Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fazla Stresli İşlerde Çalışanlar için Rahatlama Tüyoları

Askerler, polisler, üst düzey yöneticiler, muhabirler, hakimler, avukatlar, borsa simsarları, taksi şoförleri… Sizce bu meslektekiler streslerini nasıl atıyor?
Fazla Stresli İşlerde Çalışanlar için Rahatlama Tüyoları
Son Güncelleme: 
Yorum

Evet, yukarıda bahsettiğim meslek sahiplerinin stres altında çalışanlar olduğunu söyleyerek konuya başlamak istiyorum. Hatta söylediklerimden bazılarının, dünyanın en stresli işleri arasında yer aldığını ayrıca belirtmek isterim. Peki, siz de bu meslek gruplarına sahip olanlardan biri olabilir misiniz? Ya da yaptığınız işin gerçekten stresli olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer bu sorulara vereceğiniz cevaplar evetse; o zaman doğru yerde olduğunuzu bilmelisiniz. Çünkü bugün baskı altında çalışan kişilerin kulak vermesi gereken öneriler üzerine konuşacağız.

Sonuçta; her işin insanın üzerinde yarattığı baskı farklı! Ne bileyim; bir beyin cerrahı ile bir pratisyen hekimin üzerindeki stres aynı olamaz! Ya da yüzlerce çalışanı olan bir şirketin üst düzey yöneticisiyle, 10-15 kişilik bir ekibin başındaki takım liderinin yaşadığı stres arasında dağlar kadar fark vardır. İşte bu nedenle; yoğun baskı altında çalışanlar için stresle başa çıkma yöntemleri hakkında ayrıca konuşmak istedim. Çünkü standart bir işin stresiyle başa çıkmak ile zor bir işin stresiyle başa çıkmak aynı kefeye konulamaz. Şayet siz de gün içinde sık sık zor durumlarla karşılaşıyor, sürekli olarak riskli durumlar yaşıyorsanız, kısacası yoğun baskı altında çalışıyorsanız, o zaman aşağıdaki önerileri incelemelisiniz derim.

Mesai Dışındaki Zamanlarda Dinlenebildiğiniz Kadar Dinlenin!

Mesai Dışındaki Zamanlarda Dinlenebildiğiniz Kadar Dinlenin!Tamam, bu öneri tüm çalışanlar için geçerli olmalı ama yoğun baskı alında çalışanlar için mesai saatleri dışında kalan zamanlar çok daha önemli! Çünkü onlar sabahtan akşama kadar kendilerini baskı altında hissediyor, belki de mesai bitiş saatinin gelmesini diğer çalışanlardan çok daha fazla istiyorlar. İşte bu nedenle; fazla stres altında çalışanların iş dışındaki zamanlarını akıllıca kullanmalarını söylüyorum. Mesaiden çıktıktan sonra sağda solda oyalanmak yerine evlerine gitmelerini, nasıl dinlenebiliyorlarsa (uzun uzun duş almak, ayaklarını uzatıp film izlemek, kitap okumak, kendini yatağa atıp uyumak) o şekilde dinlenmelerini öneriyorum. Çünkü yoğun baskı altında çalışanlar için dinlenmek, diğerlerine göre çok daha önemli ve gerekli!

Buna Bakın: Mesai Saatlerinin Çekilmez Olduğu Zamanlarda Yapabilecekleriniz!

İş ve Özel Hayatınız Arasındaki Dengeyi Doğru Kurun!

İş ve Özel Hayatınız Arasındaki Dengeyi Doğru Kurun!Yoğun baskı altında çalışıyorsanız, iş ve özel yaşamınız arasındaki dengeyi doğru kurmalısınız. Yaşadığınız stresi azaltmak ve rahatlamak için ikisini birbirinden ayırmayı öğrenmelisiniz, ne işinizi ne de özel hayatınızı birbirine karıştırmamalısınız. Aileniz ve sevdikleriniz için yeteri kadar zaman ayırmalı, işinizde yaşadığınız sorunları onlara yansıtmamayı öğrenmelisiniz. Diğer bir deyişle; evinizin kapısından içeri girdiğiniz an çalışma hayatınızı, işe başladığınız anda ise özel hayatınızı aklınızdan çıkarmalısınız. Aksi takdirde, her gün yaşadığınız baskıyı özel hayatınıza yansıtır ve her iki taraf da istediğiniz verimi gösteremezsiniz.

İlgili Yazı: İş-Yaşam Dengesini Sağlamak için 10 Tavsiye

Yaptığınız İşten Keyif Almayı Öğrenin!

Yaptığınız İşten Keyif Almayı Öğrenin!Küçücük bir hatanızın insanın hayatına mal olabileceği bir işiniz mi var? Her gün onlarca kişiye laf anlatıyor, bir sürü insanın ağız kokusunu mu çekmek zorunda kalıyorsunuz? Tamam, yaptığınız iş gerçekten zor olabilir. Fazlasıyla geriliyor, kendinizi sık sık boğulacak gibi hissediyor olabilirsiniz. Ancak yine de işinizden keyif almaya çalışmalısınız. (Bunu yaptığı işten keyif almayı bilmeyenler için söylüyorum.) Mesela; yerinizde olmak isteyen insanları düşünebilirsiniz, o kadar zor bir işi yaptığınız için kendinizle gurur duyabilirsiniz. Küçük hilelerle işinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Hatta tam da bu noktada aşağıdaki yazıyı incelemenizi ve işiniz nasıl daha eğlenceli hale getirebileceğinizi öğrenmenizi öneririm.

İnceleyin: İşinizi Daha Eğlenceli Hale Getirmek için Yapabilecekleriniz

Etrafınızdaki Bütün Negatif İnsanlardan Kurtulun!

Etrafınızdaki Bütün Negatif İnsanlardan Kurtulun!Etrafınızdaki bütün negatif insanlardan kurtulun. Çünkü zaten stresli bir mesleğe sahipsiniz. Zaten zor şartlar altında çalışıyorsunuz ve yoğun baskıya maruz kalıyorsunuz! İşte bu nedenle; çevrenizdeki olumsuz insanlardan kurtulmalısınız. Bir de onlar yüzünden strese girmemelisiniz. Negatif bakış açılarıyla sizi kötü etkilemelerine izin vermemelisiniz. Etrafınızdaki negatif insanlar derken burada sadece özel hayatınızdakileri kast etmediğimi de bilmelisiniz. Aynı zamanda iş hayatınızdaki negatif insanları da çevrenizden uzaklaştırmalısınız. Bunu yapma şansınız olmasa bile en azından onların laflarına kulak tıkamayı öğrenmelisiniz ve iş hayatındaki zor kişiliklerle başa çıkmak için işe yarar bir yol bulmalısınız. Bu kapsamda iş hayatınızdaki zor kişilikler ve onlarla uğraşma yöntemleri adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Stres Atabileceğiniz Hobiler Edinin!

Stres Atabileceğiniz Hobiler Edinin!Evet, boş zamanlarınızda uğraşacağınız hobilerle siniri alınmış insanlar gibi huzur içinde uyuyabilirsiniz. Mesela; fotoğraf çekmeyi seviyorsanız; fotoğrafçılık yapabilirsiniz, kaleminiz güçlüyse düşüncelerinizi kağıda dökebilirsiniz, su sporlarıyla uğraşabilirsiniz, bahçe işleriyle ilgilenebilirsiniz, örgü örebilirsiniz, müzik aleti çalabilirsiniz, yogayla stres atabilirsiniz ve benzeri birçok farklı hobiyle uğraşabilirsiniz. Sonuçta; hobi sahibi olmanın stresi azalttığını hepimiz biliyoruz. Kaldı ki yapılan pek çok farklı araştırma; kişinin hobiyle uğraştığı zamanlarda kan basıncının düştüğünü, dopamin, serotonin gibi mutluluk hormonlarının daha çok salgılandığını ve benzeri olumlu etkilerin geri dönüş sağladığını kanıtlıyor. Anlayacağınız; siz de yeni hobiler edinerek rahatlayabilirsiniz, işinizin üzerinizde yarattığı baskıyı azaltabilirsiniz.

Tavsiye Ederim: Strese İyi Gelen Hobiler

Stresle Başa Çıkmak için Mekan Değişikliği Yapın!

Stresle Başa Çıkmak için Mekan Değişikliği Yapın!Stresle başa çıkmak için mekan değişikliği yapmaya ne dersiniz? Sonuçta; sizin buna fazlasıyla ihtiyacınız var, öyle değil mi? O zaman, boş zamanlarınızda, tatil günlerinizde, hafta sonlarınızda, kısacası fırsat bulduğunuz her an mekan değişikliği yapmalısınız. Örneğin; yaşadığınız yerin yakınlarındaki yeşil alanlara giderek nefes alabilirsiniz. Sahile, göl kenarına, artık bulunduğunuz yerde maviyle alakalı ne varsa o alanlara giderek, suyun eşsiz gücünden yararlanabilirsiniz. Aynı şekilde, bir fırsatını yakaladığınızda tek başınıza ya da sevdiklerinizle birlikte seyahate çıkabilirsiniz, yeni yerler görüp yeni insanlarla tanışarak işinizin üzerinizde yarattığı stresi atabilirsiniz. Zira emin olun ki mekan değişikliği yapmak size iyi gelecektir.

İlgili Yazı: Stresle Baş Etmek için Mekan Değişikliği İşe Yarar mı?

Rahatlamanızı Sağlayacak Yiyecek ve İçecekleri Öğrenin!

Rahatlamanızı Sağlayacak Yiyecek ve İçecekleri Öğrenin!Fesleğen, adaçayı, muz, patates, bitter çikolata, yoğurt, pekmez, asitli meyveler, sarımsak, brokoli, arpa, acı biber, papatya çayı… Hayır hayır! Tarif falan vermeyeceğim. Sadece rahatlamanızı sağlayacak yiyecek ve içeceklerden bahsediyorum. Sabah, öğlen, akşam, hatta gece yatmadan önce (uyumadan önce içilen bir bardak süt gibisi yoktur) tüketebileceğiniz bu yiyecek ve içecekler stres seviyenizin azalmasına yardımcı olacaktır. Bahsettiğim yiyecek ve içecekleri hem çalışırken hem de mesai dışındaki zamanlarda tüketerek, kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Böylece stresle daha kolay başa çıkabilirsiniz. Stresten uzak durmanın yolları nelerdir, öğrenmek için tıklayın.

Nefes ve Gevşeme Egzersizleri Yapın!

Nefes ve Gevşeme Egzersizleri Yapın!Evet, gün içinde yapacağınız nefes ve gevşeme egzersizleri de işinize yarayacaktır. Ama tabii önce nefes almayı öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için size kısaca şu bilgileri verebilirim. İlk olarak iyi nefesin derin ve sessiz alındığını bilmelisiniz. Hani siz stres altında olduğunuz zaman kesik ve sık nefes alıyorsunuz işte öncelikle bunun farkına varmalısınız. Düzensiz nefes aldığınızı anladığınız an hemen bunu kontrol etmeye çalışmalısınız, nefesinize hükmetmeyi öğrenmelisiniz. Bunu başardıktan sonra rahatlamak için nefesinize odaklanmalısınız. Bu sırada aklınızdaki tüm negatif düşünceleri boşaltmaya çalışmalısınız. Tıpkı nefes gibi gevşeme egzersizleri de gün içinde kullanabileceğiniz bir rahatlama metodu! Duruşunuzu düzeltip bedeninizi esneterek (küçük bir araştırma yaparak farklı gevşeme egzersizlerini öğrenebilirsiniz) kendinizi rahatlatabilirsiniz. İnanın bana, doğru nefes ve gevşeme egzersizlerini kullanarak stresle çok daha kolay başa çıkabilirsiniz.

Alkol ve Sigaradan Uzak Durun!

Alkol ve Sigaradan Uzak Durun!Umarım, böyle kötü alışkanlıklarınız yoktur ama eğer varsa bir an önce alkol ve sigaradan kurtulmalısınız. Çünkü her ikisi de daha gergin olmanıza, daha çok stres yaşamanıza yol açıyor. Büyük ihtimalle siz tam tersini düşünüyorsunuz ama ne yazık ki gerçekler bu şekilde değil! Sinirlendiğinizde bir sigara yakmanın sizi rahatlattığını zannediyorsunuz. Ya da akşamları işten çıktıktan sonra birkaç kadeh içki içmenin gevşemenize yardımcı olduğuna inanıyorsunuz. Ama gerçekler böyle değil. Kötü alışkanlıklar sizi daha gergin ve daha sağlıksız insanlar haline getirmekten başka hiçbir işe yaramıyor. Uzun lafın kısası; yoğun baskı altında çalışanlar, varsa kötü alışkanlıklarınızdan bir an önce kurtulmalısınız. Böylece daha sağlıklı ve mutlu bir hayat için büyük bir adım atmalısınız.

Molalarınızı Doğru Kullanmayı Öğrenin!

Molalarınızı Doğru Kullanmayı Öğrenin!Bütün gün oradan oraya koşturuyor, gün içinde sık sık “başımı alıp gitsem” diye mi düşünüyorsunuz? İşinizin stresi yüzünden neredeyse bütün gün yay gibi gergin mi oluyorsunuz? Peki, o zaman şunu sorayım. Molalarınızı nasıl kullanıyorsunuz? Efendim? Yoksa gün içerisinde mola vermeye bile vakit bulamıyor musunuz? Eğer durum buysa, kendiniz için vakit ayırmayı öğrenmelisiniz. Çünkü kolay ya da çok stresli olduğu söylenemeyecek işlerde çalışanlar bile molaya ekmek, su gibi ihtiyaç duyarken, sizin mola vermeye nefes almak kadar ihtiyacınız var diyebilirim. İşte bu yüzden, hem kendinizi hem de işinizdeki performansınızı düşünerek gün içerisinde mutlaka ama mutlaka mola vermelisiniz. Bir işkolik olsanız bile bunu yapmalısınız, belirli aralıklarla en azından 5-10 dakikalığına çalışmayı bırakmalısınız. Ama mola verirken dikkat edilmesi gerekenleri de aklınızda bulundurmalısınız. Diğer bir deyişle; kendinize verdiğiniz o küçük izinlerde doğru şeyleri yapmalısınız.

Mesela; stres atmak için temiz hava alabilirsiniz, imkanınız varsa iş yerinizin yakınlarında kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Dinlendirici müzikler dinleyebilirsiniz, hemen hepimizi güldüren komik videolar izleyebilirsiniz, sevdiğiniz insanlarla konuşabilirsiniz, camdan dışarı bakıp derin nefes alarak zihninizi boşaltabilirsiniz. Veya sessiz bir yere geçip sıcak bir bitki çayı içebilirsiniz, kısa hikayeler okuyabilirsiniz, stresinizi atmaya epey yardımcı olacak yazma seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Burada önemli olan şey molalarınız boyunca işten uzaklaşmanız! Yani bir yandan mola verirken bir diğer yandan işle ilgili sorunlar üzerine düşünmemenizdir. Çünkü bu şekilde verdiğiniz molanın faydasını göremezsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu