Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tahvil Kralı Gundlach S&P 500’e Karşı Kısa Pozisyon Açtı

Tahvil Kralı olarak da tanınan DoubleLine CEO'su, borsada çok fazla iyimserlik olduğunu söyleyerek yeni kısa pozisyonunu açıkladı. İşte ayrıntılar;
Tahvil Kralı Gundlach S&P 500’e Karşı Kısa Pozisyon Açtı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ünlü yatırımcı Jeffrey Gundlach, Pazartesi günü CNBC’ye yaptığı açıklamalarla dikkat çekti. DoubleLine Capital CEO’su ve Wall Street’in Tahvil Kralı Jeffrey Gundlach, borsada çok fazla iyimserlik olduğuna işaret etti.

“İnsanlar en azından 26 milyondan fazla insan işini kaybettiğinde gerçekleşecek olan sosyal huzursuzluğun büyüklüğünü anlamıyor. 2019’un en dip seviyesinden bu yana yarattığımız her bir işi kaybettik” ifadelerini kullanan Gundlach, bu gerçeği hesaba katarak S&P için görüşünü bildirdi.

Koronavirüs ekonomik görünümünün endeksi daha da düşüreceğini tahmin eden yatırımcı, S&P 500’e karşı kısa pozisyon açtı.
S&P 500 23 Mart Düşük Seviye Toparlandı
Kaynak: TradingView

Endeks, 23 Mart 2020 tarihinde 2191,86 puana kadar gerileyerek 2020 başındaki seviyesine göre yüzde 25’in üzerinde değer kaybetmişti. Sonrasında ise FED’in tarihi teşvikleriyle yüzde 30 toparlanma göstermişti. Ancak Tahvil Kralı, FED’in politika önlemlerinin ikinci bir gerilemeyi önlemek için yeterli olmadığını belirtti.

Bir kez daha borsanın düşeceğine bahse giren DoubleLine CEO’su, kritik safhanın atlatılmadığını savunarak en düşük seviyenin tekrar test edilmesinin çok mantıklı olduğunu dile getirdi.

S&P 500’e 2,863’te kısa pozisyon açtığını bildirerek daha da düşmeden önce endeksin 3000’e ulaşmasını beklemediğini aktardı.

Tahvil Kralı Gundlach Borsa Düşecek Yorumu Endeksin 3000’e çıkmasının mümkün olduğunu belirtirken olumsuz potansiyelin çok daha fazla olduğunu ve risk-getiri profilinin bu seviyelerde çok zayıf olduğunu sözlerine ekledi. S&P 500 Pazartesi günü %1,38 artışla 2.875,93 seviyesinden işlem gördü.

Bugün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da son altı haftadaki politikaların kısa vadeli amacına hizmet ettiğini belirtti. Fakat etkinin yakında sona ereceğini tahmin ederek “Bu politikalar “normal”e geri dönmek için çok iyi çalışırlarsa, onlara daha fazla ihtiyacımız olmamalı” dedi.

Bununla birlikte ulusal borç tarafından finanse edilen şirket kurtarmalarıyla ilgili hayal kırıklığını da ifade etti. Yeni düşük seviye konusunda yorum yapan Mark Mobius da Nisan ortasında yatırımcıları çift dip olasılığına karşı uyarmıştı.

Koronavirüs etkileriyle ilgili olarak nakit tut tavsiyesinde bulunan deneyimli yükselen piyasa yatırımcısı, piyasaların henüz mutlak dibe ulaşmadığını çünkü bu kapanmanın etkilerinin inanılmaz olduğunu söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu