Yatırım yapmaya başla!

Finansal Anlamda Başarılı Olan Kişilerin 20 Ortak Özelliği

Finansal Anlamda Başarılı Olan Kişilerin 20 Ortak Özelliği

Dünyanın en önemli şeylerinden biri de maddi anlamda refaha kavuşmak, değil mi? Elbette, öyle! Çünkü hayatınızın yönünü belirleyen, iş hayatınızdan tutun da özel hayatınıza varana kadar her türlü alanda sizi mutlu edecek şey devrin silahı olan para! Ne yazık ki çoğu insan para kazanmanın ne kadar zor olduğundan dem vurup duruyor. Ama düşünülenin aksine para kazanmak hiç de öyle çok zor değil. Demek istiyorum ki bu devirde isteyen herkes para kazanabilir. Kazançlı bir iş kurabilir, internetten para kazanabilir, başkalarının yanında çalışabilir, mesleğini icra edebilir, yani ne yaparsa yapsın bir şekilde mutlaka para kazanabilir. Tabii, eğer gerçek dert para kazanmaksa! Nitekim duruma bakarak sorunun para kazanmak olmadığını görüyoruz.

Sorun para kazanmak değil de ne, diyeceksiniz. O yüzden hemen konuya gireyim. Evet, asıl sorun kazanılan parayı elde tutabilmektir. Yani devrin silahı olan parayı akıllıca yönetmeyi öğrenmek. Çünkü eğer parayı yönetmeyi bilmiyorsanız; bu silahı başkalarına karşı değil, kendinize karşı doğrultmuş olursunuz. Yani alnınızın teriyle kazandığınız para sizi kalkındırmak yerine hep bir adım geri götürmeye başlar. Bir süre sonra maaşınızı aldığınız gün içinde bitirmeye alışır; “vay be paranın gerçekten de hiç değeri yokmuş” diyerek, kendinizi avutmaya başlarsınız.

Bu nedenle asıl olan şey, para kazanmak değil de para yönetimi konusunda başarılı olmaktır. Bazıları bu konuda gayet başarılı olurken, bazıları ayda binlerce lira kazandıkları halde kenarda 5 kuruşları yoktur. Sürekli parasızlıktan şikayet ederler; ama iş parayı elde tutmaya geldi mi, hiçbir çabada bulunmazlar. İşte siz de ay sonu gelmeden paranızın elinizden neden uçup gittiğini anlayamıyorsanız, aşağıdaki listeye bir göz atmalısınız derim. Çünkü birazdan finansal anlamda başarılı olan kişilerin ortak özelliklerinin neler olduğunu öğreneceksiniz. Yani bir bakıma sizin sahip olmadığınız özellikleri göreceksiniz! Hazırsanız eğer, hemen başlıyorum:

Kazandığından Daha Fazlasını Harcamazlar!

Kazandığından Daha Fazlasını Harcamazlar!Finansal anlamda başarılı olan insanlar kazandıklarından daha fazlasını harcamazlar. Çünkü bunun kişiyi günden güne eksilteceğini bilirler. Aslına bakarsanız, bunu hepimiz biliyoruz; ama iş uygulamaya geldiğinde çoğumuz yapmıyoruz. Bu nedenle ay sonu gelmeden paramızı bitiriyor ve bir dahaki maaşa kadar gün sayıyoruz. Ödenemeyen borçlar, birbiri ardına gelen ödemelerin arasında sıkışıp kalıyoruz. Sonuçta bu kural dünyanın en zengini için de geçerli, asgari ücretle çalışan bir işçi için de! Çünkü kazandığınızdan fazla para harcamaya devam ederseniz, önünde sonunda iflas bayrağını çekmek zorunda kalırsınız.

Ödenmesi Gereken Borçlar Karşısında Şaşırmazlar

Ödenmesi Gereken Borçlar Karşısında ŞaşırmazlarÇünkü ne kadar para harcadıklarını tam olarak bilirler. Yani faturaları geldiğinde; “ne ara bu kadar çok para harcadım,” diye karar kara düşünmez, sürprizlerle karşılaşmazlar. Uzun lafın kısası, onların hayatında şaşırtıcı faturalara yer yoktur. Çünkü neyi ne için harcadıkları bellidir. Bunun planını çok önceden yapmışlardır. Hani çoğu insanın kapıya gelen kredi kartı ekstresi karşısında ağzı bir karış açık kalakalıyor ya, işte finansal anlamda olgunluğa erişmiş olanlar onu yapmıyor. Çünkü bu duruma zemin hazırlamıyorlar.

Kullanmadıkları Abonelikler için Para Harcamazlar

Kullanmadıkları Abonelikler için Para HarcamazlarGünümüzde maddi açıdan yaptığımız en büyük hatalardan biri de heves edip kayıt olduğumuz abonelikler. Atıyorum; bir dergiye abone oluyor, spor salonuna yazılıyor, birkaç kez gidip bıraktığımız dil kurslarına katılıyor ya da hiç kullanmadığımız internet için fatura ödüyoruz. Parasını iyi yöneten kişiler ise bu hataya düşmüyor. Onlar kullanmayacakları şeyler için abonelik ücreti ödemenin kaba tabirle “aptallık” olduğunu biliyorlar çünkü.

“Damlaya Damlaya Göl Olur” Atasözünün Önemini Bilirler!

"Damlaya Damlaya Göl Olur" Atasözünün Önemini Biliyorlar!Hani derler ya zenginin ekmeği yenmez diye, belki de bu durum yüzünden öyle söylenmektedir. Yani finansal anlamda başarılı olan kişiler, küçücük harcamaların ya da önemsiz görünen tasarrufların ne kadar hayati olduğunu bilirler. Mesela, bir ışığın gereğinden 5 dakika fazla yanması onlar için önemlidir. Ya da 5 liraya alınan ve bozuk çıkan bir ürünün geri götürülüp iade edilmesi onlar için zaruridir. Neticede maddi anlamda başarılı olan kişiler, küçük harcamaların birike birike devasa faturalar oluşturduğunu ve önemsiz görünen tasarrufların uzun vadede ne kadar çok olabileceğini anlamışlardır.

Umulmadık Anlarda Gelen Sürpriz Paraları Harcamazlar

Umulmadık Anlarda Gelen Sürpriz Paraları HarcamazlarAtıyorum, bir şans oyunundan para kazandınız. Ya da doğum gününüzde pek çok kişiden hediye aldınız. Miras kaldı, piyango vurdu, gün size çıktı falan filan… Kısacası umulmadık yerden bir miktar para aldınız. Ne yaparsınız? Büyük ihtimalle gidip onu bir çırpıda harcarsınız. Yani çoğu kişi böyle yapar. Ancak parasını yönetmeyi bilen kişiler bu parayla ya yatırım yapar ya da var olan borçlarını öderler. Yani çoğunluğun yaptığı gibi “haydan gelen huya gider” diye düşünmezler.

Mutlu Olmak için Alışveriş Yapmazlar

Mutlu Olmak İçin Alışveriş YapmazlarDünya üzerindeki çoğu kişinin yaptığı en büyük hatalardan biri de bu. Mutlu olmak için alışveriş yapmak! Özellikle de kadınlarda görülen bu davranış biçimi, insanları hep kemer sıkmaya sürüklüyor. Finansal anlamda başarılı olanlar ise alışverişin insanı hiçbir şekilde mutlu etmediğinin bilincine varmışlar. Gerçek de tam olarak bu yönde! Hatta bir müddet sonra bu kişiyi mutsuz etmeye başlıyor. Çünkü ay sonunda karşılarına çıkan kabarık faturalar karşısında pişmanlık duyuyor ve yaptıkları alışverişler yüzünden kendilerini suçlu hissediyorlar. Parasını iyi yönetenler ise bu tuzağa asla, ama asla düşmüyorlar.

Hediye Alma İşini Son Ana Bırakmazlar

Hediye Alma İşini Son Ana BırakmazlarŞimdi bunun para yönetimi ile ne ilgisi var diye düşünüyor olabilirsiniz. O yüzden şöyle açıklayayım. Arkadaşlarınıza ya da ailenize aldığınız hediyeleri düşünün. Yıl dönümlerinde, doğum günlerinde ve diğer özel günlerde alınan o anlamlı hediyeleri. Ne yazık ki çoğu insan hediye alma işini son güne kadar erteleyerek ya da unutarak büyük bir hata yapıyor. Çünkü son anda alınan hediyeler genelde bize pahalıya patlıyor. Bunun nedeni aklımıza ilk gelen pahalı dükkana girmemiz ve belki de vicdanımızı hafifletmek için alabileceğimiz en pahalı hediyeyi almamız! Oysaki para yönetimi konusunda başarılı olanlar bu hataya düşmüyor. Onlar düşünerek alınmış hediyelerin çok daha anlamlı ve özel hediyeler olacağını bilerek o gün gelmeden çok daha öncesinde hediyelerini hazır ediyor.

Dışarıda Yemek Yemenin Dozunu Kaçırmazlar

Dışarıda Yemek Yemenin Dozunu KaçırmazlarFinansal açıdan başarılı olmanın sırrını çözmüş kişiler, dışarıda yemek yemenin ne kadar pahalıya patlayabileceğini biliyorlar. Bu konuda hata yapan çoğunluk ise günün her öğününde dışarıda yemek yiyor ve belki de maaşının yarısını restoranlara yatırıyor. Oysaki herkes kahvaltısını evinde yapabilir. Öğle yemeğini evinden getirip, akşam yemeğini yine evinde yiyebilir. Ya da pahalı restoranlarda bir avuç yemek yerine, daha uygun fiyatlı mekanları tercih edebilir. Sadece yemek parasıyla evinin market alışverişini yapan kişiler var. Sizce onlar pahalı restoranlarda yemek yemeyi akıl edemiyor mu? Unutmayın, harcamak her zaman kolay olandır, önemli olan parayı elinizde tutabilmektir.

Yemek Artıklarını Ziyan Etmezler

Yemek Artıklarını Ziyan EtmezlerParasını bilinçli bir biçimde yöneten kişiler yemek artıklarını ziyan etmezler. Onlar yarım kalmış bir poğaçayı ertesi sabah için bir kenara ayırırlar. Ya da dışarıda yedikleri bir yemekten arta kalanları paket yaptırmaktan çekinmezler. Bu şekilde tek seferde iki öğünlük yemek çıkartmış olurlar. Oysa ki çoğu kişi tabağında en az bir kişiyi doyuracak yemeği öylece bırakıp, bulunduğu mekandan çıkıp gider. Hatta paket yaptırmanın görgüsüzlük olduğunu düşünenler bile vardır. Ne var ki bu görgüsüzlük değil, paranın değerinin farkında olmaktır.

Ne Yiyecek Ne de İçecek, Hiçbir Şeyi Çöpe Atmazlar!

Ne Yiyecek Ne de İçecek, Hiçbir Şeyi Çöpe Atmazlar!Çoğu kişinin yaptığı en büyük hatalardan biri de bilinçsiz yapılan market alışverişleridir. Yani evde ne var ne yok bilmeden alınan sebze meyveler ve paketli gıdalar genellikle çöpe gitmektedir. Ancak parasını bilinçli harcayanlar ise düzgün bir ihtiyaç listesi yapar ve bu listenin dışına çıkmayarak alışverişlerini tamamlarlar. Bozulan gıdalarla karşılaşmamak için ayda bir kez değil, 2-3 günde bir manava gitmeyi tercih ederler. Bu kesinlikle akıllıca bir harekettir.

Düşünmeden Harcama Yapmazlar

Düşünmeden Harcama YapmazlarÇoğu kişi dolapta aylarca duran bir ürünle karşılaştığında kendine ne soruyor biliyor musunuz? “Acaba bunu alırken ne düşünüyordum?” Evet, sorun tam olarak bu aslında. O şeyi alırken ne düşündüğünüz! Veya şöyle sorayım, o şeyi alırken düşünüyor muydunuz? Üzgünüm, ama gerçek bu. Parasızlıktan sürekli olarak şikayet eden kişiler düşünmeden alışveriş yapar, sonra bir de oturup neden böyle yaptıkları üzerine kafa yorarlar. Eh benim güzel arkadaşım, o mantıklı yaklaşımını aylar sonra değil de alışveriş yaparken yapsan çok daha iyi olmaz mı?

Senede Bir Gün Giyilecek Kıyafetler için Para Harcamazlar

Senede Bir Gün Giyilecek Kıyafetler İçin Para HarcamazlarPeki, biz ne yapıyoruz? Hoşumuza ve “nasıl olsa bir gün giyerim” diye düşündüğümüz kıyafetleri, çantaları, ayakkabıları satın alıyor, sonra da bir üst maddede bahsettiğim duruma düşüyoruz. Yani oturup “bunu alırken ne düşünüyordum acaba” diye fikir yürütüyoruz. Eee bakın işte, onlar en ince ayrıntısına kadar düşünen yine onlar. Yani “nasıl olsa bir gün giyerim”ciler hiç giymeyecekleri şeyler için tonlarca para harcamaya devam ediyor. Düşünsenize, hiç gelmeyecek “o gün” için yapılan harcamalar sizce ne kadar mantık içeriyor?

Bir Şeyi Sadece % Bilmem Kaç İndirimde Diye Satın Almazlar

Bir Şeyi Sadece % Bilmem Kaç İndirimde Diye Satın Almazlarİndirimden alışveriş yapmak uzaktan bakıldığında mantıklı görünebilir. Aslında öyledir de. Ama sadece almanı gereken bir ürünün indirimi söz konusu olduğunda! Yani 85 tane montunuz varken 500 liralık bir monta 250 lira vermek hiç de mantıklı değildir. Ama çoğu kişi bu indirim tuzağına düşmekten kendini alıkoyamaz. Ancak para yönetimi konusunda başarılı ve idareli olan kişiler bir şeyi sadece indirimde olduğu için satın almanın aptalca olduğunu bilirler.

Bir Şeyin Fiyatını Öğrenmeden Onu Almaya Kalkmazlar

Bir Şeyin Fiyatını Öğrenmeden Onu Almaya KalkmazlarÜzerinde etiketi olmayan bir şeyi ödemek için kasaya gider ve duyduğumuz fiyat karşısındaki şaşkınlığı saklayarak istemeye istemeye de olsa ücreti öderiz. Çünkü fakir görünmek istemeyiz. Oysaki bu davranış fakir görünmemize değil, tam olarak fakir olmamıza neden olacaktır. Finansal açıdan başarılı olarak gösterilen kişiler ise bu durumu hiçbir zaman yaşamazlar. Çünkü onlar bir şeyi satın almadan önce onun fiyatını sorarlar. Ne diyorsunuz, sizce de gayet mantıklı değil mi?

Onları İleride Sıkıntıya Sokabilecek Şeyler için Para Harcamaktan Çekinmezler

Onları İleride Sıkıntıya Sokabilecek Şeyler İçin Para Harcamaktan ÇekinmezlerMesela, arabanızın yağının değiştirmeniz gerekiyor. Tasarruf yapıyorum diyerek bunu ertelerseniz, yakın zaman içinde yağ değişimi ücretinden çok daha fazla para ödemek zorunda kalırsınız. Aynı şey sigortalarınızı yatırmak, kaskonuzu yaptırmak gibi şeyler için de geçerlidir. Bu gibi ücretleri ödemek ilk bakışta can sıkıcı gibi görünebilir; ama eğer ödemezseniz, ileride çok daha can sıkıcı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Finansal anlamda başarılı olanlar işte bunun farkında olarak, gerekli yerler için keselerinin ağzının açılması gerektiğini bilirler.

Bir Gecede Zengin Olmanın Hayalini Kurmazlar

Bir Gecede Zengin Olmanın Hayalini KurmazlarPara yönetimi konusunda başarılı olan insanlar, zengin olmak için sıkı çalışmak gerektiğini bilirler. Kolay yoldan zengin olmanın peşine düşerek, kendilerini boş umutlarla kandırmazlar. Karşılarına çıkan fırsatları akıllıca düşünür ve sözüm ona her işe “sazan” misali atlamazlar.

Kendilerine Yeni Hedefler Koyar ve Bunun için Uğraşırlar

Kendilerine Yeni Hedefler Koyar ve Bunun İçin UğraşırlarFinansal anlamda başarılı olan insanlar kendilerine yeni hedefler koyar ve planlarından hiçbir zaman şaşmazlar. Örneğin; 2 sene içinde yeni bir araba alacaklarını söylüyorlarsa, bunu yapar ve daha sonra farklı bir hedef belirlerler. Ne kadar kazanırsa kazansın parasını bir türlü yetiremeyenlerin ise lafta bir sürü hedefi vardır, ama bunlara bir türlü ulaşamazlar. Eğer bundan sonra maddi anlamda tatmin olmak istiyorsanız, siz de kendinize mantıklı hedefler belirleyin ve ondan asla şaşmayın.

Motivasyonları Her Zaman Yüksektir

Motivasyonları Her Zaman YüksektirFinansal anlamda başarılı olan kişilerin motivasyonu her zaman yüksektir. Çünkü onlar hayattaki en önemli şeylerden biri olan paranın nasıl yönetilmesi gerektiğini öğrenmişlerdir. Mesela, bir elbiseyi satın alamadıkları için oturup bunalımlara girmezler. Ya da en yakın arkadaşının aldığı arabaya hasetle bakarak kendilerini yetersiz hissetmezler. Uzun lafın kısası, onlar paranın esiri değil sahibi olmanın ne demek olduğunu öğrenmişlerdir.

Kendilerine Güvenirler

Kendilerine GüvenirlerOnlar hayatın en önemli konularından biri olan para yönetimi konusunda uzmanlaşmışlardır. Belki bu nedenle belki de doğaları gereği özgüvenleri gerçekten tavan yapmıştır. Aslına bakarsanız, onlar kendilerine güvenmek konusunda hiç de haksız değiller. Hatta bazıları için burunları havada bile diyebiliriz. Ama baksanıza, dünyanın genelinin yapamadığı işler onlara çocuk oyuncağı gibi geliyor. Şimdi söyleyin bana? Onlar şımarmasın da kim şımarsın!

Geçmiş Hatalarının Onlara Engel Olmasına İzin Vermezler

Geçmiş Hatalarının Onlara Engel Olmasına İzin VermezlerEvet, yukarıdaki maddelerde finansal açıdan olgunluğa erişmiş kişilerin özelliklerini paylaştık. Peki, bu kişiler nasıl oldu da bu olgunluğa erişti? Böyle mi doğdular? Evet, bazı özellikler doğuştan gelebilir; ama yukarıda söylediğim özelliklerin çoğu sonradan edinilmiş alışkanlıklardır. Yani para yönetimi konusunda başarılı olmuş kişilerin birçoğu bu alanda hayal kırıklığı yaşamış ve başarısızlığa uğramıştır. Ancak onlar pes etmemiş ve başarılı olmak için çalışmaya devam emişlerdir. Yani para yönetimi konusunda başarılı olanlar, geçmiş hatalarının ayaklarına dolanmasına izin vermemek için onları ortadan kaldırmak gerektiğini anlamışlardır.

Para yönetimi konusunda uzman olmuş kişilerin ortak özelliklerini artık öğrenmiş oldunuz. Yani yan masanızda oturan ve sizden çok daha az maaş alıp, çok daha yüksek standartlarda yaşayan iş arkadaşınızın sırrını artık biliyorsunuz. Şayet siz de bundan sonra parasızlıktan şikayet etmek istemiyorsanız; yukarıdaki özellikleri bir bir benimsemeli, eski alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum