Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FOMC Öncesi Değerlenen BIST 100 ve 150 Milyon TL’lik Siparişi ile ASELS İncelemesi

Borsa İstanbul'da FED faiz açıklaması öncesi primlenme görülürken, yeni siparişi ile ASELS değer kazanıyor. Ayrıntılar şöyle;
FOMC Öncesi Değerlenen BIST 100 ve 150 Milyon TL’lik Siparişi ile ASELS İncelemesi
Yorum

Borsa İstanbul Aralık ayının 3. haftasına değerlenmelerle devam ediyor. BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününde (+%1.24) 91.074 puandan kapanmıştı ve bugünkü açılışında ABD ve Almanya vadelilerinde görülen pozitif duruşa paralel yukarı yönde grafikler çizildi.

Dolar kurunda FOMC öncesi geri çekilmelerin devam etmesi Asya pazarında Hang Seng ve KOSPI’de görülen pozitif duruş ve Avrupa genelinde gözlemlenen alıcılı grafiklerin yansımasında Borsa İstanbul günlük bazda %0.51 civarında primlenme ile 91.537,05 puandan işlem görmekte. Endekste görülen işlemler beklenen tepki alışları başlığında incelenebilir. 

91.5k Üzerinde Kalıcılık Yukarı Yönde Sinyal Olabilir

Yatırımcı 91.500 Üstünde Gerçekleşecek Kapanışlarla RahatlayabilirToparlanmanın oluşturduğu ılımlı görüntüye karşılık yukarı yönde bir harekete dair yorum yapmak için erken olduğu düşünülmekte. Haftanın ilk gününde belirsizlik havasının hakim olduğu işlemlerde bugün pozitif bir ayrışma görülse de 91.5k üzerinde kapanış gerçekleştirilecek gün sayıları ile yukarı yöne dair sinyalleri daha rahat görebiliriz.

Endeksi yorumlanan teknik noktalar ile ele aldığımızda, 90.570 seviyesinde gözlenen pivot noktası, aşağı sarkıntılarda olası ilk ve kırılması halinde ikinci desteği 90.070 ve 89.090 noktaları olarak takip edilirken, yukarı yönde olası direnç bölgelerinde ise 91.580 ve 92.100 seviyeleri gözlemlenmeke.

Bankacılık endeksi dünkü yukarı yönlü hareketin destekçisiydi, endeks bugün %0.54 primlenme ile 115.632 seviyesinde hareket ederken 12 bileşeninden 3’ü değer kaybı 9 tanesi ise primlenme gösteriyor. Değer kaybında %9.86 ile ICBCT (ICBC Turkey) baş çekerken, en fazla primlenme ise %19.93 ile DENIZ’de (Deniz Bank A.Ş.) görülmekte.

ASELS’ten 150 Milyon TL’lik Bir Sözleşme Daha

Yeni Sipariş Duyuran ASELS'e BakışYurt içi şirket gelişmelerinde Aselsan ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Projesi ile ilgili olarak sözleşme değişikliği imzalandı. KAP’ta yapılan açıklamada sözleşme değişikliği ile ASELS’e toplam 150. milyon TL tutarında “Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Ek Talep Paketi-2” siparişi verildiği belirtildi. Bildiğimiz üzere ASELS 194.6 milyon TL tutarında bir sipariş daha almıştı.

23,39 seviyesinde olası bir pivot noktası ile 23,20 ve 22,90 seviyelerinde gözlenen destek noktaları ve diğer tarafta 23,65 ve 23,85 seviyelerinde yorumlanan direnç noktaları yakından takip edilmekte. 

Hisse haftalık ve aylık değişimini negatif bölgede sırası ile %7.52 ve %12.48 oranlarında sergilerken, bugünkü işlemlerde toparlanan endekse paralel %1.45’lik bir değer artışı ile 23,80 TL/p seviyesinde hareket etmekte. 

Seansın erken saatlerinde kaydedilen sert bir yukarı yönlü hareket ile günlük bazda 24,06 TL/p tepe noktasını oluşturan kağıt, katı yükselişi kaynaklı hafif kar realizasyonları yansımasında satıcılı görünüm oluşturmakta. Yukarı yönde ani hareketlenmeler siparişlerinden de gelen olumlu hava ile hisse senedini yukarı yönde hareketlendirebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu