Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz FTSE 100 İyimser Eylül PMI Anketiyle Yükseliyor

İngiliz borsa endeksi bugün yukarı yönlü revize edilen hizmet ve imalat sektörü verileriyle yükseliyor.
İngiliz FTSE 100 İyimser Eylül PMI Anketiyle Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere borsa endeksi FTSE 100, bugün açılışın ardından yükselerek pozitif bölgede hareket etti. Duyarlılık Eylül ayına ilişkin yukarı yönlü revize edilen Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileriyle yönlendirildi.

Dün en son 7,011.01 puanda işlem gören endeks, yeni güne 7,011.01 puanla yatay başladı.

TSİ 11.25’te yüzde 0,61 artıda işlem gören endeks, 7,011.01 – 7,062.22 puan aralığında seyretti.
İngiliz FTSE 100 5 Ekim Yükseliş
KAYNAK: MarketWatch

Son veriler ışığında endeks bir ayda yüzde 1,4 değer kaybederken 3 ayda yüzde 0,70 değer kaybı yaşadı. Yıl başından bu yana yüzde 9 değerlenirken bir yılda yüzde 18,5 artış kaydetti.

Yazım sırasında endekse en yüksek katkılar Rightmove, Ocado Group, Smith & Nephew, Ferguson, JD Sports Fashion bileşenlerinden geldi. Diğer taraftan Melrose Industries, Rio Tinto, Antofagasta ve BT Group hisseleri en sert düşüşleri yaşadı.

Veri cephesinde IHS Markit/CIPS İngiltere Kompozit PMI, Eylül 2021’de 54,1’lik bir ön değerden 54,9’a revize edildi. Benzer şekilde İngiltere ekonomisinin hizmet sektöründe de beklenenden yüksek büyüme oldu. Hizmet PMI, 54,6’lık ön değerden 55,4’e revize edilerek hizmet sektörü faaliyetinde bir başka güçlü toparlanmaya işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu