Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Garanti Bankası Hisseleri Karlılık Beklentisindeki Artışın Etkisiyle Yükseliyor

Garanti Bankası 2021 yılı beklentilerinde yaptığı revizyonlar doğrultusunda, kredi ve karlılık büyüme tahminlerini yükseltti. Hisseler bu gelişmeyle artıda açıldı.
Garanti Bankası Hisseleri Karlılık Beklentisindeki Artışın Etkisiyle Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Garanti Bankası A.Ş. dün akşam yurt içi piyasalarının kapanmasının ardından, geleceğe dönük beklentileri hakkında açıklamada bulundu. Banka yabancı para cinsinden olan kredilerde yıllık olarak daralma beklerken, Türk lirası cinsi kredi büyüme beklentisini %14 – 16 barajından, %20’ye yükseltti.

Takipteki kredi oranları için daha önce %6 olan beklenti, %4,5’e düşürüldü. Banka özkaynak karlılığı oranını %14 – 16 seviyesinden %16 – 18’e çıkardı. Önceki tahminlerde %14 – 16 olan yıllık komisyon oranının, %30 seviyesinde gerçekleşeceği öngörüldü.

Garanti Bankası hisseleri güncellenen 2021 faaliyet planının ardından, güne yükselişle başladı.
Garanti Bankası Hisseleri 9,68 TL
Kaynak: Paratic Piyasalar

GARAN koduyla BIST bankacılık endeksi altında işlem gören hisseler, Perşembe günü %1,59 artışla 9,56 liradan kapandı. Bu sabah büyüme beklentilerinin yukarı yönde revize edilmesiyle alıcılı bir açılış yaptı.

Hisseler 9,61 liradan işlemlere başladıktan sonra kazancını genişletti. Saat 10.36’da %1,26 artışla 9,68 liradan işlem görüyor.

Ziraat Yatırım 2021 beklentilerinde yapılan değişikliğin, hisselerde sınırlı pozitif etki yaracağı öngörüsünde bulundu.

Kurum analistleri, “Ekonomik aktivitelerdeki artış; kredi büyümesi, komisyon gelirleri ve aktif kalitesine olumlu etki yapmıştır ve bu da karlılık öngörülerinde yukarı yönlü değişikliğe imkan sağlamıştır.” yorumunu yaptı.

Deniz Yatırım da sabah analizinde, 2Ç21 sonuçları değerlendirme toplanlatısında yapılan revizyonların hisseleri kısmen olumlu etkileyeceğini aktardı.

Banka, net kredi risk maliyeti oranı beklentisini 200 baz puan altından 150 baz puan altına revize etti.

2021 yılı gayrisafi yurt içi hasıla büyüme beklentisini %5’ten %9’a yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yıl sonu fonlama maliyeti beklentisi %14’ten %18’e çıkarıldı. Bir önceki raporda %10,5 olan yıl sonu enflasyon tahmini ise %17’ye yükseltildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu