Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Instagram’ın En Çok Kazanan 10 Modeli

Instagram’ın En Çok Kazanan 10 Modeli
Son Güncelleme: 
Yorum

Kuşku yok ki 2010’dan sonrası sosyal medya tutkunları için oldukça yoğun geçti. İnternete hepimizi hapseden bu akım, Instagram’ın da hayatımıza girmesiyle daha keyifli bir hal aldı. İnsanlardaki fotoğraf çekme hastalığının “selfie” ile bir çılgınlığa dönüşmesine yediden yetmişe hepimiz uyum sağladık. Bundan sonra da tek derdimiz takipçi sayısı ve like alma miktarı oldu. Eğer bir platform milyonlarca insan tarafından sevilerek takip ediliyorsa, orada bir “pazar” kurulmuş demektir. Bu doğrultuda; hepimizin eğlence aracı olarak baktığı Instagram, çoğu kişi için umut kapısı. Hatta bunun da ötesinde bazılarının milyon dolarlar kazanmasını sağlayan keyifli bir iş olanağı…

Eskiden şöhret sadece medyada tanınmanızla alakalıydı. Şimdi ise beğenilen bir fotoğrafınızın ya da videonuzun internet ortamında yayılmasına bağlı. Tabi ki dünya modasının dev kuruluşları da internetteki bu potansiyelin farkında. Moda haftalarında tasarladıkları ürünlerin şık platformlarda boy göstermesinin yanına interneti de eklediler. Ortaya da Instagram modeli diye yeni bir kavramın çıkmasına vesile oldular. Instagram modellerinin en başarıları kendi hesapları üzerinden markaların reklamını yaparken, bu uğraşıları sayesinde binlerce dolar kazanıyorlar. Tabi ki takipçileri olan bizler de kıskançlık ve hayranlık karışımı bir duyguyla onları izliyor, kullandıkları her türlü eşyayı satın almak için birbirimizle kıyasıya bir yarışa girişiyoruz. Bu platformda kendini gösteren her ismin aynı başarıyı yakaladığını söylemek güç elbette; ama biz en çok kazan 10 modeli sizler için listeledik. Sahip oldukları şöhreti paraya dönüştürmesini bilen bu Instagram yıldızlarını takdir ediyor ve hazırsanız listemize başlıyoruz.

İşte karşınızda dünyanın en çok kazanan Instagram modelleri:

10 Aimee Song

Aimee SongSong of Style adındaki moda ve iç tasarım blogunun sahibi Aimee Song, listemize 10. sıradan giriş yapıyor. Song, bu sektörden ne kadar para kazanıldığını fark etmeden önce, bir reklam tasarımcısının ürünlerini ücretsiz paylaştığı için pişman olduğunu söylemişti. Bu onun daha sonradan düzelttiği bir hataydı. Aimee’nin blogu 72 bin okuyucu tarafından görüntülenmişti ve Instagram’da 950 bin takipçisi vardı. Yani bu, bir kıyafet ile fotoğraf çekip paylaştığında; giymiş olduğu kıyafetin aynı gün içerisinde satılacağı anlamına geliyordu. Song, sosyal medyadaki bu gücü sayesinde büyük markalar ile işbirliği yaptı ve reklam başına yaklaşık 50 bin dolar gelir elde etti. Böylece kolayca Instagram’ın en yüksek kazananları arasındaki yerini almış oldu.

9 Danielle Bernstein

Danielle Bernstein22 yaşındaki Danielle Bernstein, oldukça popüler olan We Wore What moda blogunun kurucusudur. Bernstein, Instagram hesabında yaklaşık 1 milyon takipçiye sahip. Onun sosyal medyadaki etkisi, en çok tanınan insanlardan biri olma yolunu açmıştır. Virgin Hotels ve Lancome gibi ünlü markalar, kıyafetlerini tanıtması için New Yorklu bu güzel kadına birinci sınıf ücret ödemişlerdir.

Markaların Danielle’ye tanıtım fotoğrafları ve teşvik yazısı için 5 bin ila 15 dolar arasında ücret ödediği tahmin ediliyor. Ancak bu rakam markalara ve verdikleri tanıtım ürünlerine göre değişiklik gösterebilir. Bernstein, büyük yıllık gelir üzerinden komisyon kazanıyor olabilir ki; “ben para hakkında konuşmaktan nefret etsem de 22 yaşında biri olarak hayal edebileceğimden çok daha fazlasına sahibim,” sözüyle de bunu kanıtlıyor gibi.

Bu güzeller güzeli hanım efendinin başarıyla dolu öyküsünü Her Instagram Gönderisi için 15 Bin Dolar Kazanan Blogger isimli yazımızdan daha yakından inceleyebilirsiniz.

8 Julie Sarinana

Julie SarinanaMeksika doğumlu olup Los Angeles’da bulunan Julie Sarinana, Güney Kaliforniya’da moda endüstrisinin bir figürüdür. Vogue, Elle ve Glamour gibi ünlü dergilerin başlıklarına düzenli olarak katkıda bulunan Sarinana, ayrıca günde binlerce insanın okuduğu inanılmaz derecede popüler olan Sincerely Jules adındaki bolgu da işletiyor.

Moda ipuçları ve en son markalar hakkında yayınlar yapıyor. Instagram hesabında 2.7 milyon takipçisi bulunuyor ve yüklü bir ücret karşılında sponsor markaların tanıtımını gerçekleştiriyor. Sadece blogundan 150 bin dolarlık net gelir elde eden Sarinana, blogcular arasında göze çarpan isimlerden bir tanesidir. Ayrıca Instagram hesabı ile Sarinana yılda kolayca 70 ila 100 bin dolar arasında para kazanabiliyor.

7 Andreas Wijk

Andreas Wijk22 yaşındaki İsveç model ve şarkıcı Andreas Wijk, birçok Instagram kullanıcısı tarafından anında tanınabilir. Bu listede belirtilen diğer modellerin aksine Wijk, kendi moda blogunu işletmek yerine müzik kariyerini yürütmek istiyor. Ancak Wijk’in Instagram takipçisi 150 bin kişiye doğru yaklaşıyor. Bu durum onu sadece moda dünyasında önemli bir figür yapmıyor, ayrıca büyük ölçüde potansiyelini de arttırıyor. 100 binin üzerinde Instagram kullanıcısı tarafından takip ediliyor ve sürekli fotoğrafları paylaşılıyor. Networker Brian DiFeo’ya göre; bu kategorinin içerisindeki kullanıcılar genellikle tek başlarına ve sponsor yoluyla, ayda 5 ila 10 bin dolar kazanç sağlayabiliyor.

6 Wendy Nguyen

Wendy NguyenKaliforniya Üniversitesi Psikoloji mezunu Wendy Nguyen, çeşitli platformlarda bir sosyal medya fenomeni olma özelliği taşıyor. Facebook ve Twitter hesaplarının yanı sıra, YouTube’de de oldukça fazla takipçisi olan Nguyen’in “4.5 Dakikada Eşarp Takmanın 25 Yolu” isimli videosu, tam 25 milyon kez izlenmişti.

Nguyen’in blogu Wendy’s Lookbook ve Instagram hesapları ayrıca inanılmaz derece popüler, Wendy’in sadece bir tane orijinal hesabı olduğu ile ilgili birçok iddia olsa da en güçlü moda blogu yazarları arasında olduğu kesin. Instagram hesabındaki popülerliği geliri ile ilgili birçok spekülasyona sebep olsa da bu moda blogcusu, yıllık 1 milyon dolar geliri ile elit grup arasında yer alıyor.

5 Jane Aldridge

Jane AldridgeJane Aldridge henüz 16 yaşındayken, 2009 yılında Kaye West’in ilgilisini çekmeyi başarmıştı. Jane’in blogu Sea of Shoes, sade Teen Vogue dergisinin sayfalarında yer bulmuştu. Bir hayranı blogunun linkini Kanye’nin sayfasına Tweet attı, sonrasında da blogu bugün ki 400 bin takipçiye ulaşacak kadar büyüdü. Kızıl saçlı bu minik, dikkatleri üzerine çekerek 164 bin kişinin takip ettiği Instagram hesabı ile dünyanın en iyi beş moda blogcusu arasındaki yerini aldı. Etkileyici Teksaslı’ya sponsorluk için oldukça yüksek miktarda ücret verilecek. Hatta bir sponsorun Instagram yazısı için ortalama 5 bin dolar ödeyeceği dillendirilmişti.

4 Julia Engel

Julia Engel665 bin Instagram takipçisi ile Gal Meets Glam blogunun yazarı Julia Engel, bu makalede en çok tanınan modellerden bir tanesi. San Franciscolu ayrıca Dallas Networkers RewardStyle tarafından geliştirilen ve alışveriş aracı olarak kullanılan “LIKEtoKNOW.it” adındaki blogda yazan ilk moda blogcularından bir tanesidir. Engel’in sayfasının okuyucuları, onun giydiği bir öğeyi de içeren fotoğrafı “beğeniyor”, sonrasında da sayfa yöneticisi eşyanın ayrıntılarını kullanıcıya e-mail olarak gönderiyor ve satış sitelerine yönlendiriyor. Engel kullandığı bu yöntem ile yapılan herhangi bir satıştan komisyon kazanıyor. Engel’in sosyal medya hesaplarına ve blog alanına sponsorluk ve ciro ücretleri de eklendi ve bu listede dördüncü sıraya oturdu.

3 Liz Eswein

Liz EsweinLiz Eswein, tam olarak bir Instagram modeli değilken; muhtemelen kamera lensinin diğer tarafında en başarılı ve ektili Instagram kullanıcılarından biri olarak yaşıyordu. Sadece dört yıl içerisinde fotoğrafçılığa ilgi duyan Eswein, şimdilerde hesabından tek bir fotoğraf paylaşımında 15 bin doların üzerinde para kazanıyor. İşletmekte olduğu “Newyorkcity” adındaki Instagram hesabında acemi günlerinde bile, 1.2 milyon takipçiye ulaşmıştı. 6 ila 12 ayda ulaştığı altı basamaklı popülerlik ile markaların umudu olarak gelirini sağlıyor. Puma, Armani ve Samsung gibi markaların dikkatini çeken Eswein, sitesinden ilk 18 ayda 1 milyon doların üzerinde gelir elde etti.

2 Cara Delevigne

Cara DelevigneCara Delevigne, moda blogu yazarlığının yanı sıra Instagram’daki oldukça popüler olmasından da yararlanarak ekstra paralar kazandı. Hatta Kendall Jenner gibi podyum modelleri ve sosyetik isimler Cara Delevigne Instagram hesabında onların ürünlerini giyerek fotoğraf paylaşması için ödeme yaptıkları da bilinmektedir. Cara, özellikle sosyal ağ üzerinde inanılmaz derecede popüler ve 20 milyonun üzerinde takipçiye sahip.

The Guardian haber gazetesine göre, giyim markalarını veya onların kıyafetlerini tanıtmak için model olarak tek bir çekimden 100 bin dolar kazandığı oluyor. Ayrıca, çoğu zaman kullanıcılar bu popülerlikleri ile sponsor paylaşımları için her “beğeni” başına kazanç sağlayabiliyorlar. Bu demek oluyor ki viral paylaşımlar kısa zamanda son derece kazançlı hale geliyor.

DÜNYANIN EN ÇOK KAZANAN 10 BLOG YAZARI ÇİN TIKLAYIN.

1 Chiara Ferragni

Chiara FerragniChiara Ferragni, Milan’da hala bir hukuk öğrencisiyken yayınlamış olduğu Blonde Salad isimli moda blogu, onu uluslararası moda dünyasının en etkili simalarından biri haline getirdi. Bu blog, çeşitli firmaların onunla ilgilenmesine öncülük etmiştir. Instagram hesapları ile ona büyük bir gelir sağlayan reklam ortaklıklarına ulaşmıştır.

Sektördeki birçok küçük blog yazarları ile elit moda blogcuları ve Instagram kullanıcıları yılda 1 milyon dolar kazanırken, Ferragni’nin son yıllarda tahmini gelirinin 8 milyon dolar gibi büyük bir rakam olduğu rivayet edilmiştir. Chiara Ferragni’nin Instagram hesabında 2.8 milyon takipçisi bulunuyor ve neredeyse günlük olarak büyümeye devam ediyor. Bu da demek oluyor ki sel gibi akan bu gelir yakın bir zamanda durulacağa benzemiyor.

Listemizde bulunan bu modeller, akıllarını ve sosyal medyadaki güçlerini kullanıp para kazanmanın kolay ve eğlenceli yolunu bulmuşlar. Son zamanlarda daha da önemli hale gelen sosyal medya şöhreti artık insanların milyonlar kazanabildiği bir meslek haline geldi. Ülkemizde bu kadar olmasa da popüler olan internet fenomenleri bulunmakta. Kolay ve hızlı bir şekilde insanlara ulaşıp, etkileyici şeyler yapıp beğenilerini kazanıyorlar. Böylece onları takip eden insanların sayısı artıyor ve en azından bir film yıldızı gibi şöhrete kavuşuyorlar. Bu şöhret de onlara inanılmaz derecede mantıklı iş fırsatları getiriyor. Sonrasında da sonuç gayet açık; önce yüzler, sonra binler, hatta belki de milyonlar. Kısacası şöhretleri ile gelirleri de doğru orantıda artmaya devam ediyor. Nerede son bulur ya da bir gün son bulur mu orasını zamanla birlikte takip ederek göreceğiz. Sizlere sunmuş olduğumuz bu listedeki Instagram’ın en fazla kazanç sağlayan modelleri hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu