Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yatırımcılar FED Toplantısını Beklerken Asya Piyasaları Yükseldi

Yatırımcılar haftanın önemli gündem maddesini oluşturan FED toplantısına odaklanırken, Asya piyasaları haftaya yükseliş ile başlangıç yaptı. İşte detaylar;
Yatırımcılar FED Toplantısını Beklerken Asya Piyasaları Yükseldi
Yorum

Büyük Asya borsaları, ABD-Çin ticaret görüşmelerinde beklenen gelişmelere odaklanan yatırımcılar ile haftaya yükselişle başlangıç yaptı. Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) Mart ayı görüşmeleri öncesinde Asya’da iyimser bir hava hakim oldu. Çin hisse senetlerinden oluşan Şanghay Composite endeksi yüzde 2,47’lik bir artışla 3,096.42 puandan kapanış yaptı.

Şanghay Composite endeksindeki yükselişe ek olarak Shenzhen Component endeksi yüzde 3,067 oranında yükseliş kaydetti.

Şanghay ve Shenzhen Endeksleri Yükseldi9,843.43 puandan kapanan Shenzhen Component endeksini, yüzde 2,706 artıda seyreden Shenzhen Composite endeksi takip ederken 1,685.79 puandan kapanış yaptı. Hong Kong’un Hang Seng endeksi ise kapanış saati yaklaşırken yüzde 1 civarında yükseliş kaydetmeyi başardı.

Asya’da en dikkat çeken hisse hareketi ise demiryolu işletmecisi MTR’nin paylarının, şehirdeki bir tren kazası nedeniyle yüzde 0,3 oranında gerilemesi oldu.

Japonya’nın en önemli paylarının yer aldığı Nikkei 225 endeksi ise yüzde 0,62 oranında artıda seyrederek 21,584.50 puandan kapanıştı.

Nikkei 225 Endeksi Yükselişle KapandıEndeks; Fast Retailing, Softbank Group ve Fanuc hisselerinin öncülüğünde yükseliş kaydetti. Topix endeksi ise yüzde 0,69 oranında artıda seyrederek 1,613.68 puandan kapanış yaptı.

Güney Koreli Kospi endeksi ise Hyundai Motor’un hisselerindeki yüzde 2,48’lik artış ile yüzde 0,16 oranında yükseldi ve 2,179.49 puandan kapandı. Avustralya’nın ASX 200 endeksi ise yükselen sektörlerin etkisiyle yüzde 0,25 oranında artıda 6,190.40 puandan kapanış yaptı.

Asya’da görülen bu yükseliş, Xinhua’nın haberinde ABD ile Çin arasında somut bir ilerleme kaydedildiğinin yazılmasıyla gerçekleşti.

ABD-Çin Anlaşması Somut İlerlemeHaberde, ABD ile Çin’in bir ticaret anlaşması yapmaya yakın oldukları belirtilirken, her iki tarafın da ticaret anlaşması metninde somut ilerleme kaydettiği yazıldı. Haberde Çinli müzakerecilerin ABD’ye yaptıkları devlet ziyaretini bir ticaret anlaşmasının imzalanmasıyla birleştirmeyi önerdiği söylendi.

Pekin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ABD Devlet Başkanı Donald Trump ile görüşmesinden önce anlaşma ile ilgili problemlerin tamamen çözülmesini istiyor. Uzmanlar, seçimler öncesinde bir anlaşma yapmak için ABD’nin politik bir zorunluluğu olsa da Çin’in de bu konuda istekli olduğunu dile getirdi.

FED toplantısı Salı ve Çarşamba günlerini kapsayacakken, faiz oranlarının sabit tutulması bekleniyor.

FED Mart Ayı Toplantısı BekleniyorBeklentiler arasında daha az oranlı zam ve daha yavaş bir ekonomi ile yeni bir tahminin yayınlanması da yer alıyor. FED’in gevşek politikalara bir son verdiğini duyurmasının da ihtimaller dahilinde olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar, ABD’nin GSYİH ve makro tahminlerini düşürmelerini beklediklerini açıklarken, bu durumun faiz projeksiyonlarını düşürmek için besleyeceğini dile getiriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu