Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs: Hisseler için ABD’nin Kilit Seçim Riski Vergi Politikası

Goldman Sachs, vergi politikasının ABD hisseleri için 2020 seçimlerinden kaynaklanan en büyük risk olduğunu söyledi.
Goldman Sachs: Hisseler için ABD’nin Kilit Seçim Riski Vergi Politikası
Son Güncelleme: 
Yorum

Goldman Sachs, vergi politikasının ABD hisse senedi fiyatları için 2020 ABD seçimlerinden kaynaklanan temel risk olduğunu söyledi. Wall Street devi, 2020 yılı sonuna kadar S&P 500’ü 3.400 puana çıkaran dayanıklı bir kar döngüsü ve sürekli ekonomik genişleme görse de seçim sonucunu çevreleyen politika belirsizliğinin, endeksi belirli bir aralıkta tutacağını tahmin etti.

Goldman Sachs’ın baş ABD hisse senedi stratejisti olan David Kostin, bugün CNBC’ye verdiği demeçte, seçime göre ABD hisse senedi piyasasını düşürmenin en iyi yolunu; “birleştiğimizde düşeriz, ayrıldığımızda yükseliriz” ifadeleriyle açıkladı.

Demokratik Parti’nin Tam Kontrolü Kurumsal Vergi Oranlarını Yükseltir

Demokratik Parti’nin Tam Kontrolü Kurumsal Vergi Oranlarını YükseltirDemokratik Parti’nin Kasım ayındaki seçimlerde, Temsilciler Meclisi, Senato ve Beyaz Saray’ın birleşik kontrolünü alması durumunda mevcut kurumlar vergisi oranının, Trump yönetiminin 2017’de genişleyen vergi indirimlerinden önce görülen seviyelere çıkacağını dile getirdi.

Londra’daki Goldman Sachs Küresel Strateji Konferansı’nda konuşan Kostin, şu sözlerle devam etti: “Vergi indirimlerinde olan şey, ABD şirketleri için efektif vergi oranının yüzde 27’den yüzde 19’a inmesi, yani bu artan gelirin tamamı hisse senedi yatırımcısına fayda sağladı. Hisse senetlerinin bugün daha değerli olmasının nedeni bu, çünkü yatırımcıya daha fazla nakit akışı geliyor.”

Büyük Demokrat adayların önerilerinin kurumlar vergisi oranlarını artırmak ve bu artan vergi gelirini alıp onu diğer sosyal amaçlara yönlendirmek olduğunu vurguladı. Sonuçta önde gelen Demokrat adayların kurumlar vergisi için planları farklılık gösterse de hepsi oranları bir dereceye kadar artırmayı öneriyordu.

Kostin, kurumsal gelir vergisi artışının politik değerleri hakkında değerlendirmede bulunmasa da şirketlerin vergi oranlarını yüzde 19’dan yüzde 27’e yükseltmenin, azaltılmış nakit akışı ve yatırımcılara kazanç, dolayısıyla hisse senedi fiyatlarında düşüş anlamına geldiğini öne sürdü.

2020 sonunda, S&P 500’ün 2021’de beklenen kazançları takas edeceğini ekledi. Goldman’ın 2020 hisse senedi görünüm raporuna göre hisse başına kazancın 2020’de yüzde 6 ve 2021’de yüzde 5 artması bekleniyordu. Kostin rapora işaret ederek; “mevcut vergi oranı size bu mevcut ortamda kazançların 2021’de %5 daha artacağını söyleyecek ancak bu vergi oranını tersine çevirirseniz, kazanç %7 oranında düşecektir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu