Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kaliforniyalı Edison Co. ve Rosamead Borçlanmaları Gerçekleşti

Güney Kaliforniyalı Edison Co.'dan haftanın ikinci işlem günü gerçekleştirilen borçlanma aracı ihracı gündemi ve Rosamead gelişmelerine bakış.
Güney Kaliforniyalı Edison Co. ve Rosamead Borçlanmaları Gerçekleşti
Yorum

Güney Kaliforniya Edison Co., geçen yıl olduğundan daha fazla borçlanmak için yüksek faiz oranları ödemeyi kabul etti. (Orman yangınlarının işleri ciddi manada olumsuz etkilemesi gelişmenin kaynağı olarak değerlendiriliyor.)

Kaliforniya merkezli şirket Rosemead, Cuma günü borç yatırımcılarına ulaştığında, Salı günü öğleden sonra 1,1 milyar dolarlık 10 ve 30 yıllık teminatlı tahvil sattı ve yatırımcılar tarafından alışılmadık şekilde şirket borcunun getirdiği yüksek verim nedeniyle yüksek yatırım talepleri ortaya çıktı. Güney Kaliforniyalı Edison ise, 1,65 puanlık prim karşılığında 500 milyon dolarlık 10 yıllık tahvil sattı. Bu, 10 yıllık tahvil için %4.25, 30 yıllık tahvil için %4.885’lik verime çevrildi.

Buna kıyasla şirket, LCD’ye göre, geçen yılın başlarında %3.672 verimle 10 yıllık güvenli bonolar satıldı. S&P Küresel Pazar İstihbaratın bir birimi Güney Kaliforniya Edison’un diğer teminatlı borcu gibi, Salı günü satılan bonolar da şirketin ihraççı seviyesi notları hurda statüsüne düşse bile yatırım yapılabilir düzeyde kalabileceğini belirtti.

1.8 Milyar Dolarlık Masraf

Dev Masraflar Dikkat ÇektiSatış, Kaliforniya’nın en büyük kuruluşu PGE Corp.’un Ocak ayında iflas koruması için başvuruda bulunduktan sonra, yangın söndürme konusundaki rolünden dolayı milyarlarca dolarlık potansiyelle giderle mücadele etti.

Edison International’ın bir yan kuruluşu olan Güney Kaliforniya Edison, dördüncü çeyrekte geçen sonbaharda Los Angeles dışındaki yangın ve çamur kaymalarıyla ilgili olarak 1.8 milyar dolarlık bir masraf kaydetti. Yine de, yatırımcıların ve derecelendirme firmalarının en büyük endişesi, Kaliforniya yetkilileri kamu yangını ile ilgili maliyetlerden araçları korumak için daha fazla çaba göstermediğinde gelecekte daha büyük masraflarla karşı karşıya kalabilmesi oldu.

S&P Global Ratings geçtiğimiz günlerde, milletvekillerinin veya denetleyicilerin devletin mevcut düzenleyici çerçevesi altında “somut adımlar atmaması” durumunda, Güney Kaliforniya Edison’un notlarını yatırım derecesinin altına düşürerek 2019 orman yangını sezonunun başlangıcında başlayabileceğini belirtti. Para ödünç almak için kamu hizmetlerine sürekli ihtiyaç duyulduğu göz önüne alındığında, ABD’de sürekli düşük yatırım dereceli elektrik sağlayıcıları bulunmamakta.

İşlem Salı Günü Gerçekleşti

Bono İhracı Salı Günü GerçekleştiYatırımcılar arasında, şirketin önümüzdeki hafta Pazartesi günü yapması planlanan Kaliforniya tesislerinde bir web sunumunu yayınlamasından sonra tahvillerini ihraç etmek için daha uzun süre beklemek zorunda kalacağı spekülasyonları vardı. Bununla birlikte, nihayetinde tahvil anlaşması Salı günü gerçekleşti.

Sunulan yüksek verim dışında, Salı günleri bir yardımcı şirket tarafından verilen normal ihraçlardan farklı olarak tahvil satışı hakkında farklı gündemler vardı. Bu tür satışların çoğu sadece birkaç saat sürerken, Salı günleri yalnızca Güney Kaliforniya Edison’un yatırımcıların çağrılarını yapması ve bankalar aracılığıyla Pazartesi günü yatırımcıların sıcaklığını almaya devam etmesiyle gelişti.

Geçen hafta Kaliforniya’dan Gavin Newsom S&P’nin analistlerine yaptığı açıklamada, kamu kurumlarını düzenleyen ve kurumun elden geçirilmesi adına bir planın birkaç hafta içinde gelebileceğini belirten Kamu Hizmetleri Komisyonu için yeni bir başkan olduğunu düşündüğünü söyledi.

Yatırımcılar Tarafında Belirsiz Gözlemler

Yatırımcılar Üzerinde Belirsizlikler Baş GösterdiYatırımcılara yüksek faiz oranları ödemenin Güney Kaliforniya Edison üzerinde büyük bir etkisi olmamasının, maliyetin müşterilere verilebilmesi nedeniyle önemli olacağı belirtildi. Bazıları, derecenin düşürülme tehdidinin bile, düzenleyici ortamda değişikliklere yol açması halinde yardımcı olabileceğini söyledi.

Edison Uluslararası CEO’su Pedro Pizarro, 28 Şubat’ın kazanç çağrısında S&P’nin devlet düzeyinde harekete geçilmesi gerektiğine ilişkin görüşlerini paylaştığını söyledi. Yine de, tüm yatırımcıların Kaliforniya’da bono almaya hazır olmadığı belirtiliyor.

San Francisco merkezli Osterweis Capital Management’ın portföy yöneticisi John Sheehan, şimdilik borcunu ortadan kaldırdığını söyledi. “Şirketler kamuoyu mahkemesinde kaldı ve bu riske değer vermek zor.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu