Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Marka Değeri En Yüksek Türk Bankasının ISCTR Kodlu Hisseleri Yükseldi

Brand Finance Banking 500 2021 listesine girerek, dünyanın en değerli Türk bankası olan İş Bankası’nın hisseleri yüzde 2,5 oranında yükseliş gösterdi.
Marka Değeri En Yüksek Türk Bankasının ISCTR Kodlu Hisseleri Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın önde gelen bağımsız marka değerlendirme kuruluşu olan Banking 500 2021 raporunu yayımladı. Yapılan açıklamada dünyanın en değerli bankalarının, Covid-19 salgını nedeniyle değerlerinde ciddi oranda düşüş olduğu belirtildi.

Çin bankalarının toplam değerin üçte birini oluşturduğu belirtilirken, altı Katar markasının ilk sıralarda yer aldığı bildirildi. Listede Türk bankalarına da yer verildi.

Marka değeri 72,8 milyar dolar olan Çinli ICBC, dünyanın en değerli bankası oldu.
Brand Finance Banking 500 2021
Kaynak: Brand Finance

Brand Finance Banking 500 2021 sıralamasında en üst sırada yer alan Katar markası 6,1 milyar dolarla QNB oldu. Salgın etkisiyle yaşanan küresel zorluklara rağmen söz konusu bankanın büyümeye devam ettiği belirtildi. İlk 10 içinde 5 tane ABD bankası yer alırken, bunlardan Bank of America 32,7 milyar dolar marka değeriyle ilk sırada yer aldı.

Hükümetler, devam eden küresel sağlık krizi karşısında ekonomik büyümeyi canlandırmak için çaba gösterse de, dünyanın en değerli 500 bankasının üçte ikisinin marka değerinde düşüş olduğu açıklandı. Sektörün son iki yılda dikkat çekici ölçüde gerileme kaydettiği bildirildi.

İş Bankası, dünyanın marka değeri en yüksek Türk bankası oldu.
İş Bankası En Değerli Türk Markası
Kaynak: Brand Finance

İş Bankası marka değeri en yüksek Türk bankaları arasında ilk sırada yer aldı. 170. sırada bulunan İş Bankası’ndan sonra 171’de Garanti Bankası, 191’de Ziraat Bankası, 195’te Akbank, 207’de Yapı Kredi ve 275. sırada Vakıfbank bulundu.

Brand Finance CEO’su David Haigh, bankaların sağlık krizi döneminde yaşanan sıkıntıların üstesinden gelme konusunda en önemli görevi üstlendiğini söyledi. Müşteri araştırmasına göre bankaların itibar puanlarının her yıl artış gösterdiğini, bunun da önümüzdeki dönem marka değerine yansıyacağını ifade etti.

The Banker’ın yönetici editörü Joy Macknight, dijital kullanımının artmasının bankalara daha iyi müşteri hizmetleri ve daha hızlı yenilikler sunma fırsatları yarattığını, bunun da marka farkındalığını ve değerini artırmada yol açtığınız dile getirdi.

Raporda Vietnam bankacılık sektörünün yıllık marka değerinin en fazla arttığı ülke olduğu açıklandı. Bunun virüs salgınını etkili bir şekilde kontrol altına almayı başarmalarından kaynaklandığı aktarıldı. Kurum CEO’su Haigh, Sber, BCA ve Capitec Bank’ın tüm olumsuzluklara rağmen konumunu korumayı başardığını dile getirdi.

En değerli Türk bankaları arasında birinci sıraya yerleşen Türkiye İş Bankası A.Ş. Class C (ISCTR) hisseleri pozitif seyrediyor.
İş Bankası Hisse Performansı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Geçen hafta 6,14 liradan kapanan İş Bankası hisseleri yeni işlem gününe 6,18’den başladı. Gün içinde 6,13 – 6,32 arasında hareket eden banka hisseleri, saat 16:58’de %1,12 değer kazancıyla 6,26 liradan işlem görüyor. hisseler yıllık bazda yatırımcısına %15 oranında kaybettirdi.

Gün içi ortalaması 6,21 TL olan İş Bankası C grubu hisseleri haftalık bazda 6,10 – 6,72, aylık bazda 6,10 – 7,38 ve yıllık bazda 4,44 – 7,66 arasında hareket etti. 20 günlük ortalaması 6,80 TL, 52 günlük ortalaması ise 6,77 TL olarak gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu