Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong Hisseleri 2021’e Güçlü Bir Başlangıç Yapıyor

Goldman Sachs'a göre; Çin yatırımcıları sayesinde Hong Kong hisseleri 2021 yılına çok güçlü bir başlangıç yapıyorlar.
Hong Kong Hisseleri 2021’e Güçlü Bir Başlangıç Yapıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçen yıl sert etkileri görülen koronavirüs pandemisi nedeniyle 2021 yılına dair birbirinden farklı tahminler yapılıyor. Bunlardan bazıları iyimserken bazıları felaket senaryoları üzerinde yoğunlaşıyor. Koronavirüsün ilk çıkış noktası olan Çin içinse çoğunlukla toparlanma yorumları yapılıyor.

Goldman Sachs’tan Timothy Moe’ye göre; Çin anakarasındaki güçlü yatırımcı ilgisi, Hong Kong’daki hisse senetlerini 2021’de çok güçlü bir başlangıca itti.
Hang Seng Endeksi 2021 İlk Günler Performansı
Grafik: MarketWatch

Hong Kong göstergesi Hang Seng endeksi, bugünkü işlemlerde %2’yi aşan sert düşüşler kaydetti. Wall Street’in ana endekslerinde görülen kapanış rekorları, Asya hisselerine sert düşüş olarak yansıdı. Bugünkü düşüşe rağmen endeks, 2021 yılının ilk gününden bu yana %8,10 oranında değer kazandı.

Hang Seng endeksi yıla 27.087,13 puandan başladıktan sonra yükselişini düzenli olarak sürdürdü ve 30 bin puanın üstünü gördü. 30.191,16 puan şu anda 2019 Nisan’dan bu yana kaydedilen en yüksek seviye konumunda bulunuyor.

CNBC’nin Street Signs Asia programına konuşan Moe, bankanın Asya-Pasifik bölgesel hisse senedi stratejisi başkanı ve Asya makro araştırma eş başkanıdır. Moe, Hong Kong’a gelen para miktarının şimdiye kadar rekor seviyeye ulaştığını ifade ediyor.

CNBC araştırmasına göre; Hong Kong’da en aktif işlem gören hisseler arasında Tencent, SMIC, Meituan, China Mobile ve Xiaomi bulunuyor.
Xiaomi Hisseleri Kara Liste Sonrası Düşüş
Grafik: MarketWatch

Hong Kong Borsaları ve Takas Şirketi verilerine göre; Ocak ayında anakara yatırımcıları tarafından bugün itibarıyla en aktif işlem gören ilk beş hissenin bu şirketler olması dikkat çekti. Çünkü bu şirketler, askeri bağları nedeniyle Washington tarafından kara listeye alındılar. En son Xiaomi ABD’nin kara liste hamlesiyle %10’u aşan değer kaybı göstermişti.

Moe, Çin anakarasından Hong Kong’a güneye doğru akışların haftalık grafiğine atıfta bulunarak, bu seviyelerin çok önemli yeni yükseklere çıktığını ve şehirdeki hisse senetlerini yönlendiren en önemli likidite faktörü olduğunu söyledi. Yine de fenomenin sürdürülebilir olacağına dair şüpheleri olduğundan bahsetti.

Pictet Asset Management’tan Andy Wong ise anakara yatırımcı ilgisindeki artışın Hong Kong piyasalarındaki büyük katılımcılarda kademeli bir değişim ile sonuçlanabileceğini söylüyor. Wong, “Güneye doğru artan akışlar ve uluslararası yabancı yatırımcıların düşük konumlanmasıyla anakara sermayesi Hong Kong’da giderek daha önemli bir rol oynayabilir,” ifadelerini kullanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu