Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hisse Alıcıları FED Faiz İndiriminin Çalışmama İhtimaline Karşı Dikkatli

Ticaret savaşının pazarlarda yarattığı strese son vermek için FED'in faiz indiriminin çalışmama ihtimali, hisse alıcılarının dikkatli adım atmasına neden oluyor.
Hisse Alıcıları FED Faiz İndiriminin Çalışmama İhtimaline Karşı Dikkatli
Son Güncelleme: 
Yorum

Yıllar boyunca Amerikan pazar yorumları tarafından sıklıkla dile getirilen bir cümle, “altın yumurtlayan kazı öldürmeyin” ve henüz hiç kimse küresel pazarları kesmemiş olsa da tüylerini yolmuş durumda. Ticaret savaşının Amerikan pazarlarına etkilerini yorumlayan uzmanlar, bu şekilde yorumlarını özetliyorlar.

Pazarları kaz olarak niteleyen yorumcular, ticaret savaşının en son stres nedeni olduğuna inanırken, FED’e pek inanmıyorlar.

Ticaret Savaşı Piyasa StresiFED’in bu defa panzehir yaratabileceğine olan inanç, oldukça düşük seviyelerde bulunuyor. Morgan Stanley’in Küresel FX Stratejisi Başkanı Hans Redeker, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın işlemden kaynaklanan herhangi bir düşüşe cevap verdiğini ima ettikten sonra geçen hafta borsada hisse senedi almanın yanlış olduğunu belirtti.

Redeker, yatırımcıların uyarı işaretlerini izlemesi gerektiğini söyledi. Haftalar boyunca sallanan kırmızı bayrağın, ters çevrilmiş getirisi olduğunu söyleyen Redeker, birçok insanın ABD’ye geri gönderilen paralarını geri koyduğunu, ancak bunun etkisiz kaldığını söyledi. Redeker, insanların düşük faiz oranları nedeniyle sınırlı bir karlılığa maruz kalmaları durumunda, ABD bankalarının gelecekte nasıl davranabileceğini sorgulamaları gerektiğini söyledi.

Ancak eğer büyüme ve enflasyon yavaşlarsa FED sadece para maliyetini düşürmek için devreye girip girmeyeceği sorgulanıyor.

FED Devreye Girecek mi?FED’in indirime giderken, doların düşeceği kesin bir sonuç değil. Morgan Stanley ekibi, kitaplara bakarak, iki durumda dolar faiz indiriminin gerisinde düştü. Ancak diğer üç durumda da yükseldi.

Bir FX uzmanı olan Redeker, küresel ticaretin yüzde 80’ini finanse eden doları, mevcut seviyelerde büyümeyi bastırdığı için düşürmesi gerektiği konusunda uyardı. Sorun çok keskin diyen Redeker, ABD’nin Haziran sonunda G-20’de FX hakkında bir tartışma başlatmasının bir sürpriz olmayacağını dile getirdi.

Uzmanlar, ECB Başkanı Mario Draghi’nin geçen haftaki hamlesiyle Euro‘yu zayıflatmasının nedeninin bu olabileceğini düşünüyor.

Draghi Euro'yu ZayıflattıGeçen hafta pazarlar için önemli bir dönüm noktasında duran diğer varlıklar da FED’in ateş gücüne karşı ekonomik yavaşlamayı tartıştı. CrossBorder Capital CEO’su Michael Howell, yatırımcıları güvenliğe acele etmeye hazırlamaları konusunda uyardı. 10 yıllık ABD Hazine bonosunun 12 ay içinde 100 baz puan düşeceğini öngördü.

Howell, yatırımcıların geri dönüşlerinde kumar oynamayı azalttığını söyledi. Yatırımcıların risk eğrisini daha güvenli varlıklara dönüştürdüğünü ve yatırım ufkunu daralttığını açıkladı. Finansal kriz ve küresel büyümeye olan inançtan on yıldan fazla bir süredir kötüleşiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu