Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa Piyasaları 3Ç21 GSYİH ve Ekim TÜFE’si Sonrası Ekside Açıldı

Fransa ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde %3 büyüyerek pandemi öncesi seviyelere dönerken, borsalar işlemlere sınırlı düşüşle başlangıç yaptı.
Fransa Piyasaları 3Ç21 GSYİH ve Ekim TÜFE’si Sonrası Ekside Açıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa’da piyasalar Cuma günü gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) ve tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini izliyor. INSEE tarafından açıklanan verilere göre Fransa’da GSYİH, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde %3 büyüyerek, %2,1 beklentisini aştı. Ülke ekonomisi ikinci çeyrekte %1,1 oranında artış kaydetmişti.

Hanehalkı tüketiminde %5 oranında artış olurken, yatırımların %0,1 oranında azaldığı bildirildi. Açıklamada dış ticaretteki kısmi toparlanmanın, ekonomik büyümeye katkı sağladığı ifade edildi.

Ekim ayı için öncü göstergeler ise TÜFE’de aylık bazda %0,4, yıllık %2,6 oranında artış olduğunu işaret etti. Bir önceki ay yıllık enflasyon %2,2 gelmişti. Söz konusu artışın hizmet ve enerji fiyatlarındaki ivmelenmeden kaynaklandığı bildirildi.

Paris Borsası’nın ana borsa endeksi CAC 40 (FCHI), Cuma gününe zayıf bir başlangıç yaptı.
CAC 40 %0,39 Ekside
Kaynak: Investing

Endeks açılışta 6.778,79 puanı kaydettikten sonra düşüşe geçti. Saat 10.10’da %0,39 değer kaybıyla 6.777,74 puandan işlem gördü. Seans içinde kaydettiği en düşük puan ise 6.763,77 oldu. Endeks altındaki 23 hissenin değerinde düşüş, 16 tanesinde artış gerçekleşti.

CAC 40 endeksi Perşembe günkü işlemleri %0,75 artışla 6.804,22 puandan tamamladı. Fransa piyasaları bazı yiyecek ve içecek şirket hisselerindeki artışın etkisiyle, kapanış sonrasında da yükselişini sürdürdü. Ana borsa endeksi olan CAC 40 son bir ayın en yükseğine ulaştı.

Dünkü işlemlerde en büyük sıçramayı %6,34 artışla STMicroelectronics NV (STM) hisseleri gösterirken, yatırımcısına en fazla kaybettiren %8,38 gerileyen WFD Unibail Rodamco NV (URW) hisseleri oldu.

Fransa’da yatırımcıların bugün takip ettiği bir diğer veri tüketici giderleri oldu. Tüketici giderleri Eylül 2021 döneminde %0,2 oranında azalarak, %0,3 artış olan beklentinin tam tersi performans sergiledi. Bir önceki ay %1 oranında artış olmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu