Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hayallerinizi Süsleyen İşi Bulmak için 5 Etkili Yöntem

Hayallerinizi süsleyen işi bulmak için yapmanız gereken belli başlı şeyler vardır! İşte bunun için bilinmesi gereken 5 temel noktayı listeledik!
Hayallerinizi Süsleyen İşi Bulmak için 5 Etkili Yöntem
Son Güncelleme: 
Yorum

Hemen hepimizin hayali kurduğu, beslediği ve büyüttüğü bir iş vardır. Öğrencilik yıllarını hep bu hayal üzerine düşünerek geçiririz. Ama mezun olup iş, gerçekle buluştuğu zaman durum biraz daha farklı olabilir. Hayallerinizi süsleyen işi nasıl bulacağınızı düşünmediyseniz ve ‘nasıl olsa bulurum, yolum belli’ diyorsanız, birkaç iş görüşmesi sonrasında büyük bir şok yaşayabilirsiniz. Hayalinizdeki işi, gerçeklerle bağdaştırmayı atlamamanız, bu noktada dikkat etmeniz gereken ilk konudur.

Hayalinizdeki işi pembe bulutlarda gezerken planlamak yerine hayatın gerçekleri, iş dünyasının nasıl bir ortam olduğu gibi farklı yönleri de düşünerek planlamalısınız. Enine boyuna, her açıdan düşünmelisiniz. Kendinizi bu yolda geliştirmeyi de ihmal etmemelisiniz. Çünkü hayalinizdeki işe girmek için fark yaratmanız gerektiğini de unutmayın. Ayrıca bu işi nasıl bulacağınızı da bilmeniz gerekiyor. Farklı kanallarda iş aradığınız zaman pek de beklediğinizi bulamazsınız.

Şimdi sizlerle birazdan paylaşacağım yöntemlere bir göz atmanızı öneririm.

1 Sosyal Platformlar

Sosyal PlatformlarBildiğiniz gibi Linkedln, iş dünyasının sosyal ağıdır. Son derece önemli ve etkili bir yer olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle diğer iş arama platformlarının yanında Linkedln ile de aranızı iyi tutmanızı öneririm. Etkili bir profil oluşturmalısınız ve profesyonel bir sosyal ağ olduğunu unutmamalısınız. Linkedln, hayalinizdeki işyeriyle birebir görüşme yapmanızı sağlayabilir ve bu nedenle diğer sosyal ağlara göre daha dikkatli kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Doğru bir şekilde iş aramanın püf noktaları için tıklayın.

2 İlgilendiğiniz İş Alanındaki Sayfalar

İlgilendiğiniz İş Alanındaki SayfalarBüyük iş arama platformlarının yanı sıra ilgilendiğiniz işin yer aldığı alana ait sayfaları takip ederek de başvuru yapabilirsiniz. Büyük firmalar, sayfalarca CV’yi masalarında görmek yerine tam da aradığı vasıflardaki CV’leri görmeyi tercih eder. Bu nedenle de iş ile ilgili olan potansiyel çalışanların takip ettiği sayfalarda iş ilanlarını yayınlarlar. Bu sayede daha ilgili ve potansiyel çalışanlara ulaşırlar. Hayalinizdeki işi ilgilendiren sayfaları araştırmayı unutmayın.

3 Reklamınızı Yapın

Reklamınızı YapınReklamını yapmayan bir pazarlamacı düşünemeyiz, değil mi? Sizinde kendi hayalinizdeki işi bulabilmeniz için reklamınızı iyi bir şekilde yapmanız ve nitelikli bir şekilde fark edilmenizi sağlamanız gerekiyor. Dijital ortamlarda ilgilendiğiniz alana yönelik nitelikli özelliklerinizi paylaşın. Ama bunu belli bir seviyede tutmaya özen gösterin, yaptığınız her şeyin reklamı pek de hoş görülmeyecektir.

4 Network Oluşturun

Network Oluşturunİş çevrenizle ilgili olan kişilerle tanışın. Girişken olun ve ilgilendiğiniz iş alanında faaliyet gösteren biriyle tanıştığınız zaman iyi ilişkiler kurmaya çalışın. Girişkenlik, sosyallik ve çevrenizdeki kişilerle olan iyi ilişkileriniz, her zaman iyi geri dönüşlerle karşınıza gelecektir. Eğer gerçekten iyi ilişkiler kurarsanız, iş başvurusu yapmak yerine iş teklifi alabilirsiniz. Bir iş bulmak için en mantıklı yollardan birisi kesinlikle iş çevrenizle ilgili kişilerle iletişim kurmanızdır. İş bulmanın akıllıca yolları için tıklayınız.

5 Referans İsteyin

Referans İsteyinHayalinizdeki iş için sizi tavsiye edecek kişilerle iletişime geçin. Eğer bu kişilerle iyi ilişkiler kurmayı, ilgili pozisyona layık görülmeyi ve iyi işler çıkarmayı başarırsanız, sizi tavsiye etmelerini isteyebilirsiniz. Bunu bir torpil olarak görüp görmemek ince bir dengeye bağlıdır. Ama bu noktada gerçekten dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü sizi tavsiye eden kişinin de zor durumda kalmasına neden olabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu