Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güncel Çin Verileri, Baskılı Küresel Piyasalar ve Korkulu ABD Finansallarına Bakış

Açıklanan veriler eşliğinde küresel piyasalara bulaşıcılığı yüksek olan ABD finansallarına bakış ve Brexit baskısındaki İngiltere varlıkları.
Güncel Çin Verileri, Baskılı Küresel Piyasalar ve Korkulu ABD Finansallarına Bakış
Yorum

Küresel hisse senedi endekslerin haftanın ilk işlem günü satış dalgasında gerçekleşiyor. Dünyanın dört bir yanındaki ekonomik büyümenin yavaşladığına dair işaretler, beklenenden daha kötü Çin ekonomik verilerinin ardından haftanın negatif yönde başlamasına neden oldu.

Stoxx Europe 600, Asya piyasalarında yaşanan düşüşün (Hang Seni -%1.38, KOSPI -%0.53) ardından an itibarıyla %0.70 düşüş kaydetti. Wall Street’de gözlenen vadeli işlemler S&P 500 ve Dow Jones için yaklaşık %0.9’luk bir açılış açılışına işaret ediyor.

Güncel Veriler Işığında Küreseller

Güncel Veriler Işığında Küresel PiyasalarPazartesi günü başındaki veriler, ABD’nin ihracatının ve ithalatının Aralık’ta bir yıl öncesine göre düştüğünü ve ABD’nin tarifelerinin etkisinin artmaya başladığını gösteriyor. Çin’in ihracatı, ekonomistlerin %2.5’lik bir büyüme oranı beklentilerinin aksine %4.4 düşüş kaydetmişti ve bu da küresel piyasalarda görülen satıcı yönlü dalganın en önemli nedenleri arasında görüldü.

Rakamlar, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki yavaşlamanın en son belirtileriydi ve finansal piyasalar için sert bir gerginlik yaşandı. Geçen ay bir ayı piyasası görüldükten sonra, hisse senetleri bu yılın başlarında ABD-Çin ticaret müzakerelerinde ilerleme kaydetme beklentileri üzerine yükseliş gözlendi. Fed ise verilerin kötüleşmesi durumunda para politikasının sıkılaştırılmasının hızını ayarlayacağına dair güvence verdi ve bu da piyasalarda gözlenen olumlu etkinin bir diğer destekleyici unsuru olarak değerlendirildi.

Zayıf Çin Verileri Küresel Piyasayı Baskılıyor

Çin'in Zayıf Verileri Piyasaya Olumsuz YansıdıSociété Générale’dan stratejist Kit Juckes, “Zayıf Çin ticaret verileri sabahın ilk işlemlerinde Çin ekonomisinin ve küresel ticaretin yavaşladığını hatırlattı.” dedi. Çin ve Avrupa’daki yavaşlamanın son belirtileri, Amerikan ekonomisi ile ilgili düzenli olarak yapılan analizlere rağmen, bu olumsuz durumun ABD’ye yayılabileceğine dair endişelere yol açtı.

ABD Banka Varlık Yönetimi Yöneticisi Eric Wiegand, “Ufukta durgunluk olduğuna inanmıyoruz, ancak küresel ekonomide inkar edilemez bir yavaşlama oldu” dedi. S&P 500, yıl içinde %3.6 artış kaydetti ancak 2018’in son aylarında dik bir düşüşün ardından hala rekorun %11’lik rekorun altında gözleniyor.

Diğer tarafta ABD’deki hükümet kapatması modern tarihte kaydedilen en uzun zaman rekorunu tazeledi. Bu gelişmenin ekonomistler, 2019’da yavaşlayacağı tahmin edilen ABD ekonomisinin genişlemesinin gücünü en azından geçici olarak azaltabileceğini yorumluyor.

WSJ Dolar Endeksi İstikrarını Korurken İngiltere Brexit Stresinde

Brexit Sürecinin Baskısı WSJ Dolar Endeksi GörüntüsüDoları 16 ülke para birimine karşı takip eden WSJ Dolar Endeksi, genel olarak istikrarlı bir seyir izlerken 10 yıllık ABD Hazine verimi Cuma günü %2.701’den %2.663’e düşmüştü ve verim haftanın ilk işlem gününde de düşüşünü sürdürüyor. Öte tarafta verim, fiyatlara ters yönde hareket ediyor.

FactSet’e geçtiğimiz yılın son aylarındaki göze çarpan büyümeden sonra, küresel büyüme ve hayal kırıklığı yaratan tatil (Noel) satışlarıyla beklentilerin azalması, birçok ABD şirketini tahminlerini düşürmeye zorladı ve tahmin edilen kazanç-büyüme oranını %11’e düşürdü.

Avrupa’da odak, İngiltere’deki Brexit tartışmasındaki en son gelişmeler olarak gözleniyor. Başbakan Theresa May’in İngiltere’nin AB’nin gidişatını kuşkuya sokarak, Salı günü Parlamento’daki Brexit planında eleştirel bir oy kullanması bekleniyor. Gelişmeler ışığında İngiliz Sterlini, ABD doları karşısında dalgalı seyrederken GBP/USD paritesi bugün %0.05’lik bir primlenme ile 1,2847 seviyesinden işlem görüyor. Paritede gözlenebilecek 1,2851 seviyesinde bulunan 10 günlük hareketli ortalama olası bir direnç olabilir.

İngiltere FTSE 100 endeksi ise bugün %0.97’lik bir değer kaybı gözlenirken endeks 6.851 puandan işlem alıyor. 14 günlük çalıştırılan RSI indikatörü 39 seviyesinde dalgalanırken sat sinyali veriyor. Diğer tarafta ise 6.838 seviyesinde gözlenen 100 günlük ortalamasının üzerinde çizilen grafikler 6869’da takip edilen 50 günlük h.o.’nun altında seyrediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu