hasıla, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde yıllık bazda %3,4 oranında büyüdü. Bu oran %2,7 olan ön tahminlerden iyi geldi. Ülke ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde ise %17,5 oranında büyüme gerçekleştirmişti.

Bir önceki çeyreğe kıyasla %2,6 büyüme sağlayan İspanya GSYİH’si, bu dönemde de %2 olan piyasa beklentisini aştı. İkinci çeyreklik dönemde %1,1 büyüme ile tamamlanmıştı.

Beklentinin üzerinde gelen ekonomik büyüme verileri, hisse senedi piyasalarını olumlu etkiledi.
IBEX 35 Endeksi %0,53 Artış Gösterdi
Kaynak: MarketWatch

İspanya’nın ana borsa endeksi olan IBEX 35 (IBEX), TSİ 11.26’da %0,53 artıda işlem görüyor. 8.503,80 puandan hesaplanan endeks, son kapanışını 8.459,1 puandan yaptı. Perşembe gününe 8.388,9 puan ile daha zayıf seviyeden başladı.

Ancak gelen olumlu veriler yeniden yükselmesini sağladı. Gün içinde kaydettiği en yüksek seviye 8.508,5 puan oldu. IBEX altında yer alan 28 hissenin değerinde artış, 7 tanesinde düşüş oldu.

En fazla yükselen ilk iki hisse %3,92 ile International Consolidated Airlines Group S.A. (ICAG) ve %1,29 ile ACS Actividades de Construccion y Servicios SA (ACS) oldu.

Diğer borsa endekslerine bakıldığında; IBEX Medium Cap (IBEXC) %0,28 artışla 13.334,40 puandan, IBEX Small Cap (IBEXS) ise %0,69 artışla 8.103,20 puandan işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu