Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Afrika Kripto Para Sınıflandırmasını Gözden Geçirecek

Düzenleyiciler ulusal politikalarını yeniden gözden geçirecek.
Güney Afrika Kripto Para Sınıflandırmasını Gözden Geçirecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasasına yönelik düzenleyici kurumlar yeni stratejiler belirlemeye devam ediyor. Güney Afrika’nın mali düzenleyicisi, kripto para birimlerinin aşamalı ve yapılandırılmış düzenlenmesi için zemin hazırlıyor.

Ülkede geçmiş yıllardaki yaklaşım değişiyor. Bunun sebebi ise yatırımcıların kripto paralara artan ilgisi gösteriliyor. Güney Afrika’nın kriptoya yönelik ilk ulusal politikası şimdiye kadar tedbirli ama aynı zamanda müdahalesizdi.

Ülkede Günlük İşlem Hacmi Artıyor

Ülkede Günlük İşlem Hacmi Artıyor

2014 yılında, Ulusal Hazine, Güney Afrika Rezerv Bankası ve ülkenin mali düzenleyicisi ve mali istihbarat ve vergi daireleri ile birlikte konuyla ilgili bir kamu açıklaması yayınladı. Açıklamada halk riskleri kendisine ait olmak üzere kripto ticareti yapabileceği ve zorluklar durumunda yasal koruma veya rücu teklif edilmeyeceği konusunda uyarıldı.

Güney Afrika kripto piyasasının, bu yılın başlarında günlük işlem hacmi olarak 147 milyon doları aşan yükselişi de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin bu eski politikayı savunulamaz hale getirdiği belirtiliyor.

Ülkenin kripto paralara olan yaklaşımı 6 kategori altında değerlendiriliyor. Rapor ayrıca, üç ana endişe alanıyla ilgili olarak kriptonun nasıl düzenleneceğine dair 25 öneri ortaya koyuyor. Kara Para Aklamanın Önlenmesi ve Terörizmin Finansmanıyla Mücadele, sınır ötesi mali yasalar ve finans sektörü yasalarının uygulanması.

Sonuncusu ise Güney Afrika’nın Mali Sektör Davranış Otoritesinin dolandırıcılık ve piyasa suistimali gibi piyasa suistimallerini önlemeyi ve sektördeki ilgili faillere karşı önlem alma görevini üstlenmesini gerekli kılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%