Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

HSBC’nin İlk Yarı Kârı İki Katından Fazla Artarken Hisseler Artıda

Avrupalı bankacılık devi ilk yarıda kârını iki katından fazla artırırken haberler hisselerde alıcılı seyir yarattı.
HSBC’nin İlk Yarı Kârı İki Katından Fazla Artarken Hisseler Artıda
Son Güncelleme: 
Yorum

Londra merkezli bankacılık devi HSBC, bugün açıkladığı üç aylık kazanç raporunda kârını iki katından fazla artırdığını gösterdi. İyimser sonuçlar HSBC’nin Londra Borsası’nda işlem gören hisselerinin yeşil renkte işlem görmesini sağladı.

HSBA kodlu hisseler önceki işlem gününde 397,45 pound ile kapanış yaptıktan sonra bugüne 401,75 pound ile başladı.

TSİ 12.35’te yüzde 1’e yakın kazançla ilerleyen hisselerin gün içi hareket aralığı 398,90 – 405,05 pound oldu.
HSBC Hisse Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

Bir ve üç aylık performansı ekside dursa da yıl başından bu yana yüzde 6’ya yakın değer kazandı. Çeyreklik rapora geçen yıla göre ikiye katlanan ilk yarı vergi öncesi kârı ile Pazartesi günü tahminleri aştı.

Buna ek olarak en büyük iki pazarı olan Hong Kong ve İngiltere’deki ekonomik toparlanmadan cesaret alan HSBC, temettü ödemelerini eski haline getirdi. İlerleyen dönemlerde daha yüksek ödemelere işaret ederken ve karşılık olarak ayrılmış 700 milyon doları serbest bıraktı.

HSBC’nin 2021’in ilk yarısındaki vergi öncesi kârı, bir önceki yılın aynı döneminde kaydedilen 4,32 milyar dolardan 10,8 milyar dolara yükseldi.

Grup CEO’su Noel Quinn kazanç raporunda şu ifadeleri kullandı:

“Bunlar, ana pazarlarımızdaki büyümenin geri dönüşünü ve stratejimizin uygulanmasında belirgin ilerlemeyi yansıtan iyi sonuçlar. Yılın ilk yarısında her bölgede kârlıydık ki bu beklenen kredi zararı karşılıklarının serbest bırakılmasıyla desteklendi.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu