Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gelişmekte Olan Piyasalar Küresel Portföylerde Kilit Role Sahip

Gelişmekte olan piyasaların portföy yatırımcılarına neler sunduğunu araştıran Credit Suisse, son araştırmasıyla gündeme geldi.
Gelişmekte Olan Piyasalar Küresel Portföylerde Kilit Role Sahip
Son Güncelleme: 
Yorum

İyi bir yatırım getirisinin ne anlama geldiğini irdeleyen İsviçreli bankacılık devi, piyasaların 2020 başlarında pandemiden sert etkilendiğini ardından 2021’e süren dalganın ortaya çıktığını hatırlattı.

Salgının ABD’nin ve diğer gelişmiş piyasaların güvenli liman rollerine meydan okuduğunu belirterek gelişmekte olan piyasaların portföy yatırımcılarına neler sunduğunu araştırdıklarını belirtti.

Tüm ülkeler COVID-19’a maruz kalırken gelişen piyasaların toplam değerinin yaklaşık üçte ikisini temsil eden Çin, Güney Kore ve Tayvan dahil bazılarının virüse karşı hızlı davrandı.

Nota göre bazı gözlemciler, başarılı bir şekilde yanıt veren ülkelerin birkaç yıl boyunca avantajlı olabileceğini savunuyor. Diğerleri buna katılmıyor ve virüsün yeni mutasyonlarının tehlikelerine işaret ediyor.

Uzun vade odaklı yatırımlara bakılması gerektiğini savunan Credit Suisse, Credit Suisse Global Investment Returns Yearbook’un 1900’den bu yana geçen 121 yılda küresel yatırım getirilerini belgeleyip analiz ettiğini kaydetti.

Credit Suisse Yükselen Piyasalara Neden Yatırım Yapmalı
Kaynak: Credit Suisse

Gelişmekte olan piyasaların savunucuları, çeşitlendirme yoluyla risk azaltma potansiyeli ve üstün ekonomik büyüme beklentisi olmak üzere iki çekiciliği vurgulamaktadır. Bununla birlikte oldukça değişken olma eğilimindedir.

Bu model kısmen devrimler, savaşlar ve krizler gibi büyük olaylarla açıklanabilir. Raporda ayrıca yatırımcıların risk nedeniyle gelişen piyasalara yatırım yapmaktan caydırılmaması gerektiği belirtildi.

Bireysel gelişen piyasaların riski son 20 yılda önemli ölçüde düştü ve ortalama gelişen piyasa riski ile gelişmiş piyasa arasındaki boşluk küçüldü. Aslında, en son beş yıllık dönemde, çeşitlendirilmiş bir gelişen piyasa portföyünün yıllık dalgalanması, çeşitlendirilmiş bir DM portföyünün sadece biraz üzerindeydi. Rapordaki şu ifadeler dikkat çekti:

“Gelişmekte olan piyasalar küresel portföylerde önemli bir yer edindikleri için, bu yılki Global Investment Returns Yearbook, çoğu gelişmekte olan dokuz yeni ülkeden gelen verilerle zenginleştirildi.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu