Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gece Kuşlarının Daha Zeki Olduğunu Gösteren 5 İşaret

Gece Kuşlarının Daha Zeki Olduğunu Gösteren 5 İşaret
Son Güncelleme: 
Yorum

Biliyorum biliyorum, her zaman düzenli bir uyku rutininiz olması gerektiğini ve erken yatıp erken kalkmanın sizi başarıya götüreceğini duydunuz. Bu duyduklarınızın içinde hiç şüphesiz bizim söylediklerimiz de vardı. Peki, şimdi başlığa baktığınızda ne hissediyorsunuz? Erken yatarak ne kadar da büyük bir hata yaptığınızı mı? Yoksa boş laflara inanıp millet çalışırken sizin tavuk gibi uykuyu tercih ettiğinizi mi? Evet, şu anda aklınızdan bu tür düşüncelerin geçmesi gayet olağan. Ama önce bir dinleyin, kararınızı daha sonra verin. Çünkü birazdan duyacaklarınız kendinizi kandırılmış gibi hissetmenizin saçma olduğunu kanıtlayacak nitelikte.

Öncelikle şunu belirteyim. Gece kuşlarının ortalamanın üzerinde bir zekaya sahip olduğu ve diğerlerinden çok daha üretken oldukları pek çok kişi tarafından öne sürülmektedir. Hatta bu alanda yapılmış bazı çalışmalar bile vardır. Yani gece geç yatan ve günde 7-8 saat yerine çok daha az uyumayı tercih eden kişilerin IQ seviyelerinin diğerlerine göre yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Aslına bakarsanız, yapılan çalışmalarla birlikte söylenenleri düşündüğümüzde, gece kuşlarının gerçekten zeki insanlar olduğunu anlayabiliriz. En basitinden çevrenizde gece kuşu diye tabir edebileceğiniz kişileri düşünerek, siz de böyle bir sonuca varabilirsiniz.

Mesela benim; üniversitede zekasına hayran olduğum bir hocam vardı. Kendisi gece 3’ten önce yatmayıp en geç 7’de kalkmış olurdu. Bunu bize yolladığı maillerin saatlerinden ve sabah gözaltlarındaki o koca koca torbalardan rahatlıkla anlayabilirdik. Aynı şekilde ülkemizdeki ünlü isimlere bakarak da bu konuda az çok bir fikir edinebilirsiniz. Örneğin; Türkiye’nin en zeki ünlülerinden biri olarak gösterilen Okan Bayülgen! Başarılı kişiliğin ne kadar az uyuduğunu hepimiz biliyoruz, değil mi? Sonuç olarak şöyle bir düşündüğümüzde, gece geç yatan ve normalden çok daha az uyuyan kişilerin gerçekten daha zeki olduklarını anlayabiliriz.

Ama bu demek değil ki başta söylediğim gibi erken yatıp erken kalkanlar zeki değiller. Yani zeki veya üretken olmak için illa ki gece kuşu olmak gerekmiyor. Uyku düzenine dikkat eden ve her gece aynı saatte yatan o kadar çok zeki insan var ki! Gece geç yatmayanların aptal olduğu gibi saçma bir fikre kapılmayın diye söylüyorum. Sonuçta dünya üzerinde milyonlarca insan var ve biz sadece genel anlamda göze çarpan gerçeklerden bahsetmeye çalışıyoruz. İşte gece kuşlarının ortalamanın üzerinde bir zekaya sahip olduğu da bu baykuşların geneline bakılarak dile getirilen bir önerme olmuştur. Yoksa her geç yatanın zeki olduğuna inanmış olur ve büyük bir yanılgıya düşeriz. Bu kadar konuştuktan sonra, isterseniz gece kuşlarının diğerlerine göre neden daha zeki ve üretken olduğunu maddeler eşliğinde tek tek inceleyelim. Bakalım, bu maddelerden sonra gece kuşlarına bakış açınız değişecek mi?

Gece Kuşlarının Afyonu Akşamüstü Patlar!

Gece Kuşlarının Afyonu Akşamüstü Patlar!Erken yatıp erken kalkanlar olarak bizim günümüz nasıl geçiyor? Sabah güne tüm gücümüzle başlıyor ve akşama kadar gittikçe azalan bir enerjiyle günü sonlandırıyoruz. Bizim pilimiz bitmeye başlarken onlarınki tam tersine doluyor ve tüm gece kullanabilecekleri bir enerjiye sahip oluyorlar. Diğer bir deyişle onların afyonu akşamüstü patlıyor ve gece geç saatlere kadar yüksek verimlilik göstererek çalışabiliyorlar. Sonuçta gece kuşları, kendilerini tazelenmiş ve yenilenmiş hissettikleri geç saatlerde normal bir kişinin gün boyu uğraşıp yapabileceği bir işi sadece birkaç saatte hallederek büyük bir alkışı hak ediyorlar.

Gece Kuşları Çok Daha Başarılı Olur!

Gece Kuşları Çok Daha Başarılı Olur!Gece kuşlarının diğerlerine göre çok daha başarılı olduğu yapılan bazı çalışmalarla kanıtlanmış. Mesela, dünya çapında tanınan ünlü ve başarılı isimler arasında Amerika Başkanı Barack Obama, Winston Churchill, Adolf Hitler gibi kişiler var. Ayrıca sanat dünyasında da kayda değer başarılara imza atmış pek çok gece kuşu bulunduğunu bilmelisiniz. Yani siz de etrafınızdan sürekli erken yatmanın kişiyi başarılı yapan en önemli şey olduğunu düşünüp endişelenen bir gece kuşuysanız, bu endişelerinizi artık bir kenara bırakabilirsiniz.

Gece Kuşları Zamanı Çok Daha Verimli Kullanan Kişilerdir

Gece Kuşları Zamanı Çok Daha Verimli Kullanan KişilerdirGece geç yatan kişiler zamanın ne kadar önemli olduğunu bilir ve saatler boyunca uyumak yerine farklı işlerle uğraşmayı tercih ederler. Diğer bir deyişle, onların zaman yönetimi konusunda uzmanlaştığını söyleyebiliriz. Öte yandan onlar gece boyunca sahip oldukları yüksek enerjileri sayesinde herkes uyurken çalışır ve gerçekten yaratıcı düşünebilirler. Günde 8 saat uyumak yerine, 4-5 saat uyuyan kişiler işte bu nedenlerden diğerlerine göre çok daha zeki ve üretken olurlar.

Gece Kuşları Diğerlerine Göre Çok Daha Yaratıcı Düşünmektedir

Gece Kuşları Diğerlerine Göre Çok Daha Yaratıcı DüşünmektedirErken yatıp erken kalkan insanlar; genelde başkalarının fikirlerine önem veren, çok zeki olmasa bile düzenli çalışarak başarılı olma yolunda ilerleyen kişilerden oluşmaktadır. Gece kuşları ise herkesin uyuduğu saatlerde dahi fikirler üretebilmekte ve diğerlerinden çok daha yaratıcı düşünebilmektedirler. Ayın hareketleri, gecenin sessizliği, yükselen apartmanlarda dikkat çeken karanlık, yoldan geçen birkaç araba dışında dünyanın durmuş gibi görünmesi; sanki onlara ilham vermekte ve yaratma kabiliyetlerini ortaya çıkartmaktadır.

Gece Kuşları Asi Ruhludur!

Gece Kuşları Asi Ruhludur!Onlar küçük yaşlardan beri herkesin uyuduğu saatte yatağa gitmek istememiş, belki de yorganının altında fener yardımıyla kitap okumuşlardır. Yani gece kuşları çoğunluğun yaptığını yapmak istememiş ve bir anlamda düzene karşı çıkmışlardır. Sonuçta insanların uyduğu bir kuraldır gündüz çalışıp gece olduğundaysa uyumak. Gece kuşları ise asi ruhlarıyla bu kurala karşı çıkmış ve gecenin de yaşanılması gereken bir zaman dilimi olduğunu düşünmüşlerdir. Eğer siz de bir gece kuşuysanız, muhtemelen insanoğluna dayatılan her şeyi kabul etmeyip sorgulayan ve kendi fikirlerinizin doğruluğuna yürekten inanarak hareket eden kişiler arasındasınız. Nitekim siz keşfetmeye, doğru olanı çekip çıkarmaya ve düzene meydan okumaya çok daha hevesli olan zekilerden birisiniz.

Sizin de gördüğünüz gibi gece geç yatan ve az uyuyan kişilerin daha zeki olmasının pek çok farklı nedeni var. Sonuçta onlar tüm dünya uyurken uyanık kalmanın önemini kavramış ve geceyi günün en güzel zamanı olarak görmüşlerdir. Çünkü karanlığı, sessizliği ve gizemiyle, genellikle zeki insanların ayakta olduğu saatler onlar için bir nimet değerindedir. Nihai olarak; özgür ruhları ve kıvrak zekalarıyla onlara bol uykusuz geceler diliyor, zeki gece kuşlarının önünde hayranlıkla eğildiğimi ekleyerek yazımı sonlandırıyorum.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu