Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İran’da Kripto Para Madencileri Yasak Olan Hane Elektriği Kullanıyor

İran hükümeti enerji arz sıkıntısına karşı madencilere karşı harekete geçiyor.
İran’da Kripto Para Madencileri Yasak Olan Hane Elektriği Kullanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin’in bu yılın başından itibaren değerini katlaması, madencilerin faaliyetlerine ağırlık vermesini sağladı. Dünyanın farklı ülkelerinde çeşitli nedenlerle madencilik çiftlikleri yoğun olarak bulunuyor.

Bu ülkelerden birisi ise İran olmakta. Kripto para madenciliği yüksek enerji tüketimi nedeniyle çeşitli çevreler tarafından tartışma konusu haline geldi. Yeni bir rapora göre İran hükümeti, kripto para madencilerinin ev elektriği kullanmasını önlemek için denetimlerini sıklaştırdı.

Madenciler büyük cezalar alabilir

İran Enerji Bakanlığı sözcüsü Mostafa Rajabi, ev elektriğiyle kripto madenciliğinin yasal olmadığını ve bu nedenle, yasayı ihlal eden madencilerinin ağır para cezaları ödemek zorunda kalacaklarını söyledi. Yetkili, hane halkı enerjisini kullanan kripto madencilerinin de elektrik şebekesine verilen olası zararları tazmin etmeleri gerekeceğini belirtti.

Rajabi, hükümetin, hidrokarbonlara uygulanan yabancı yaptırımların ve ortalamanın altında yağış nedeniyle hidroelektrik üretiminin azalmasının bir sonucu olarak, ülkede yaşanabilecek elektrik sıkıntısının önüne geçmek için önlem aldıklarını söyledi.

Uzmanlar yetkisiz bir şekilde yapılacak olan kripto para madenciliğinin, yerel şebekelere zarar vereceğini belirtiyor. İran’da son dönemde yasa dışı kripto para madenciliği nedeniyle enerji krizi yaşanıyor.

Hükümet 2019 yılında yaptığ bir düzenleme ile kripto para madenciliğini endüstriyel bir faaliyet olarak tanımlamıştı. Bu nedenle madencilerin düzenlenmiş bir fiyat üzerinden elektrik tüketimlerini gerçekleştirmesi gerekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu