Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan’ın Mali Açığı Nisan-Kasım Döneminde Rekor Kırdı

Hindistan’ın mali açığı, Nisan-Kasım döneminde Covid krizinin etkisiyle 10,75 trilyon rupi olarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.
Hindistan’ın Mali Açığı Nisan-Kasım Döneminde Rekor Kırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistan’dan gelen dikkat çekici son verilerden biri mali açık oldu. Buna göre Hindistan’ın mali açığı, bir önceki mali yılın aynı dönemindeki 8,08 trilyon Hint rupisinden 2020-21 Nisan-Kasım döneminde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 10,75 trilyon Hint rupisine genişledi.

Bu, hükümetin bu mali yıl için bütçe tahmininin yüzde 135,1’ine eşitken bir önceki yılki yüzde 114,8’den çok daha yüksekti. Gelirler yüzde 17,9 düşerek 8,31 trilyon rupi olurken, toplam harcama yüzde 4,7 artarak 19,06 trilyon rupi oldu.

Temel olarak koronavirüs krizi nedeniyle, yüzde 3,5’lik ilk hükümet tahminlerine kıyasla, Mart 2021’de sona eren 2020/21 mali yılında açığın GSYİH’nin yüzde 8’ini aşması bekleniyor.
Hindistan’ın Mali Açığı Nisan-Kasım Döneminde Rekor
KAYNAK: Trading Economics

Hindistan’da altyapı üretimi, Kasım 2020’de bir önceki aya göre yüzde 0,9’luk revize edilmiş düşüşten hızlanarak yüzde 2,6 oranında düştü. Nedeni ise petrol rafineri ürünleri üretimi, ham petrol, doğal gaz, çelik ve çimentodaki gerilemeler oldu.

Açıklamaya göre petrol rafineri ürünleri üretimi, Ekim’de yüzde eksi 17,8’e karşı yüzde eksi 4,8 olarak gerçekleşirken ham petrol yüzde eksi 6,2’ye kıyasla yüzde eksi 4,9 oldu. Çelik yüzde 4’e karşı yüzde eksi 4; çimento ise yüzde 3,2’ye karşı yüzde eksi 7,1 oldu.

Bu arada, kömür (yüzde 11,7’ye karşı yüzde 2,9), gübre (yüzde 6,3’e karşı yüzde 1,6) ve elektrik (yüzde 11,2’ye karşı yüzde 2,2) üretimi arttı.
Hindistan Altyapı Üretimi
Kaynak: Trading Economics

2020-21 Nisan-Kasım döneminde ise altyapı üretimi yüzde 11,4 küçüldü. Bu arada Nomura’nın yükseliş öngördüğü rupi yılı neredeyse 10 ayın en yüksek seviyesinde kapattı.

Yatırımcılar, salgın kaynaklı krizden daha hızlı ekonomik toparlanma umuduyla doları terk edip daha riskli para birimlerine yöneldikçe Hint rupisi dolar karşısında 2 Mart’tan bu yana en güçlü seviyesine çıkarak 73 oldu. Duyarlılık, büyük mali ve para politikası desteğinin yanı sıra dünya çapında COVID-19 aşılama programlarının başlatılmasıyla desteklendi. Aynı zamanda, Eylül ayında zirveye ulaştığından beri Hindistan’da günlük koronavirüs vakaları istikrarlı bir şekilde düşüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu