Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan’da Kripto Reklam Standartları Belli Oluyor

Ülkenin reklam düzenleyicisi, dijital varlıklar için yeni yönergeler paylaştı. İşte detaylar…
Hindistan’da Kripto Reklam Standartları Belli Oluyor
Yorum

Hindistan Reklam Standları Konseyi (ASCI), kripto veya sanal dijital varlıklarla ilgili reklamlar için yeni yönerge yayınladı. Düzenleme 1 Nisan tarihinden itibaren geçerli olacak.

ASCI, yönergelerle ilgili hazırlık aşamasında, hükümet ve sanal dijital varlık endüstrisi de dahil olmak üzere farklı paydaşlarla kapsamlı istişareler yaptığını bildirdi.

Düzenleme kapsamında dijital varlıkların ve bunların ticaretinin yapıldığı borsalarla ilgili reklamların sorumluluk reddi taşıması gerekecek.

Beyanda kripto varlıkların ve NFT’lerin düzenlemeye tabi olmadığına dikkat çekilerek risk içerdikleri vurgulanacak. Yönergelere göre, tüketiciler bu terimleri yasal düzenlemelere tabi ürünlerle ilişkilendirdiği için “para birimi”, “menkul kıymetler”, “saklayıcı gibi kelimeler reklamlarda kullanılamayacak.

Kurum standartları belirlerken, geçmiş performansa ilişkin bilgilerin herhangi bir şekilde kısmi veya taraflı olarak verilmemesini sağlamak için reklamlarda 12 aydan kısa süreler için ifadelere yer verilmemesi zorunluluğunu maddesini ekledi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi geçtiğimiz yılın Kasım ayında umut verici ve şeffaf olmayan reklamlar yoluyla gençleri yanıltma girişimlerini durdurmak için güçlü bir fikir birliğine varlıklarını söylemişti. Ülke geçtiğimiz günlerde kripto para ticaretine yüzde 3o oranında vergi getireceği haberi ile gündeme gelmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu