Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Borsası Kayıplarını Azaltırken Burberry Hisseleri Endekste Parladı

İngiltere borsası, artan enflasyon endişeleri ve sıkı para politikası beklentileriyle yükselen tahvil getirileri kaynaklı küresel satış dalgasına katıldı.
İngiliz Borsası Kayıplarını Azaltırken Burberry Hisseleri Endekste Parladı
Yorum

Negatif seyreden İngiliz gösterge endeksi FTSE 100, ülkenin ekonomik veri cephesinde bu sabah açıklanan enflasyon verilerinden de olumsuz etkilendi.

Aralık ayına ilişkin rapor, İngiltere’de enflasyon oranının son 30 yılın en yüksek seviyesine çıktığını gösterirken bu İngiltere Merkez Bankası’nın Şubat’ta yeni bir faiz artırımı yapacağına yönelik tahminleri güçlendirdi.

Bugünkü açılışı 7,563.55 puanla yapan FTSE 100 Endeksi, açılışın ardından negatif seyrini sürdürse de kayıplarını azalttı.
FTSE 100 Endeksi Düşük Açılış Ardından Toparlandı
KAYNAK: MarketWatch

TSİ 12.20’de 7,562 puanda duran FTSE 100, açılıştaki kayıpları azalttı. Gün içindeki 7,525 puanlık düşük seviye seansın en zayıfını temsil ederken endeks 5 günde yüzde 0,10 artıda kaldı. Bir yılda ise yüzde 12 oranında yükseldi.

Öte yandan endeksin düşüşü İngiliz lüks moda evi Burberry tarafından baskılandı. Burberry hisseleri yüzde 5’e yakın yükselirken artış moda devinin güçlü kazanç bilançosuyla yönlendirildi.

25 Aralık’a kadar olan 13 haftadaki gelirinin 723 milyon sterline yükseldiğini belirten Burberry yıllık kar hedefini yukarı yönlü değiştirdi.

Şirket, bölgesel olarak tam fiyat karşılaştırılabilir mağaza satışlarının Amerika’da devam eden güçlü performans, Covid-19 kısıtlamaları hafifledikçe Asya Pasifik’te önemli bir iyileşme ve süren turizm eksikliğine rağmen Avrupa, Orta Doğu, Hindistan ve Afrika’daki iyileşen trendlerden kaynaklandığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu