Yatırım yapmaya başla!

İş Hayatında Ağzınıza Almamanız Gereken Bitirici Sözler

İş Hayatında Ağzınıza Almamanız Gereken Bitirici Sözler

İş hayatında dikkat etmemiz gereken en önemli konu belki de ağzımızdan çıkacak birkaç kelimedir. Söylemek istediklerimizi doğru kelimeler seçip doğru cümlelerle ifade etmemiz gerekiyor. Bazen patavatsızca, sinirle, üzüntüyle, mutlulukla veya dalgınlıkla söyleyeceğimiz birkaç kelime, uzunca bir süre hafızalardan silinmeyebilir. Ayrıca iş hayatınızı da mahvedip, geri dönülmez bir yola sokabilir.

Gereksiz yere sarf ettiğiniz kelimeler, iş yerinde sevilmemenize, işverende itici biz imaj çizmenize neden olabilir. İş ortamında bir yer edinmek ve dikkatleri üzerinize seçmek için saçmalamanız, yerinizi sarsacaktır. İyi niyetli bir insan bile olsanız, rekabet işin içine girmeniz yalnız kalmanıza neden olabilir. Ayrıca dominant bir karakter çizmeye çalışmanız da ortamı gererek iş arkadaşlarınız tarafından dışlanmanıza neden olabilir.

Kariyerinizi çizerken hayatınızı karartacak birkaç kelime etmemek için sizlerle paylaşacağımız sözleri ağzınıza almamanızı öneririz. İşte iş hayatında bitirici olabilecek birkaç söz:

“Durum parayla ilgili değil!”

"Durum parayla ilgili değil!"İş hayatınızda ve yerinizde her durum parayla ilgilidir. Siz çalışırsanız para kazanırsınız ve yaptığınız büyük hatalar nedeniyle hem siz hem şirket para kaybedebilir. Alınacak kararlar söz konusu olduğunda para öncelikli değilmiş gibi davranılır. Oysaki yapılan her iş ve bu amaçla alınan her karar parayla ilgilidir. İnanın veya inanmayın; para iş hayatının en önemli unsurudur.

“Sesli düşündüm”

"Sesli düşündüm"Sesli düşünme işini, kalabalık bir ortamda veya ofis arkadaşlarınız yanında yaptığınız zaman olumsuz psikolojik sinyaller vermenize neden olabilir. Patavatsız, olgunlaşmamış gibi bir imaj çizmeyi istemezsiniz. Belli bir grup içerisinde ağzınızdan çıkacak birkaç sesli düşünce güvensiz olduğunuzu işaret ederken, çevrenizdekilere de tepkilerinin izlendiği hisse verecektir.

“Daha bir plan yok!”

"Daha bir plan yok!"Bu ifade planı yakın zamanda yapacağınız hisse vermek yerine işini iyi yapmamak hissi verecektir. İşinizi iyi yapmadığınız veya savsakladığınız düşüncesi ise kariyerinizde kapanmayacak yaralar açabilir. Hazır değilseniz, daha net ve dürüst bir açıklama yapmalısınız. İyi bir çalışanın yapacağı en doğru hareket ise her zaman hazır olmasıdır.

“Samimiyetle söylüyorum…”

"Samimiyetle söylüyorum…"Eğer bu cümleyi kullanıyorsanız, öncelikle kendiniz samimiyetinize inanmıyorsunuz, demektir. Samimiyetinize inandırmak için bu cümleyi kurmak yerine daha mantıklı faaliyetlerde bulunabilirsiniz.

“İyiye benziyor, deneyip görelim!”

"İyiye benziyor, deneyip görelim!"Ortaya atılan fikrin, iyi olup olmadığından emin değilseniz, sırf kırmamak için denemek, zaman kaybından başka bir şey değildir. Anlamsız bir şekilde bu çabaya girmeniz işlerin uzamasına neden olacaktır. Bir fikre ihtiyaç olduğunda iyi niyet göstermek yerine gerçekçi eleştirilerde bulunmak işiniz ve doğal olarak para durumunuz için en iyisidir.

“Karar mekanizması benim!”

"Karar mekanizması benim!"Bu cümleyi gereksiz yere sarf etmeniz, zayıflık göstergesidir. Bir iş yerinde kademeli olarak hemen herkesin karar verme yetkisi zaten vardır. Karar verme konusunda eğer kendinizin en iyisi olduğunu düşünüyorsanız, bunu elde ettiğiniz sonuçlarla ve önerilerle göstermelisiniz.

“Hatalı olabilirim; ama …”

"Hatalı olabilirim; ama …"İleri süreceğiniz ihtimallerin zekici düşünülmesi gerekmektedir. Hatalı olmak, emin olmamak gibi söylemlerle ileri sürülen ihtimaller ise ‘dersime iyi çalışmadım’ izlenimi verecektir. İşini iyi bilen kişiler için nedenler ve sonuçlar üzerinden ihtimallerini ortaya sürerler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum