Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

General Electric S&P 500 Endeksi’nde En İyi Performans Gösteren Şirket Oldu

Hafta başında yeni yöneticisinin Larry Culp olduğunu duyuran General Electric, S&P 500 Endeksi'nde 10 yıl içindeki en iyi performansını gösterdi.
General Electric S&P 500 Endeksi’nde En İyi Performans Gösteren Şirket Oldu
Yorum

Pazartesi günü CEO’su değişen General Electric’in hisseleri Larry Culp’un yöneticilik koltuğuna oturmasıyla neredeyse 10 yıl içindeki en iyi performansını gösterdi. General Electric’in bu hafta S&P 500 Endeksi’nde en iyi performans gösteren şirket olması dikkat çekti.

John L. Flannery’nin yerine Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak Larry Culp’u geçiren General Electric’in hisseleri söz konusu haberlerin ardından anında yükselişe geçti ve yatırımcıların karardan ne kadar memnun oldukları yükselişin devam etmesiyle belli oldu

Buna göre General Electric’in hisseleri neredeyse 10 yıl içindeki en iyi performansını gösterdi ve haftayı % 16.7 yükselişle kapadı.

General Electric Bu Hafta S&P 500 Endeksi'nde En İyi Performans Gösteren Şirket OlduUzun bir süre sonra S&P 500 Endeksi’ndeki en iyi performansını gösteren General Electric’in bir önceki en iyi performansı hisselerin % 36 yükseldiği Mart 2009’da gerçekleşmişti. Ve bu haftaki 5 günlük sıçrama General Electric için tarihi anlardan biri oldu çünkü zor zamanlar geçiren sanayi devi yalnızca bir hafta içerisinde 9 kezlik sıçrama ile % 10’un üzerinde yükseldi.

Tüm bunların yanında General Electric’ten yapılan açıklamaya göre yeni CEO’nun yıllık 21.3 milyon dolarlık tazminat ve 200 milyon dolarlık hisse alabileceği yazılmıştı.

General Electric CEO Değişikliği Hisseleri YükselttiAncak bunun gerçekleşmesi için şirketin yeni Yönetim Kurulu Başkanı’nın ve CEO’sunun şirketin düşüşünü tersine çevirmeyi başarması gerekiyordu. Sonuçta 2.5 milyon dolarlık yıllık maaşının dışında, 3.75 milyon dolarlık hedef bonusu, 15 milyon dolarlık teşvik primi ve büyük bir hisse senedi desteği Culp belirlenen hedeflere ulaştığı takdirde verilecekti.

Konuyla ilgili şirketten yapılan açıklamada da; “Larry üstün uygulamalarıyla kendini kanıtlamış bir yöneticidir ve yönetim kurulunun Larry’i etkilemek için sunduğu paket, kesinlikle performansa bağlıdır, yıllık ücretinin yaklaşık % 90’ı risk altındadır” denildi.

Ayrıca eğer GE hisseleri 2022’nin sonlarına doğru % 50 yükselirse Culp’un 47 milyon dolarlık hisse alabileceği yazılmıştı. Jim Cramer söz konusu anlaşmayı; “gördüğüm en iyi performans odaklı sözleşme” diyerek tanımlamış ve sözleşmeden övgüyle bahsetmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu