Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong Düzenleyicisi CBDC’lerin Teknik Yönlerini Araştırıyor

Hong Kong'un merkez bankası, potansiyel bir perakende dijital para birimi için teknik bir teknik inceleme paylaştı.
Hong Kong Düzenleyicisi CBDC’lerin Teknik Yönlerini Araştırıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Hong Kong Merkez Bankası merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yayınlaması halinde uygulanabilecek olası mimarileri ve tasarım seçeneklerini araştıran bir teknik rapor yayınladı. Düzenleyici kurum CBDC’lerle ilgili net bir karar vermiş değil.

Ancak proje kapsamında teknik araştırma yapılıyor. Hong Kong, CBDC’lere yönelik soruşturmasını 2017’de LionRock Projesi ile başlattı ve 2020’nin başlarında Tayland Merkez Bankası ile sınır ötesi ödemeler için toptan CBDC potansiyelini araştıran 7 aylık bir işbirliğine başlamıştı.

Daha sonrasında Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası ve Çin Halk Bankası Dijital Para Birimi Enstitüsü’nün tanıtılmasının ardından Şubat 2021’de Çoklu CBDC Köprüsü’ne dönüşüm gerçekleştirildi. Sistem birleşik bir ödeme ağı modeli sunmak için dağıtılmış defter teknolojisini kullanmayı amaçlıyor.

Haziran ayında HKMA, merkez bankalarına bir CBDC’nin benimsenmesinde destek sağlamak, vasıflı bir işgücü geliştirmek ve bugün tanıtılan inisiyatif dahil olmak üzere beş inovasyon alanına odaklanan bir finansal teknoloji girişimi olan Fintech 2025’i duyurmuştu.

Hong Kong kripto ile ilgili tüm faaliyetlere genel bir yasak getirmesine rağmen, Çin Halk Cumhuriyeti bir CBDC arayışında sürekli olarak iddialı oldu ve kendisini gelişen küresel pazarda önde gelen bir lider haline getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu