Dolar (%0.15) 13.6096
Euro (%-0.16) 15.2638
Sterlin (%-0.03) 18.3019
Ons (%-0.16) 1814.81
Gram (%-0.07) 794.04
Çeyrek (%-0.07) 1298.26
THYAO (%1.47) 27,62
ASELS (%-0.47) 21,26
PETKM (%1.04) 8,77
EUR/USD (%-0.36) 1.12003
USD/JPY (%0.33) 114.97
EUR/GBP (%-0.12) 0.834
Petrol (%-0.26) 87.12
Gümüş (%-2.23) 23.277
Bitcoin (%-3.31) 36442.36
Ethereum (%-2.26) 2434.56
Bist100 (%0.47) 1,960.29

Günümüz Teknolojisi ile İnsan Gücünün Unutulmaya Yüz Tuttuğu Meslekler

Günümüz Teknolojisi ile İnsan Gücünün Unutulmaya Yüz Tuttuğu Meslekler
12 Kasım 2016 | 15:31Son Güncelleme: 26.01.2022 / 14:17:05
Yorum

Gitgide 80’li ve 90’lı yılların bilimkurgu filmlerini andıran dünyamız, akıllı cihazlarla ve robotlarla bezenmeye devam ediyor. Sıra dışı bir hızla gelişen teknoloji, artık yaşama yön verir hale geldi. Elon Musk ve Stephen Hawking gibi bilim dünyasının öncü isimleri bile teknolojinin gelişim hızının yanı sıra, gücünden de çekinmeye başladılar. Elbette ki, bu cihazların hayatımızı kolaylaştırmaları ve çevremizdekilere karşı üstünlük göstergeleri haline gelmeleri, akıllı ya da robotik ürünleri çok daha çekici kılan özellikler oldular. Hal böyle olunca da dünya, Bilişim Çağı’na girmek zorunda kaldı. Bu gelişimden önce, askeri teçhizatlar nasibini aldılar. Daha sonra ise bu teknoloji, günlük kullanım araçlarına entegre edildi. Yavaş yavaş insan gücü ortadan kaldırıldı ve iş yerleri, fabrikalar veya küçük işletmeler hızlı olmayan ve kusurlu insan gücünden kurtulmak için çalışmalara başladı.

Belki bu durum on yıl önce dile getirilseydi, basit bir komplo teorisinden ibaret olduğunu düşünebilirdik. Elbette ki, geleceğin bu denli değişeceğini gören yazarlar, senaristler ve hatta bilim insanları, beşeriliğin gitgide yerini akıllı ve üstün robotlara bırakacağını dile getirdiler. Şimdilik yapay zeka ile meydana getirilen robotların ayaklanması gibi bir durum, elbette ki söz konusu değil. Ancak çalışma alanlarının insansızlaştırıldığı, su götürmez bir gerçektir. İşte bizler de insanların yerini, akıllı ve otonom teknolojisine sahip makinelerin aldığı mesleklerden birkaçını sizler için derledik.

Huzurlarınızda günümüz teknolojisi ile insan gücünün unutulmaya yüz tuttuğu meslekler:

8 Fotoğrafik Süreç İşçiliği

Fotoğrafik Süreç İşçiliğiÖnceleri fotoğraf çekmek oldukça meşakkatli işlemler yapmanızı gerektiriyordu. Önce flaşların yanmasını bekler, negatiflerinin zarar görmemesi için gün ışığından korumaya çalışırdık. Daha sonra ise “karanlık oda” olarak da bilinen, ışığın oldukça az bulunduğu bir ortamda, negatifleri çeşitli kimyasallarla rahatça görünür hale gelirlerdi. Evet, bu işlemler fazlasıyla uğraştırıcıydı. Ancak fotoğraf çekmek, o zamanlar heyecan verici bir sanat dalıydı. Çok geçmeden “şipşak” yani Polaroid fotoğraf makineleri ortaya çıktı. Akabinde ise dijital makineler, fotoğraf çekimlerini çok daha kolay hale getirdi ve günümüzde ise sokakta gördüğümüz büyük küçük herkes, akıllı cihazlar sayesinde anlık fotoğraflar çekerek, tanıdığı ve tanımadığı insanlarla paylaşabiliyor. Peki, negatifleri banyo yaptırarak, birer şaheser haline getiren fotoğrafik süreç işçilerine ne oldu? Elbette ki nesilleri gelişen teknolojiyle birlikte yok oldu…

7 Beslenme Uzmanlığı

Beslenme UzmanlığıDiyetisyenlik olarak da bilinen bu meslek, geçmişten bugüne dünya çapında oldukça prestijli bir mecra idi. Ülkemizde açılan fast food zincirleri, ucuz maliyetli sağlıksız yiyecekler, pahalılık ve daha bir sürü etkenden dolayı kilo almakta veya vermekte zorlanan bireylerin kurtarıcıları olan beslenme uzmanları, halen daha görevlerine devam ediyorlar. Sadece sıradan vatandaşların değil, aynı zamanda ünlü isimlerin de formda kalmalarına yardımcı olan diyetisyenler, gelişen teknolojiyle birlikte yerlerini akıllı telefon uygulamalarına bıraktılar. Gün geçtikçe daha da fazla gelişmiş tarzlarda karşımıza gelen bu uygulamalar, beslenme uzmanlığını kariyer hedefi olarak belirleyen bireylerin korkulu rüyaları olacak gibi görünüyor.

6 Seyahat Acentesinde Satış Danışmanlığı

Seyahat Acentesinde Satış DanışmanlığıEşimizle, ailemizle ya da arkadaşlarımızla tatile gideceğimiz zaman, ilk durak olarak bir seyahat acentesine uğrar ve acentede çalışan satış sorumlusuyla kendimizi koyu bir sohbetin içerisinde bulurduk. Yer olmadığını belirten otellere giriş yapabilmek için ikna eder, bir sorun yaşadığımızda sorumlu kişi olarak bu çalışanları muhatap alırdık. Fakat şimdilerde satış sorumlularının yerlerini, hayatımızı esir alan internet ve akıllı telefon uygulamaları aldı. “Tek tık” ile beğendiğimiz tesisleri seçebiliyor ve işlemlerimizi kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Henüz seyahat acentelerindeki satış sorumluları görevlerine devam ediyor olsalar da gelecekte bu çalışanların görevlerini, tamamıyla uygulamalar devralacak gibi görünüyor.

5 Kasiyerlik

KasiyerlikÖnceleri mahallelerimizin ekonomi ve gündem uzmanları olarak görev yapan, paramız çıkışmadığında “sonra ödersin” diyerek veresiyelerle ansiklopediler yazan mahalle bakkalları, yerlerini “ruhsuz” süpermarketlere bıraktılar. Genellikle yılbaşları ve bayramlar gibi özel günlerde uzun kuyrukların oluştuğu kasaların başında duran modern bakkallar veya bilindik adıyla kasiyerler, belki de bu devasa dükkanlarda iletişime geçebildiğimiz sayılı insanlardı. Ancak son zamanlarda popülerleşen “ekspres kasalar” ve akıllı telefon uygulamaları, hızlı ve pratik araçlar olarak bu çalışanların yerlerine göz diktiler. Bakarsınız gelecekte, dışarı adımımızı dahi atmadan “kolaylıklarla donatılmış” bir dünyada yapayalnız ve insanlıktan uzak bir yaşam sürdürüyor oluruz.

4 Tekstil ve Dokuma İşçiliği

Tekstil ve Dokuma İşçiliğiKüreselleşme sürecinin en önemli sektörlerinden bir tanesi olan tekstil endüstrisi, geçmişe oranla daha da ucuzlaşmaya, kalitesizleşmeye ve sıradanlaşmaya başladı. Geçmişte, mağazalardan ve hatta pazarlardan alınan ürünler, halen daha ilk günkü hallerini korumaya devam ediyor olsalar da günümüzün uygun fiyatlı hazır giyim fabrikalarında üretilen kıyafetlerin ömürleri, her geçen gün daha da kısalıyor. İnsanların yönetmiş olduğu fabrikaları, artık makineler yönetiyor. Konfeksiyonların halen var olmasına ise “mucize” gözüyle bakılıyor. Geçmişte her kesimden bireylerin rahatlıkla ulaşabildikleri emekle ve üstün çabayla, kısacası insan eliyle üretilen kıyafetler, günümüzün lüks eşyaları olarak ünlü mağazaların vitrinlerindeki yerlerini alıyorlar.

3 Aşçılık

AşçılıkEnfes tatların sevgi ile bir araya getirilerek eşsiz süslemelerle sunulmaları sanatına aşçılık denir. Elbette ki, dünyanın en iyi aşçıları bile anneler kadar başarılı değillerdir. İşten ya da okuldan geldiğinizde, karnınızın zil çaldığını fark eder ve mutfağa doğru yönelirsiniz. Burnunuza leziz kokular gelir. Bir süreliğine kendinizi cennette hissedersiniz ve annenizin ya da eşinizin hazırlamış olduğu bu enfes yemek ile bir an önce midenizi şenlendirmek istersiniz. Yahut cebinizde paranız vardır ve lezzetlerine bayıldığınız bir restorana gitmek istersiniz. Restoranın becerikli şefinin ellerinde hayat bulan bir sanat eseri ile karşılaşır ve her lokmasında dünyadan soyutlanırsınız. Robot Chef adı verilen ve otonom kollardan oluşan bir icat, hem evdeki hem de restoranlardaki aşçıların yerlerini almaya hazırlanıyor. Önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek olan bu makinenin nasıl yemekler hazırladığını ileriki zamanlarda göreceğiz.

2 Hizmetçilik

HizmetçilikÇalışan ve evine zaman ayıramayan bireylerin eli ayağı ve hatta ailesinden biri haline gelen hizmetçiler veya gündelikçiler, evlerimizin düzeninden sorumlu bireyler olarak bizlere fazlasıyla yardımcı olurlar. Yeri gelir yemek yapar, çay koyar, kahve yapar ya da derdiniz olduğunda da dertleşirler. Ancak Dyson Eye 360 Vacuum adı verilen bu robotik temizlik cihazı, uzaktan kumanda yardımıyla evinizi silip süpürüyor ve gündelikçilerin yerini almaya hazırlanıyor. Bu cihaz diğer işlevleri yapamıyor olsa da gelecekte üretilecek üst versiyonları, Jetgiller çizgi filmindeki Rosie karakteri gibi evlerimizin üyeleri arasında yer alacak gibi görünüyor.

1 Şoförlük

ŞoförlükOtonom teknolojisiyle donatılmış sürücüsüz otomobiller, günümüz dünyasının belki de en faydalı araçlarından bir tanesi olabilirler. Dikkatsiz, alkollü ve hız yapmayı seven sürücüler yüzünden trafik kazalarında birçok insan yaşamını yitiriyor. Günümüz teknolojisiyle meydana getirilen Mercedes-Benz’in yeni sürücüsüz otomobil konsepti Vision Tokyo gibi modeller, henüz zorlu metropol trafikleri ile tanışmamış olsalar da kazaları önlemede büyük katkılar sağlayacak gibi görünüyorlar. Ayrıca, şoförlükle geçimini sağlayan bireylerin gelecekte yerini alacağı düşünülen bu araçların tamamıyla başarılı olup olamayacakları ise fazlasıyla merak ediliyor.

Makineleşen dünyada insanlık gitgide kayboluyor. Bilimkurgu ve gerilim filmlerinde birer komplo teorisi olarak bizlere servis edilen “yapay zekalı robotların dünyayı istilası”, belki de geleceğin gerçekleri olabilir. Geçmiş zamanlara ait birçok icat, günümüzde sıradan araçlar olarak kullanılıyor. Elbette ki kimse, “robotların hakimiyet sürdüğü bir dünya” gibi tüyler ürperten bir teoriye inanmak istemez. Ancak bilim dünyasının öncü isimleri bile, bu gidişattan tedirgin oluyorlar. Peki, sizlerin robotlaşan dünyamız ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar