Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İMİB/Dinçer, Avustralya Pazarını Doğrudan Hedefleyen Stratejiler Geliştirmeye Çağrı Yaptı

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Dinçer, Avustralya'nın pazar olarak büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtirken, yeni stratejiler geliştirilmesi konusunda çağrı yaptı.
İMİB/Dinçer, Avustralya Pazarını Doğrudan Hedefleyen Stratejiler Geliştirmeye Çağrı Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilen ve sürekli farklı pazarlara yönelen doğal taş sektörüne ilişkin faaliyetlerini sürdürüyor. Sektörün ticari hacmini artırmak ve hak ettiği yere gelmesini isteyen İMİB, bu amaca yönelik 19 farklı ülkede çeşitli organizasyonlar düzenledi. Birlik bu kapsamda en son Avustralya’ya gitti.

2019 yılı için 20 farklı ticaret hey eti organizasyonunda bulunmayı hedefleyen İMİB, yılı planladığı doğrultuda bitirecek. İMİB Başkanı Aydın Dinçer, Avustralya’ya yaptıkları toplam doğal taş ihracatının %93’lük kısmının mermer ve travertenden oluştuğunu belirtti.

Dinçer, doğal taş sektöründe Türkiye’nin Avustralya’nın ikinci büyük tedarikçisi konumunda olduğunu belirtti.

Türkiye Doğal Taşta İkinci TedarikçiAvustralya’nın doğrudan yatırım sermayesinde net ithalatçı olmayı devam ettirdiğini belirten Dinçer, Avustralya pazarının sektör açısından önemini vurguladı. Bu pazarı doğrudan hedefleyen stratejiler geliştirme konusunda gerekenin yapılması için çağrıda bulundu.

İMİB’in Avustralya’nın önemli şehirlerinden olan Melburn ve Sidney’de düzenlediği organizasyona Türkiye’nin başta gelen doğal taş ve mermer üreticisi konumundaki 15 firma ve 20 firma temsilcisi katılım gösterdi. Burada sektör için önemli iş birliklerine gidildi.

Dinçer, açıklamasında Türkiye’nin 2018 yılında Avustralya’ya toplamda 687 milyon dolarlık ihracat yaptığını ve bunun 39 milyon dolarlık kısmının doğal taştan oluştuğunu aktardı. Türkiye’nin doğal taş ihracatında %40’lık payın Çin’de olduğunu, ikinci sırada ise ABD’nin yer aldığını belirtti.

Türkiye’nin doğal taş ihracatında Avustralya’nın payının %2,9 olduğunu söyleyen Dinçer, ülkenin doğal taş ithalatında ise Çin’in hemen ardından gelen Türkiye’nin %16,6’lık pay ile ikinci sırada bulunduğunu belirtti. Ardından sözü Türkiye ve Avustralya arasındaki iletişime getirdi.

Yatırımların Teşviki ve Korunması Anlaşması ve Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması’nın şu an için iki ülkenin gündeminde bulunduğunu açıklayan Dinçer, ülkedeki Türk firma ve işletmelerin sayısının 2000’nin üzerinde olduğunu aktardı.

Avustralya'daki Türk İşletme ve Firma 2 Bin ÜzerindeAvustralya pazarının büyük bir alım gücüne sahip olduğuna değinen Dinçer, ülkenin Asya-Pasifik Bölgesi’ndeki konumu sebebiyle de avantajlı olduğunu belirtti. Bu ülkeye yönelik belirlenen stratejik hedeflerde daha detaylı planların yapılması gerektiğini açıkladı.

Avustralya’ya ürün satmayı düşünen Türk doğal taş sektörü temsilcilerine kapsamlı bir pazar araştırması yapmaları konusunda uyarıda bulundu. Bu kapsamda başta sektörel fuarlara katılımın oldukça faydalı olacağını ekledi. Dinçer, Avustralya’nın çok güçlü bir pazar olduğuna yeniden vurgu yaptı.

İhracatçıların Avustralya’ya ulaşımında acente ve distribütör kullanımı, lisans/teknoloji transferi anlaşmaları, franchise anlaşmaları, ortak yatırım, şube veya ofis açma yöntemlerinden herhangi birini tercih edebileceğini dile getirdi.

Bu tür avantajları göz önünde bulundurarak vakit kaybetmeden sektör ihracatçılarının faaliyetlerini artırması gerektiğini aktardı. İMİB olarak çalışmalarını her geçen gün artıracaklarını vurgulayan Dinçer, Türk doğal taşını tüm dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu