Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İnternet Ekonomisine Tarifelerle Ticaret Savaşı Dijitalleşiyor

Hindistan veya Güney Afrika’nın tehditlerinde başarılı olması durumunda, dijital ticarete tarife kapsamındaki 20 yıllık küresel moratoryum gelecek hafta sona erecek.
İnternet Ekonomisine Tarifelerle Ticaret Savaşı Dijitalleşiyor
Yorum

Ticaret yetkililerine ve belgelerine göre Hindistan veya Güney Afrika tehditlerinde başarılı olursa, dijital ticarete tarife uygulaması konusunda 20 yıllık küresel moratoryum gelecek hafta sona erebilir.

Bu, potansiyel olarak insanları yazılım ve film indirmede vergi ödemeye zorlayabilir. 1998’den bu yana, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeleri “elektronik transmisyonlar” üzerindeki ithalat vergileri yasağını yenilediler ki bu bir tahmine göre yıllık 255 milyar dolar değerinde.

Bazıları, uzun süredir devam eden moratoryumun zengin ülkelerin işine yaradığını çünkü yasağın başlangıçta Washington’dan güçlü destek aldığını ve kayıp gümrük gelirlerinin çoğunun gelişmekte olan ülkeler tarafından karşılandığını düşünüyor.

Dünya Ticaret Örgütü Dijital Ticaret Tarife Açıklaması Ve dijitalleşme arttıkça yasağı yükseltmek için baskılar da haliyle artıyor. Hindistan ve Güney Afrika da bu hafta Reuters tarafından gözden geçirilen bir DTÖ belgesini yayınladı.

Belge 3D baskı ürünleri üretmek için potansiyele atıfta bulunarak yükselen dijitalleşmenin geçen yıl “geçici moratoryumun rolünü yeniden düşünmeye” zorladığını bildirdi. Zaten moratoryumun kaderi önümüzdeki hafta kararlaştırılacak ve yenilenmesi için tam bir fikir birliği gerekiyor.

Güney Afrika’nın konumu hakkında, Güney Afrika’nın DTÖ büyükelçisi olan Xolelwa Mlumbi-Peter, hala bu önemli karar üzerinde düşündüklerini söyledi.

Güney Afrika’nın DTÖ büyükelçisi Dijital Ticaret AçıklamasıHindistan ise yorum talebine cevap vermedi. Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Genel Sekreteri John Denton, şu anda küresel uzlaşmadan kaçınabileceğini düşünen çok sayıda ülke olduğunu ve bunun interneti bozabileceğini dile getirdi.

Bu tür tarifelerin uygulanmasının olası zorluklarını vurgulayan Denton, bir bayt üzerine nasıl tarife uygulanabileceğini sorguladı. “Her günün her dakikasında ülkelerin sınırları boyunca birden fazla kaynaktan akan milyonlarca veri akışını nasıl yakalarsınız?” dedi.

Çin’le Kanada dahil 21 ülke tarafından desteklenen bir teklif, 2019 sonunda sona erdiğinde yasağı en az altı ay uzatmayı hedeflerken İsviçre de DTÖ’nün büyük bir kısmının moratoryuma desteğe
işaret ettiğini aktardı.

Diğer tarafta DTÖ büyükelçisi olan Xolelwa Mlumbi-Peter, moratoryumun sona ermesi durumunda bunun tarifelerin derhal izleneceği anlamına gelmediğini vurguladı. Milletlerarası Ticaret Odası’ndan Andrew Wilson ise birisi sınırlı bir ürün veya hizmet grubuna dahi gümrük vergisi koymayı denemeye çalışırsa, o zaman uyuşmazlıkların çözülme işlevinin olmaması durumunda derhal misilleme riskinin olduğunu anlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu