Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FOMC Sonrası ABD Hazine Kıymetleri, İhraçları ve Küresel Finans Gelişmelerine Bakış

ABD Hazine kıymetlerindeki verim, uzun zaman sonra artı getiriye geçen Almanya vadelileri ve dünya genelindeki borsa endekslerine bakış.
FOMC Sonrası ABD Hazine Kıymetleri, İhraçları ve Küresel Finans Gelişmelerine Bakış
Yorum

ABD devlet tahvili fiyatları Perşembe günü düşüşe geçmişti. 10 yıllık Hazine bonosunun getirisi ardı ardına iki gün düşüş kaydederek Çarşamba günü seviyesi %2.479’dan % 2,502’ye yükseldi. Verim, bu yılın başındaki seviyelerinden %0.1’den daha düşük kalıyor. 

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde 10 yıllık kıymetlerin verimi %1.94 artış ile %2.553 seviyesinden gerçekleşirken, 2 yıllıklarda ise %1.68’lik bir artış ile %2.396 noktasına gelindi. Çalışma Dairesi Perşembe günü yaptığı açıklamada, üretici fiyat endeksinin enerji fiyatlarındaki toparlanma nedeniyle Mart ayında yükseldiğini belirtti.

Fiyatlar, bir ay öncesinden Mart ayına göre %0.6 artarak Ekim ayından bu yana en yüksek artışını gösterdi. Bazı yatırımcılar bu artışı enflasyonun geçen yılın sonundaki yumuşak bir düzeltme sonrası sıkılaştırılabileceğinin bir işareti olarak da değerlendiriyor. 

Genellikle değişken gıda ve enerji kategorileri hariç, üretici fiyatları %0.3 gibi bir seviyede daha mütevazı bir yükseliş gösterdi.

ABD Hazinesi İhracını Tamamladı

ABD Merkez Bankası Federal Reserve Çarşamba günü yayınladığı Mart toplantısına dair tutanaklarda, yetkililerin enflasyondaki ani bir artışa engel olmak için bu yıl faiz oranlarını yükseltmek adına çok az neden gördüklerini belirtti. (Güvercin duruş seyrini koruyor.) Politika yapıcılar, 2018’de dört kez faiz oranlarını yükselttikten sonra bu yıl ekonomiye yaklaşımlarını ayarladı.

Aralık ayı gibi yakın bir zamanda, FED yetkilileri bu yıl için iki oranlı artışın peşinde koşuyorlardı. Görünümdeki değişim, mali piyasadaki dalgalanmalara bağlı olarak bu yılın başlarında meydana geldi; hem hisse senetleri hem de şirket tahvilleri gibi riskli varlıklara ve devlet tahvili gibi güvenli varlıklara olan talebi destekledi.

Federated Investments’tan Donald Ellenberger “Bir dovish FED, stokların neden bu kadar iyi işlediğini ve getirilerin neden sabit olduğunu açıklıyor. Görünüm şu anda o kadar karmaşık değil.” dedi.

Hazine Departmanı mevcut borç arzına ilave olarak, 30 yıl vadeli 16 milyar dolarlık tahvil ihracında ihaleleri gerçekleştirdi. Hükümetin üçüncü senet ve tahvil ihracı olan bu hafta toplam 78 milyar dolar düzeyinde borçlanma gerçekleştirildi.

Wall Street Vadeli Taraf İşaretlerinin Üzerinde Bir Açılış Yaptı

ABD hisse senetleri, Asya piyasalarının daha güçlü Çin ticareti ve borçlanmalarını tamamlamalarıyla yükselişe geçmesinden sonra Cuma günü daha güçlü bir açılışa imza attı.

Avrupa hisse senetleri sert yükselişe geçti ve 10 yıllık Alman devlet tahvili getirileri negatif dönüşünden üç hafta sonra pozitif bölgelere geri döndü. ABD hisse senetleri S&P 500 marjinal olarak daha yüksek kapandıktan sonra Perşembe günü %0.01 artışla güçlenerek daha açık kalmıştı.

Wall Street vadeli işlemleri, S&P 500 için %0.6 ve Dow Jones Endüstri Ortalaması için %0.7’lik açılış oranlarına dikkat çekmesinin ardından endekslerdeki görünüm an itibarıyla Dow Jones %1.0, S&P 500 %0.68 ve Nasdaq %0.45 şeklinde gerçekleşiyor.

Almanya Vadelisi Uzun Zaman Sonra Artıya Geçti

Avrupa hisse senetleri Stoxx Europe 600 %0.15 artarken, 10 yıllık Almanya menşeli verim arttı ve %0.037’ye yükseldi, verim ilk kez 21 Mart’tan bu yana pozitif çıktı. Yatırımcılar tahvil sattı ve fiyatlar yükseliş gösterdi.

Almanya tarafındaki yatırımcı görece riskli varlıklara yönelimini artırdı. Eksi görünümdeki tahvil verimi uzun zaman sonra yatırımcının çıkışı ile düşen fiyatlar ve yükselen verimin teyidinde ele alındı.

Bu hamleler için göze çarpan ipucu, Çin ticaretinde daha iyi oldu ve ihracatta güçlü bir toparlanma olduğunu gösteren borçlanması , Ocak ve Şubat aylarında büyük bir düşüşün ardından geçen yılın aynı ayına göre Mart ayında %14.2 arttı.

Çin tarafında gerçekleştirilen borçlanma da güçlüydü, Mart ayındaki toplam sosyal finansman Şubat ayındaki hacmin üç katından daha fazla bir seviyede gerçekleşti. Bununla birlikte, Çin hisse senetleri Şangay ve Shenzhen’de çok hafif düştü. (SSEC -%0.04)

Toparlanma Dikkat Çekici

Pantheon Asya ekonomisti Freya Beamish, “İhracattaki keskin toparlanma şaşırtıcı. Ay Yeni Yılı bu yılın Şubat ayı başlarındaydı, bu nedenle Mart büyümesinin aradan sonra tekrar tekrar piyasaya sunulmasından faydalanması mümkün” dedi.

Bununla birlikte, Çin’in ithalatı, Avrupa’nın mücadele eden ekonomileri için kötü bir işaret olan zayıf iç talebi öne sürdüğü, yine ağır bir şekilde aşağı çektiği ifade edildi.

Bayan Beamish, ihracat ve ithalat için ilk çeyreğin 2018’in dördüncü çeyreğinden daha iyi olduğunu ancak yine de nispeten zayıf olduğunu ekledi. Öncü göstergeler, bunun ikinci çeyrekte de devam edeceğini gösteriyor olabilir.

Perşembe günü ABD’de daha iyi veriler vardı. Mart ayındaki üretici fiyatları, Ekim ayından bu yana en yüksek aylık artışlarını kaydetti. 

Ciddi Karlılık Yüksek Getiri Sağladı

Ancak, temel rakam (değişken gıda ve enerji fiyatları hariç) daha zayıf olmasına rağmen, ABD’nin işsizlik iddiasıyla ilgili 49 yılın en düşük seviyesi, sağlam bir işgücü piyasası olduğunu öne süren Deutsche Bank’ın stratejisti Jim Reid’in gelişmeyi ABD gelirlerini yükseltmek adına olumlu değerlendirmesi dikkat çekti.

ABD’de Cuma sezonunda kazanç mevsimi başladı, JPMorgan piyasaları açılmadan önce %5 kar bildirdi. Wells Fargo da rapora bağlıydı. Bankalar, Mart ayının ortasındaki büyük düşüşe bağlı olarak geniş borsaya göre daha düşük performans gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu