Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İnşaat Endeksi ANELE Kodlu Hisselerin Desteğiyle %2,5 Artıda

BIST inşaat endeksi gün içinde en fazla yükselen sektör endeksi olurken, onu Anel Elektrik hisseleri destekledi.
İnşaat Endeksi ANELE Kodlu Hisselerin Desteğiyle %2,5 Artıda
Son Güncelleme: 
Yorum

Günün ikinci yarısında Türk lirası varlıklarında genel olarak negatif bir tablo hakim. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi saat 15.05 itibarıyla %1 ekside 1445 puandan işlem görüyor. Endeks gün içinde ticaret ve metal ana sanayi şirket hisselerindeki düşüşle 1439 puana geriledi. Alt göstergelerde en iyi performansı ise BIST inşaat endeksi (XİNSA) gösterdi.

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin yer aldığı gösterge endeks, %2,50 artıda işlem görüyor.
İnşaat Endeksi %2,50 Artida
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Borsada en çok artış gösteren inşaat endeksi gün içinde 1615 – 1672 arasında hareket etti. Haberimizi hazırladığımız sıralarda 1666 puandan işlem görüyor. Haftalık değişimi %3,46 artış olan endeksin puan aralığı 1612 – 1672 puanları oldu.

Aylık bazda 1441 – 1672 geniş bandında hareket ederek, ortalama %8,5 yükseldi. Yıllık olarak ise en düşüğü 1.002, en yükseği 1862 puanla kaydedip, toplamda %65 oranında artış gösterdi.

İnşaat endeksi altında işlem gören şirketlerin çoğu satış ağırlıklı bir gün geçiriyor. En kötü performansı %3,10 ekside fiyatlanan SAN-EL Mühendislik Elektrik Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SANEL) hisseleri gösterdi. Onu %1,37 ekside fiyatlanan Yeşil Yapı Endüstrisi A.Ş. (YYAPI) hisseleri izledi.

Orge Enerji Elektrik Taahhüt A.Ş. (ORGE) hisseleri %0,75, Edip Gayrimenkul Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş. (EDIP) hisseleri ise %0,37 ekside işlem görüyor.

Ana endekse en büyük katkı Anel Elektrik Proje Taahhüt ve Ticaret A.Ş.’den (ANELE) geldi. %3,72 değer kazancıyla 3,90 liradan işlem gören hisseler, gün içinde 3,99’a kadar yükseldi. ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş. (ENKAI) ise %2,85 artışla XİNSA’nın ikinci en çok yükseleni oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu