Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs 3Ç20’de 9,68 Dolarlık Hisse Başına Kazanç Açıkladı

Goldman Sachs, yılın üçüncü çeyreğinde 9,68 dolar ile beklentilerin çok üzerinde hisse başına kazanç açıkladı.
Goldman Sachs 3Ç20’de 9,68 Dolarlık Hisse Başına Kazanç Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, 2020 yılının 3. çeyreğinde beklentilerin üstünde hisse başına kazanç ve gelir açıkladı. Refinitiv anketlerinden elde edilen fikir birliği 5,57 dolarlık beklentiye karşılık, 9,68 dolarlık hisse başına kazanç ve 3,62 milyar dolarlık kâr bildirildi.

Banka, yılın üçüncü çeyreğinde 9,46 milyar dolarlık beklenti fikir birliğine karşılık 10,78 milyar dolar gelir elde etti.
Goldman Sachs 3Ç20 Finansal Sonuçları
Kaynak: Goldman Sachs

Gelirler, ticaret ve varlık yönetimi bölümlerinin etkisiyle tahminlerin 1 milyar dolar üstünde gerçekleşti. Goldman Sachs CEO’su David Solomon, bankadaki ikinci yılını kutlamasına karşılık büyük etkiler yaratmaya devam ediyor. Geçen ay birkaç işletmesini yeniden yapılandıran New York merkezli bankanın varlık yönetimi ile tüketici ve varlık yönetim bölümlerine yeni başkanlar atandı.

151 yaşındaki banka, diğer büyük rakipleri gibi koronavirüse bağlı beklenen kredi kayıpları tarafından darmadağın edilmedi. Ancak şirket yatırımcıları yeni işlerin kazanç artışını ve hisse değerlenmesini artıracağına henüz ikna olmadı.

2020’nin ilk dokuz ayında net geliri 32,82 milyar dolar olurken, net kazancı 5,20 milyar olarak olarak kaydedildi. Adi hisse senedi başına seyreltilmiş kazancı ise üçüncü çeyrekte 9,68 dolar oldu. Ortalama adi hisse senedi özkaynaklarının (ROE) 1 yıllık getisi de 3Ç20’de %17,5 ve yılın ilk dokuz ayı için %8 olarak açıklandı.

Goldman Sachs hisseleri bu yıl %8,3 oranında değer kaybederken, birçok büyük bankadan daha az küçük bir düşüş kaydetti.
Goldman Hisseleri Açılış Öncesi Yükseliş
Grafik: Market Watch

Dünkü işlemleri 210,81 dolardan sonlandıran hisseler, NYSE’deki açılış öncesi işlemlerde %3,16 oranında artıda 217,50 dolardan işlem görüyor. Hisseler bu haftaya yükselişle başladıktan sonra dünkü işlemlerde kazançlarının bir kısmını geri verdi. Bugünkü işlemlere ise yükselişle başlaması tahmin ediliyor.

Goldman Sachs hisselerinin 5 günlük getiri performansı %3,54 düzeyindeyken, yılbaşından bu yana getirisi %8,32 oranında negatif bölgede bulunuyor. 1 yıllık getiri performansı ise %1,63 oranında pozitif konumda yer alıyor.

Yerleşik bireysel bankacılık rakiplerini sekteye uğratma umuduyla bir dizi dijital bankacılık ürünü piyasaya sürerek bir dönüşümün ortasında bulunuyor. Aynı zamanda rakibi Morgan Stanley gibi varlık yönetiminden daha fazla gelir elde etmek için uğraşıyor. Ancak Morgan Stanley’in bu yıl açıkladığı iki büyük satın alma gibi mega anlaşmaları bulunmuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu