Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Uzmanlara Göre Güney Kore’deki Kripto Düzenlemesi Tekel Bir Pazar Yaratacak

Blockchain uzmanları küçük ölçekli girişimlerin Güney Kore'deki yerel bankalarla ortaklıklar kurmak için mücadele ettiğini ve bu nedenle düzenleyicilerin yeni gereksinimler kapsamında kayıt olamadıklarını belirtiyor.
Uzmanlara Göre Güney Kore’deki Kripto Düzenlemesi Tekel Bir Pazar Yaratacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Güney Kore, tüm kripto para birimi işletmelerinin yeni kripto raporlama düzenlemelerine ve kayıt kurallarına uymasını gerektiren 25 Mart’ta yürürlüğe girecek olan sıkı yeni kurallarla kripto endüstrisi için yeni bir döneme giriyor.

Endüstri uzmanları yeni önlemlerin etkisinin çoğu yerel kripto para birimi şirketi için zararlı sonuçlara yol açacağından korkuyor. Yasa, tüm sanal varlık operatörlerinin, Güney Kore bankalarında gerçek isimli hesaplar kullanarak faaliyet gösterdiklerine dair kanıt göstermeleri gereken resmi kayıt talep etmelerini şart koşuyor.

Bu, kara para aklama gibi mali suçları önlemeyi amaçlıyor. Ancak küçük ölçekli kripto şirketlerinin büyük çoğunluğunun şu ana kadar yerel finans kurumlarıyla ortaklık kuramadığı bildirildi.

Borsalar Düzenlemeye Uyum Sağlayamıyor

Borsalar Düzenlemeye Uyum Sağlayamıyor

Sektörün tanınmış uzmanlarından Koo Tae-eon, kanunun bir yıl önce yürürlüğe girmesinden bugüne kadar pek çok kripto borsası yerel bankalardan gerçek isimli hesaplar alarak yeni kanuna uymaya çalıştı ama işe yaramadığını söyledi. Tae-eon ayrıca bilgi güvenliği yönetim sistemi ile donatılmış ve sabıka kaydı olmayan CEO’ları olan şirketlerin bile bankalarla ortaklık kuramadığını belirtti.

Koo, farklı tür ve büyüklükteki kripto şirketlerini birbirinden ayırt edemeyen yeni yasanın, daha küçük firmaları kenara atacağını ve yalnızca en büyük dört borsanın uyumlu bir şekilde faaliyet gösterebileceği riskine dikkat çekti.

Kripto firmaları için mevcut uyumluluk gereksinimlerinin yanı sıra, Güney Kore, Ocak 2022’den itibaren kripto paralara yönelik yeni bir vergi uygulamasını hayata geçirecek. Yasa 2.300 doları aşan tüm kripto alım satım karlarına uygulanan sermaye kazancı vergilerini kapsayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%