Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Toplantısından Sonra Analist ve Yatırımcı Taraflı Gelişmeler ile ABD Tahvillerine Bakış

ABD Merkez Bankası toplantısının ve son açıklanan raporların ardından ABD Hazine kıymetleri, yatırımcı ve analistler bazlı reaksiyonlar ile gelişmelere ayrıntılı bakış.
FED Toplantısından Sonra Analist ve Yatırımcı Taraflı Gelişmeler ile ABD Tahvillerine Bakış
Yorum

ABD 10 yıllık Hazine kıymetlerine getiri FED açıklaması sonrasında düşüş gösterdi. An itibarıyla tahvil verimlerinde %1.38 değer kaybı ile %2.658 seviyesinde gözlendi.

Tahvil fiyatları arttıkça düşen verim, ABD hisse senedi fiyatlarındaki yükseliş ve bir ADP raporunda Ocak ayında beklenenden daha iyi özel bordro kazancı elde edilmesinin ardından bir gecede daha da yükselmişti. Güçlü ekonomik veriler, büyüme görünümünün daha tehlikeli göründüğü durumlarda sabit ödemeleri yatırımcılara daha çekici görünen Hazine’lere olan talebi yumuşatma eğiliminde izlenmişti.

Tahvil faizleri Çarşamba günü iki gün sürecek olan politika toplantısını sonlandıran FED’in ardından gelecekteki oran artışlarına açıkça atıfta bulunulan duruşu tersine çevirdi. (Bankanın en son faiz artırma kampanyasının 2015’te başlamasından bu yana politikaların dayanak noktası olarak görülebilir.) Fed Başkanı Jerome Powell ayrıca Toplantının ardından çıkan bir basın toplantısında oranları artırma düşüncesinin biraz zayıfladığını ifade etmişti.

Yatırımcı ve Analist Duruşları ve Beklentiyi Yanıltmayan Politika

Yatırımcı ve Analisti Yanıltmayan FEDYatırımcı ve analistlerin görüşleri birlikte ele alındığında, mesajlaşmanın FED’in bu yıl para politikasına daha kademeli bir yaklaşım alacağına dair güçlü bir işaret gösterdiği yönünde okunabilir. Piyasaların beklentisine paralel gerçekleşen faiz oranına dair açıklama, Raymond James’ten Kevin Giddis’te, “Bu tam olarak pazarın umduğu şeydi.” dedi.

Bay Giddis kısa vadeli oranların, Powell’ın basın toplantısında para politikasını “sabırlı” bir yaklaşımla vurguladığından daha da düştüğünü fark ettiğini dile getirmişti. Giddis, önyargının daha yüksek değil, daha düşük ve uzun vadeli oranlara doğru kadığını gözlemlediğini de belirtti.

Yatırımcıların oran artışına ilişkin beklentilerine paralel olarak sıklıkla hareket eden kısa vadeli borç getirileri geri çekildi. İki yıllık Hazine tahvilindeki getiri bugün yatayda hareket etti ve %2.488 verim düzeyinde gerçekleşti. Para politikalarının öngörümüne rölatif yatırım aracı olarak kullanılan Federal Fonlar, piyasa fiyatının artışlarını yıl sonunda %21 ve %24 ağırlık ile karşılaştırıldığında, %6.8 seviyesi ile en az bir oran artırma ihtimali görüldü. (CME Group)

Küresel Ekonomik Belirsizlik ve Son Raporlardaki Karmaşa

Küresel Ekonomik Belirsizlik ve Son Raporların Puslu GörünümüFED yetkilileri son birkaç hafta içinde kamuoyunun yorumlarına, küresel büyüme konusundaki belirsizlik nedeniyle bir süre değişmeden faiz oranlarını değiştirdiklerini belirtti. Bu, güçlü ekonomik veri FED’in faiz oranlarındaki artış hızını artırabileceği korkusuyla, getirileri sonbaharda çok yüksek seviyelere ulaşan Hazineler üzerindeki satış baskısının bir kısmının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Son raporlar daha karışık görüldü. İşgücü piyasası ayakta kalsa da, özellikle konut verileri yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı. Çarşamba günü yayınlanan bir raporda, Aralık ayında bekleyen konut satışlarının bir önceki aya göre %2.2 gerilediği ve eksik ekonomistlerin %0.5’lik bir artış beklentileri olduğu takip edilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu