Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hint Piyasaları Tarihi Seviyelere Yükselirken Ralliye Karşı Uyarı Yapıldı

HSBC, Hindistan piyasalarında görülen tarihi seviyelere rağmen yatırımcıların şimdilik ralli kovalamaktan uzak durabileceğini söyledi.
Hint Piyasaları Tarihi Seviyelere Yükselirken Ralliye Karşı Uyarı Yapıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

HSBC Özel Bankacılık’a göre; Hindistan piyasaları tarihi seviyelere yükselmiş olmasına karşın yatırımcılar şimdilik ralliyi kovalamaktan uzak durabilirler. Bankanın ülke piyasaları için görünümü ise portföy yatırımlarındaki ağırlığı azaltma yönünde bulunuyor.

Bankanın Güneydoğu Asya Baş Pazar Stratejisti James Cheo verdiği demeçte, “Bu aşamadaki görüşümüz, pek çok iyi haberin şimdiden Hindistan pazarına fiyatlandırıldığı yönünde,” dedi.
Nifty 50 Endeksi Yılbaşından Bu Yana Performans
Grafik: MarketWatch

Ülkenin her iki gösterge endeksi de Cuma günkü kapanışları tüm zamanların en yüksek seviyesinin yakınında bulunuyor. Nifty 50 endeksi, Cuma günkü kapanışı %0,14 oranında ekside 12.968,95 puandan gerçekleştirdi. Endeks, haftanın son işlem gününde 13.035,30 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti.

Nifty 50’nin 5 günlük getirisi %0,85 oranında pozitif bölgede yer alırken, Kasım ayında %11,39 oranında yükseldi. Yılbaşından bu yana getirisi %6,58 seviyesine yükselirken, 1 yılda %7,57 oranında getiri performansı kaydetti.

Son ralli, küresel ekonomileri pandeminin neden olduğu çöküşten kurtarabilecek bir koronavirüs aşısı umutlarının yatırımcıların kısmen risk almaya daha istekli oldukları dünya çapında bir riske karşı rallinin ortasında geldi.

S&P BSE Sensex endeksi ise Cuma gününü %0,25 oranında ekside 44.149,72 puandan sonlandırdı.
S&P BSE Sensex Endeksi Yılbaşından Bu Yana Performans
Grafik: MarketWatch

Endeks, 25 Kasım’da 44.825,37 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetmişti. 5 günlük getirisi %0,61 oranında pozitif olurken, Kasım ayı getirisi %11,45 oranında bulunuyor. Yılbaşından bu yana %7,02 oranında pozitif performans getirirken, 1 yılda %8,23 oranında değer kazandı.

Cheo, “Sanırım şu an için biraz mantıklı davranmak ve özellikle Hindistan pazarında devam eden bu ralliyi kovalamamak uygun. Hindistan’daki hisse senedi riskimize ağırlığı azaltma notu koymamızın nedeni budur,” ifadelerini kullandı.

Hindistan’da şu anda salgın en kötü haliyle devam ederken, toplamda 9,5 milyona yakın vaka bulunuyor.
Hindistan Günlük Vaka Sayısı
Kaynak: Worldometer

Ülke en çok vaka bakımından ikinci sırada yer alırken, günlük vaka grafiğinde azalma görülüyor. Ancak en son açıklanan verilere göre günde 40 bin civarında yeni vaka ortaya çıkıyor. Ülkedeki ölüm oranı da ABD ve Brezilya’dan sonra en yüksek üçüncü oran olarak görülüyor.

Salgından kurtulmanın dünya çapında çok düzensiz olmasının muhtemel olduğunu söyleyen Cheo, aşının uygulanmasına yönelik sorunların da olacağını belirtti. Bu aşamada farklı ülkeler arasında ve içinde uygulama hızını tahmin etmenin zor olduğunu düşünen Cheo, buna bağlı olarak temkinli davranmak gerektiğine dikkat çekti.

Yine de stratejist, durumun dinamikleri hızla değişebileceğinden karar vermede akıcı olma ihtiyacını vurgulayarak riskli modun muhtemelen devam edeceğini kabul ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu