Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF: Merkez Bankası Dijital Paralarında Evrensellik Olmaz

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, merkez bankası dijital paraları için “tek beden herkese uymaz” yorumunu yaptı. Daha ayrıntılı değerlendirme ise şu şekilde…
IMF: Merkez Bankası Dijital Paralarında Evrensellik Olmaz
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası Para Fonu (IMF), merkez bankası dijital para birimlerine yönelik çalışmaların sonucunu içeren raporunu yayımladı. Raporda ülkelerin çoğunun, kendi dijital paralarını çıkarma konusunda daha fazla kafa yorduğu belirtildi.

Merkez bankası dijital paralarının kullanıldığı ve ileri düzeyde test aşamasında olduğu bazı ülkeler olan; Kanada, Çin, Bahamalar, Uruguay, İsveç ve Doğu Karayip Para Birliği’ndeki uygulamalara yer verildi.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva ise “Paranın Geleceği: Merkez Bankası Dijital Para Birimi için Hazırlanıyor” başlıklı yazısında, söz konusu rapora dair değerlendirmesini yaptı.

IMF Başkanı: Çalışmalardan Herkesin Faydasına 3 Ortak Ders Çıkardık

IMF Başkanı Kristalina Georgieva Twitter Açıklaması
Kaynak: Twitter

Georgieva, bu çalışmaların gelecekte dijital paralar konusunda kendilerini bekleyen şeylere daha iyi hazırlanmalarını sağlayacağını söyledi. Yaklaşık 100 ülkenin merkez bankasının bu para birimlerine yönelik araştırma yaptığını ve kullanımına dair yönelimin de hızla arttığını dile getirdi.

CBDC’lerde (Central Bank Digital Currency) kavramsal tartışmaların ötesine geçtiklerini ve artık daha detaylı öğrenme aşamasında olduklarını aktardı. Merkez bankalarının ileride olabilecekler için hazırlıklı olması gerektiğinin altını çizdi.

Birinci çıkarım olarak merkez bankası dijital paraları için her ekonomiye uyan tek bir model olmadığını söyledi. Her ekonomi birbirinden farklı olduğu için evrensellikten söz edilemeyeceğini belirtti. Ülkelerin planlarını kendi durumlarına ve ihtiyaçlarına göre uyarlaması gerektiğini dile getirdi.

İkinci olarak finansal istikrar ve gizlilik konuları ön plana çıktı. Merkez bankalarının dijitallerin finansal aracılık ve kredi sağlama üzerindeki etkisini en aza indirmeye kararlı olduğunu söyledi.

Son olarak ise dijital paraların tanıtımı, tasarımı ve politika cephesindeki gelişmeler arasındaki hassas dengenin iyi kurulması gerektiğini paylaştı. Ülkelerin bir yandan dijital para birimlerini denerken, bir yandan da geleneksel parasal ve finansal sistemlerinin temel özelliklerini korumaya çalıştığını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu