Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Merkez Bankası 2022’de CBDC Testlerine Başlayabilir

Dijital para testleri dünya genelinde yayılmaya devam ediyor.
Hindistan Merkez Bankası 2022’de CBDC Testlerine Başlayabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistan Merkez Bankası (RBI), bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) fizibilitesini inceliyor ve üst düzey bir RBI yetkilisi, Nisan 2022 – Mart 2023 mali yılında bir pilot proje başlayabileceğini söyledi.

Düzenleyici kurumun gelecek yılın ilk çeyreğinde bu çalışmaları başlatması bekleniyor. CBDC, merkez bankası tarafından çıkarılan ve hane halkları ve işletmeler tarafından ödeme yapmak ve değer depolamak için potansiyel olarak geniş bir kullanım alanına sahip olan yasal bir ihalenin dijital bir dalıdır.

CBDC’ler geçen yılki koronavirüs kaynaklı ülke çapında sokağa çıkma yasağı gibi stres zamanlarında hükümetlerin doğrudan para göndermesine yardımcı olabilir.

Çin geçtiğimiz yıl Shenzhen vatandaşlarına 10 milyon dijital yuan dağıtarak, dijital bir para birimi başlatmak için küresel yarışa öncülük ediyor. Çin Halk Bankası’ndan bir yetkili, Çin’in CBDC’sinin Ekim ayı sonu itibarıyla 62 milyar yuan (9.7 milyar dolar) işlem gerçekleştirmek için kullanıldığını kaydetti.

RBI Ödeme ve İskan Departmanı genel müdürü P. Vasudevan, CBDC’nin kısa sürede alışkanlık olabileceğini söylemenin basit olmadığını ve nasıl uygulandığının önemli olduğunu belirtti.

Hindistan hükümetinin, yılın son aylarında sona erecek olan parlamentonun yaklaşan kış oturumunda bir kripto düzenleme tasarısı sunabileceği söyleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu