Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/Beige Book: Ekonomik Faaliyet Pandemi Öncesi Seviyelerin Çok Altında

FED tarafından yayınlanan yeni raporda, ekonomik aktivitede artış beklenirken pandemi öncesi seviyelerin yakın olmadığı belirtildi. Detaylar şöyle;
FED/Beige Book: Ekonomik Faaliyet Pandemi Öncesi Seviyelerin Çok Altında
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün merkezi olmaya devam eden ABD’de kısıtlamaların hafifletilmesi bazı verilerde toparlanma sağlasa da ekonomi üzerindeki kara bulutlar tam anlamıyla dağılmış değil. Gelen açıklamalar ve raporlar da bu durumu destekliyor.

ABD ekonomisinin beklenenden çok daha yavaş toparlanacağını söyleyen FED yetkilileri gibi Merkez Bankası tarafından yayımlanan yeni rapor da (Beige Book) benzer şekilde karamsarlığı artırdı.

Ülkedeki 12 Fed bölgesinde toplanan bilgilere dayalı olarak yılda sekiz kez açıklanan Beige Book raporu, ABD ekonomisinin birçok eyalet kilitleme emirlerini kaldırması ve tüketici faaliyetinin devam etmesiyle Temmuz ayının başında yeni bir iyileşme belirtisi gösterdiğini bildirdi.

Bununla birlikte neredeyse tüm bölgelerde ekonomik faaliyetin arttığı ancak COVID-19 salgını öncesinde gerçekleşen seviyenin oldukça altında kaldığını ekledi.

Chicago Fed tarafından ve 6 Temmuz öncesinde toplanan verilerle hazırlanan rapor, ekonomik faaliyetin Mayıs sonunda ve Haziran başında artmış olsa da birçok eyalette görülen koronavirüs vakalarındaki yeniden artışın, Beige Book anket döneminden bu yana iyileşmeyi muhtemelen azalttığını vurguladı.

California’nın tekrar kilitleme önlemleri alırken ve Texas ve Florida’nın belirli faaliyetleri durdurduğu hatırlatıldı. Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard de Salı günü yaptığı bir açıklamada belirsiz bir ekonomik görünüme işaret etmişti.

Raporda perakende satışların, araç satışlarındaki toparlanmayla neredeyse tüm bölgelerde yükseldiği belirtildi.
ABD 15 Temmuz 2020 Yeni Vaka
Kaynak: Worldometers

Profesyonel ve ticari hizmetlere olan talebin çoğu bölgede artsa da yine de zayıf kaldığı aktarılırken, kredi talebinin maaş koruma programındaki aktivite ve artan konut ipotekleri dışında sabit kaldığı söylendi. Temaslar, pandeminin ne kadar devam edeceği ve etkilerinin büyüklüğüyle mücadele ederken görünümlerin oldukça belirsiz kaldığı dile getirildi.

İşletmeler yeniden faaliyete geçtikçe veya faaliyetleri artırdıkça istihdamın arttığı, perakendecilik ve misafirperverlikte kazançların vurgulandığı kaydedildi.

Bölgelerdeki temasların, büyük ölçüde hem girdi hem de satış fiyatlarının sabit olduğunu bildirdiği, yeni işten çıkarmalarla işyeri ciro oranlarının yüksek kaldığı görüldü. Bazı bölgelerdeki temaslar, tedarik zinciri zorluklarının sağlık ve güvenlik ekipmanlarının fiyatlarını artırdığını söylerken özellikle sığır eti, yiyecek ve içecek fiyatlarında artış yaşandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu