Yatırım yapmaya başla!

Tersini Düşünseniz Bile Hayatta Başarılı Olduğunuzu Kanıtlayan 15 İşaret

Tersini Düşünseniz Bile Hayatta Başarılı Olduğunuzu Kanıtlayan 15 İşaret

Hayat size adil davranmıyor mu? İşten mi kovuldunuz? Önümüzdeki ay boşanma davanız mı var? Ailenizle aranız mı kötü? Aldatıldınız mı, yoksa terk mi edildiniz? Borçlarınızı ödeyemiyor musunuz? Bunlar gibi o kadar çok soru veya sorun söylenebilir ki. Sonuçta insan yeter ki dert arasın. Armudun çöpü, üzümün sapı derken dağlar kadar problem yaratılabilir. Eee insanız neticede, tabii ki sorunlarımız olacak. Ama önemli olan sorunların varlığı değil, bizim o sorunlar arasında kendimizi ne durumda gördüğümüz. Mesela, sorunlar arasında boğuluyor musunuz? Yoksa bu durumdan kurtulmak için bir şekilde çalışıp çabalıyor musunuz? Eğer içinde bulunduğunuz durumdan kurtulmak için bir şeyler yapıyorsanız, bu sizin başarılı olduğunuzu gösteren işaretlerden bir tanesidir. Evet, işte konuya geldik. Başarılı olmak ya da olamamak! İşte bütün mesele bu! Diyeceğim, ama diyemiyorum. Çünkü mesele bu kadar basit değil.

Kendinizi başarısız hissediyor olabilirsiniz. Bu hayatta hiçbir şeyi doğru düzgün yapamadığınızı, bir baltaya sap olamadığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Çünkü “ben başarısızım” deyip de bir kenara çekilmek, çoğu insanın yaptığı büyük bir hatadır. Aslında gayet başarılı bir şekilde ilerlerken, küçük bir sorunda yerle bir olmak ya da sadece öyle olduğu hissetmek çağımızın en yaygın sorunlarından biridir. Belki siz de kendinizi başarısızlar arasına koymuşsunuzdur. Ama gerçekten öyle olup olmadığınızı aşağıdaki maddeleri inceledikten sonra göreceksiniz.

İşte karşınızda bu hayatta gayet başarılı olduğunuzu kanıtlayan 15 işaret:

Yaşadınız ve Öğrendiniz!

Yaşadınız ve Öğrendiniz!Hiç kimse hayatın çok kolay olduğunu söylemiyor. Biri için çok kolay olabilen bir durum, bir diğeri için aşılmaz bir engel olabiliyor. Örneğin; etrafınızdan “aman, bunun üstesinden mi gelemiyorsun?” tarzında cümleler duyabilirsiniz. Ancak bu cümlelere kulak asmak gerçekten yersiz ve saçmadır. Daha önce yenilmiş olabilirsiniz, çok büyük hatalar da yapmış olabilirsiniz; ama bu yolunuza devam etmenize engel olmadı değil mi? Yani yaşadınız ve öğrendiniz! Bu yenilgileri asıl hedefinize ulaşmada bir basamak olarak düşünürseniz, aslında ne kadar iyi iş çıkardığınızı da anlamış olursunuz.

Sıcacık Bir Yatağa Sahipsiniz!

Sıcacık Bir Yatağa Sahipsiniz!Kendinizi başarısız olarak mı düşünüyorsunuz? O zaman şöyle bir etrafınıza bakın. Evsizlere, hava sıcaklığının eksilere düştüğü zamanlarda dışarıda uyumaya çalışanlara bir bakın. Yatacak bir yatağınız var sonuçta, değil mi? Evinizin kirasını ödeyebiliyorsunuz! İşte bu sizin durumunuzun aslında hiç de düşündüğünüz kadar kötü olmadığını kanıtlamaktadır. Emin olun ki yatacak sıcak bir yatak, pek çok kişi için bir başarı ölçütüdür. Bu yüzden elinizdekilerin değerini iyi bilin.

Daha İyi Olmak için Uğraşıyorsunuz!

Daha İyi Olmak İçin Uğraşıyorsunuz!Kendinizi başarısız hissetmenizin nedenlerinden biri de hedeflerinize henüz ulaşamamış olmanızdır. Ancak bu sizin başarısız olduğunuzu göstermez. Aksine işleri gayet iyi bir biçimde idare ettiğinizi kanıtlar. Sonuçta şimdiye kadar hep başarmak için uğraşmışsınız. Öylece oturup bir şeylere sahip olmayı beklememişsiniz. Bu noktadan sonra yapmanız gereken vazgeçmemek olmalıdır. Yeri gelmişken Einstein‘in şu sözünü sizinle paylaşmak isterim: “Çok zeki olduğumdan değil, sadece sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum.” Siz de sorunlarınızın üzerinde daha çok durarak, ulaşmak istediğiniz hedefe varabilirsiniz.

Bir İşiniz Var Ya Da Vardı!

Bir İşiniz Var Ya Da Vardı!Bu hayatta gayet başarılı bir biçimde ilerlediğinizi gösteren bir diğer işaret ne biliyor musunuz? Bir işinizin olması! İşim yok mu diyorsunuz? Yakın zamanda işten mi ayrıldınız? Bu da dert değil. Sonuçta tekrar iş bulabilirsiniz, değil mi? Hatta belki de bu durum şimdiye kadar aradığınız fırsat olacaktır. Yeni işinizde hiç ummadığınız kadar başarılı olabilir ve eski işinizdekinden çok daha fazla para kazanabilirsiniz. Her durumu kendiniz için bir avantaja dönüştürmek tamamen size bağlı.

Yiyecek Ekmeğiniz Var!

Yiyecek Ekmeğiniz Var!Biliyorum çok klişe bir söz olacak; ama gerçek şu ki yiyecek ekmeğinizin olması kesinlikle bir başarı göstergesi. Bu dediğimi küçümseyen kişiler olacaktır, ama onlar büyük ihtimalle şimdiye kadar açlıkla yüzleşmemiş kişilerdir. Bir insan aç kaldığı zaman tek isteği bir an önce yiyecek bir şeyler bulabilmek olur. Yani kişinin öncelikli hedefi karnını doyurmaktır. Eğer kendinizi gerçekten başarısız hissediyorsanız, masanızın ortasında duran zenginlikleri bir düşünün derim. Bazılarının tek hedefi olan yiyecekler, içecekler sizin elinizin altında. Bunun değerini bilmelisiniz.

Parmaklarınızın Ucunda Bir Bilgi Cenneti Var!

Parmaklarınızın Ucunda Bir Bilgi Cenneti Var!İçinde bulunduğumuz zaman için söylenebilecek pek çok şey var. Ama bunların içinde göze çarpan şey, 21. yüzyılın herkes için sunduğu sonsuz bilgi dünyası. Evet, bilginin güç, zenginlik ve başarı ile doğru orantılı olduğunu düşünürsek; herkesin eşit şartlara sahip olduğunu anlıyoruz. Yani kendinizi başarısız olarak görmeyi bırakın ve tek bir dokunuşunuzla hayatınızı değiştirebilecek dünyanın farkına varın. Elinizde ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz bir dünya dolusu bilgi varsa, kendinizi başarısız olarak nitelendirmekten vazgeçmelisiniz.

Tercih Yapma Özgürlüğüne Sahipsiniz!

Tercih Yapma Özgürlüğüne Sahipsiniz!Hiçbir başarı rastlantısal olarak elde edilmez. Her bir başarı öyküsünün ardında alınmış kararlar, özveri ve emek vardır. Yani kader şansla değil, seçimlerle belirlenmektedir. Eğer seçim yapma özgürlüğüne sahipseniz, elinizde sizi başarıya götürebilecek anahtarı tuttuğunuzdan emin olabilirsiniz.

Aşıksınız ya da Bu Duyguyu Daha Önce Tattınız!

Aşıksınız ya da Bu Duyguyu Daha Önce Tattınız!Bu söylediğime gülebilirsiniz; ama daha önce aşkı tattıysanız, kendinizi başarısız hissedemezsiniz. Evet, herkes aşık olacak kadar şanslı değil ne yazık ki. Daha önce böyle bir duyguyu yaşamamış o kadar çok insan var ki. Midede uçuşan kelebekler, geceler boyunca uyumayıp uykusuzluk nedir bilmemek, aşık olduğun süre boyunca surata yayılan koca bir gülümseme, ayaklarının yerden kesilmesi, kendini dünyanın en mutlu insanıymış gibi hissetmek… Tüm bu söylediklerim, sadece aşık olan ya da daha önce aşık olmuş kişiler tarafından anlaşılabilir. Şayet siz de o kişiler arasındaysanız, bu hayatta gayet başarılı bir biçimde ilerlediğinizden emin olabilirsiniz.

Bir Hayaliniz Var!

Bir Hayaliniz Var!Hayaliniz çok zengin olmak, 2016 model bir araba almak, bahçeli bir evde oturmak, çalıştığınız iş yerinde müdürlüğe yükselmek olabilir. Sonuçta her ne olursa olsun bir hayalinizin olması, sizin başarılı olduğunuzu göstermektedir. Çünkü yaşamın en iyi tarafı, kişinin dört elle sarılabileceği bir hayalinin olmasıdır.

İçecek Temiz Suyunuz Var!

İçecek Temiz Suyunuz Var!Evet, bu madde de göz ardı edilmemesi gerekenlerden biri. Çoğu kişi içecek temiz suyun ne kadar önemli olduğunu anlamaz veya düşünmez. Ancak dünya üzerindeki milyonlarca insanın içecek temiz su bulamadığını düşünürseniz, bu hayati sıvıya erişimin ne kadar önemli olduğunu da anlarmış olursunuz. Yani kendinizi çok başarısız, şanssız ve bedbaht hissettiğiniz zamanlarda, içecek temiz su bulamayan insanları düşünün derim.

Giyecek Kıyafetleriniz Var!

Giyecek Kıyafetleriniz Var!Evet, hayatta başarılı olduğunuz gösteren bir diğer kanıt ise giyecek kıyafetlere sahip olmanızdır. Düşünsenize, çıplak değilsiniz! Her durumda giyebileceğiniz farklı farklı kıyafetlere sahipsiniz. Belki sadece 2 tane montunuz olduğu için kendinizi kötü hissediyor olabilirsiniz. Ama bazılarının buz gibi havalarda terliklerle dolaştığını unutuyorsunuz. Karın altında montsuz, şapkasız, atkısız duran sayısız insan var. Onların içinde hala yaşama isteği varken, kendinizi başarısız olarak görmek sizce de adaletsiz bir seçim değil mi?

Affetmenin En Büyük Erdemlerden Biri Olduğunu Biliyorsunuz!

Affetmenin En Büyük Erdemlerden Biri Olduğunu Biliyorsunuz!Eğer dünyada affetmek diye bir kavram olmasaydı, halimiz nasıl olurdu ki? Gülmeyen yüzler, kin, nefret ve karamsarlıkla dolu bir yerde yaşıyor olurduk sanırım. Zaten affetmeyi bilmeyen insanlar da mutsuz ve başarısız olmaya mahkum ederler kendilerini. Neyse ki siz affetmenin ne kadar büyük bir erdem olduğunu biliyorsunuz. Hem başkalarının hatalarını hem de kendi yaptıklarınızı affedebiliyorsanız eğer, evet kesinlikle başarılısınız demektir.

Kendi Küçük Dünyanızda Boğulmuyorsunuz!

Kendi Küçük Dünyanızda Boğulmuyorsunuz!Burada demek istediğim, kendi küçük hayatınızdan başka bir şey için çalışıyor olmanız. Yani bu dünyada sizden çok daha önemli şeyler olduğunu bilmelisiniz. Bu Tanrı olabilir, aileniz, arkadaşlarınız olabilir. Ama sadece kendiniz için başarılı olmak istemiyorsanız eğer, bunu çoktan aşmışsınız demektir. Dünyada uğruna emek verilebilecek o kadar çok şey var ki! Siz yeter ki hedefinizi doğru belirleyin. İnsanlık için iyi bir şeyler yapın, hayvanları koruyun, doğa için hizmet verin, Tanrı için çalışın. Ama mutlaka kendi küçük dünyanızın dışına çıkın.

Dünya Çapında Arkadaşlar Edinme Şansına Sahipsiniz!

Dünya Çapında Arkadaşlar Edinme Şansına Sahipsiniz!Evet, çağımızın bize sağladığı avantajlardan bir tanesi de iletişim dünyasının olanakları. Bugün sizden kilometrelerce ötede olan biriyle sanki yanı başınızdaymış gibi konuşabiliyorsunuz. Sevdikleriniz dünyanın öteki ucuna da gitse, iletişiminiz hiçbir zaman kopmuyor. Dünyanın dört bir tarafından arkadaşlar edinebiliyor ve isterseniz ömür boyu sürecek dostluklar kurabiliyorsunuz. Böyle bir şansa sahip olup da kendinizi hala dibe vurmuş gibi hissediyorsanız, size diyecek lafım yok. Sonuçta tercih sizin, değil mi?

Mutluluğun Ne Olduğunu Biliyorsunuz ve Bu Duygu Tamamen Gerçek!

Mutluluğun Ne Olduğunu Biliyorsunuz ve Bu Duygu Tamamen Gerçek!Evet, eğer mutluluğun ne demek olduğunu biliyorsanız, bu hayatta bir şeyleri başarmışsınız demektir. Çünkü yaşamın kaynağıdır mutluluk. Başarılı insanlar, mutluluğun ne kadar önemli ve büyük bir güç olduğunu kavramış kişilerdir. Bazen iyi geçen bir sınav sonrasında, bazen bir güneş ışığında, bazen de bir çocuk gülüşünde saklı olanı görebiliyorsanız eğer; bu hayattaki çoğu engeli aşmışsınız demektir.

Ne diyorsunuz? Bu maddeleri inceledikten sonra kendinize hala “dipteyim, sondayım, depresyondayım” diyebilecek misiniz? Umarım soruya vereceğiniz cevap net ve büyük bir HAYIR!!! olacaktır. Çünkü siz bu zor hayatın üstesinden gelebilecek kadar başarılı olmuşsunuz. Zaten başarı nedir? Buna Winston Churchill‘in şu sözüyle cevap vermek istiyorum: “Başarı, hevesinizi kaybetmeden başarısızlıktan başarısızlığa koşmaktır.” Uzun lafın kısası, hevesinizi asla yitirmeyin. Çünkü bu hayat, üstesinden gelinmeyi kesinlikle hak ediyor!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum