Yatırım yapmaya başla!

Farkında Olmasanız Bile Başarıya Doğru İlerlediğinizi Gösteren 15 İşaret

Farkında Olmasanız Bile Başarıya Doğru İlerlediğinizi Gösteren 15 İşaret

Hayata her zaman gülen gözlerle bakamıyoruz, değil mi? Bazen gökyüzünün maviliğini göremeyip ağaçların yeşilliğini fark edemiyor, şarkı söyleyen kuşları duyamıyoruz. Yani dünya üzerindeki herkes gibi biz de bazen kötü dönemler yaşıyoruz. Bu dönemlerde sanki tüm dünya bize karşı duruyormuş gibi tuhaf ama aslında sıradan hislere kapılıyoruz. İş hayatında sorunlar yaşıyor, arkadaşlarımızla tartışıyor, ilişkimizi yürütemiyor, çocuklarımızla ilgilenemiyor, kısacası kendimizi her anlamda başarısız hissediyoruz. Sonra neden diyoruz, insanlar neden nasıl bu kadar mutlu ve başarılı olabiliyorlar?

Hayat bize karşı hiç de adil davranmazken, bizi hep başarısız olmaya sürüklerken, diğerleri ne yapıyor da bu tufandan nasiplenmeyebiliyorlar? Çıkan fırtınada neden bir tek biz oradan oraya sürükleniyoruz? Belki fırtınadan önce dikkat etmemiz gereken önlemleri almadığımız belki de tutunmamız gereken dala yeterince sağlam yapışamadığımız için! Nedeni her ne olursa olsun, kendimizi hep fırtınanın akışına bırakıyor ve mağlup hissediyoruz. Evet, şu anda dediğim durumda olan ya da benzeri hisler yaşayan çok sayıda insan olduğunu biliyorum. Zaten tam da bu nedenden dolayı yazıyorum. Eğer yapabilirsem; size yol göstermek, belki de düşündüğünüz kadar başarısız olmadığınızı size kanıtlamak için!

Başarılı olmak şu anda size çok uzak bir kavram olabilir. Hayatınız boyunca hep hata yapmış, kötü arkadaşlıklar kurmuş, yanlış ilişkiler yaşamış, hiçbir zaman istediğiniz gibi bir işte çalışmamış olabilirsiniz. Başınızın üstündeki kara bulutlardan bir türlü kurtulamamış, kimse tarafından takdir edilmemiş, doğru düzgün bir başarıya imza atmamış da olabilirsiniz. Sonuçta bu dediklerimin hepsi hemen her insanın başına gelebilecek ya da hissedilebilecek şeyler. Yani öncelikle başarısızlık konusunda kendinizi yalnız hissetmekten vazgeçmelisiniz. Nitekim başarısızlık, dünyanın en başarılı insanlarının bile karşılaşabileceği bir durumdur. Hem belki düşündüğünüz kadar başarısız olmayabilirsiniz. Başarısızlığın kalıcı değil de geçici bir şey olduğunu da yeri gelmişken hatırlatmak isterim. Yani bir kez, 10 kez, belki de 100 kez başarısız olmanız; sizin gelecekteki başarınıza etki etmeyecektir. Sonuçta çoğu insan, kendisini başarısız olarak görse de durumun hiç de öyle olmadığını hemen şimdi anlayacak! Evet, aşağıda siz farkında olmasanız bile başarıya doğru ilerlediğinizi gösteren 15 işaretle karşılaşacaksınız. Kendine başarısız yakıştırmasını yapan herkesin bu listeyi incelemesini öneriyorum.

Korkularınızla Yüzleşiyor ve Kazanıyorsunuz

Korkularınızla Yüzleşiyor ve KazanıyorsunuzŞu anki siz yerine eski siz olsaydınız, korkularınızla yüzleşmekten kaçmaya devam edebilirsiniz. Ama bakın, artık kaçmak yerine yüzleşmeyi tercih ediyorsunuz. Mesela patronunuz size bir şey soracak diye ödünüz patlamıyor ya da gelecek sınavı beklerken tırnaklarınızı kemirmiyorsunuz. Size yeni bir görev verilecek diye toplantılarda köşe bucak saklanmıyor, koltuğunuzda çok daha özgüvenli biri gibi oturuyorsunuz.

Başarısızlıklarınızda kendinizi odanıza kapatmıyor, bunun yerine çok daha fazla çalışmayı tercih ediyorsunuz. Peki, bunları yaparken hiç mi korkmuyor, hiç mi endişe duymuyorsunuz? Belki korkuyor, ama korkunuzun size mani olmasına izin vermiyorsunuz. İşte bu sizin başarılı olma yolunda doğru adımlar attığınızı gösteren işaretlerden bir tanesi.

Başarısızlığı Gelişiminize Yardım Edecek Bir Araç Olarak Görmeyi Öğreniyorsunuz

Başarısızlığı Gelişiminize Yardım Edecek Bir Araç Olarak Görmeyi ÖğreniyorsunuzEskiden başarısızlıklarınız karşısında yenik düşüyor ve mağlubiyeti kabul ederek kaybedenleri oynuyordunuz. Şimdi ise başarısızlığı size daha fazla çalışma hırsı katacak bir motive kaynağı olarak görüyor ve yenilgiler karşısında kendinizi bırakmıyorsunuz. Mesela; ulaşamadığınız bir hedefe erişebilmek için daha çok çalışıyor, ne kadar çok başarısız olursanız, o kadar çok çalışmanız gerektiğini biliyorsunuz. Çünkü başarının bir parçasının da başarısızlık olduğunu öğrendiniz. Sonuçta başarıyı bir varış noktası olarak değil de bir hayat yolculuğu olarak görmeniz gerektiğinin farkına vardınız.

Bugünün Değerini Biliyorsunuz

Bugünün Değerini BiliyorsunuzEvet, başarıya doğru istikrarlı bir biçimde ilerlediğinizi gösteren bir diğer işaret de bugünün değerinin farkına varmanız. Eskiden geçmişe ya da geleceğe odaklı yaşarken, şu anda en önemli şeyin içinde bulunduğunuz an olduğunu biliyorsunuz. Çünkü geçmişteki hataları düşünüp kendini üzmenin kişiye hiç bir şey katmadığını veya sürekli geleceğe dair hayaller kurarak bugünü kaçırmanın ne kadar anlamsız olduğunu anlamak, başarıya ulaşmada mutlak önem taşımaktadır. Sonuçta siz bugünün ne kadar kıymetli olduğunu, o an ne yapıyorsanız odağınızı ona göre belirlemeniz gerektiğinin farkına vararak başarıya doğru büyük bir adım atmışsınız.

Her Zaman Herkesi Mutlu Edemeyeceğinizi Biliyorsunuz

Her Zaman Herkesi Mutlu Edemeyeceğinizi BiliyorsunuzEvet, bunu anladıysanız kesinlikle doğru yolda olduğunuzu bilmelisiniz. Çünkü kişiyi başarısızlığa sürükleyen en büyük engellerden biri de başkalarının mutluluğuna odaklı olarak yaşamaktır. Ama siz her zaman herkesi mutlu etmenin imkansız olduğunu anlayarak, kendi hayatınızda gayet mantıklı değişiklikler yapmışsınız. Yani artık birini üzdüğünüz için depresyonlara girmiyor, olur olmaz herkes için saçma fedakarlıklar yapmıyor ve kişisel mutluluğunuzu ön plana alıyorsunuz. İyi ki de yapıyorsunuz! Çünkü bu hayattaki en önemli şey kendi mutluluğunuz!

Pozitif Düşüncelerin Önemini Biliyorsunuz

Pozitif Düşüncelerin Önemini BiliyorsunuzNegatif düşünmenin insana hiçbir şey katmadığını anladığınıza göre, başarı yolunda gayet güzel ilerlediğinizden emin olabilirsiniz. Çünkü başarısızlığın belli başlı nedenlerinden biri de kişinin kafasındaki olumsuz düşüncelerdir. Biliyorum, her zaman olumlu şeyler düşünmek kolay değildir. Mesela çok zor bir gün geçirmiş, ilişkinizde problem yaşamış, yorulmuş ya da tükenmiş olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda negatif düşünceler hemen başınıza üşüşecektir, farkındayım. Ama sizin bu kötü düşüncelerin esiri olmamak için elinizden geleni yapacağınızı da biliyorum. Nitekim pozitif düşünmenin sizi çok daha mutlu ve başarılı bir insan yapacağını çoktan anladınız.

Yargılamaktan ve Başkalarını Suçlamaktan Vazgeçtiniz

Yargılamaktan ve Başkalarını Suçlamaktan VazgeçtinizBaşınıza ne gelirse gelsin, bunun için başkalarını ya da bir şeyleri suçlamaktan vazgeçtiniz. “Çalışamadım çünkü eşimle aram kötü, odaklanamıyorum çünkü yorgunum, yapamadım çünkü zamanım yoktu” gibi cümleler kurmamanız gerektiğini artık biliyorsunuz. Zira başarılı insanların da bir sürü sorunu olabileceğini, ama onların bu sorunları başarısızlıklarına sebep olarak göstermediklerini anladınız. Öte yandan, olaylara ya da kişilere karşı yargılayıcı bir yaklaşım sergilemenin de size hiçbir fayda sağlamadığını fark ettiniz. Eleştirmenin kolay yol olduğunu, insanları dinleyip anlamaya çalışmanın ise zor olduğunu gördünüz. Zoru seçerek başarıya doğru kocaman bir adım daha attınız.

Her Gün için Bir Hedef Belirliyorsunuz

Her Gün İçin Bir Hedef BelirliyorsunuzEvet, başarı hedefe ulaşmakla elde edilen bir şeydir ve kime sorsanız belirli hedefleri vardır. Ama siz uzun vadede gerçekleştirmek istediğiniz hedeflerin yanı sıra, kendiniz için küçük günlük hedefler belirlemenin de önemli olduğunu anladınız. Mesela, o gün yapmak istediklerinizi belirleyerek gün bitene kadar hedeflerinize ulaşmak için çabalamayı ve akşam olduğunda zaferlerinizle gurur duymayı öğrendiniz. Çünkü ne kadar çok başarı elde ederseniz, asıl hedefinize o kadar çok yakınlaşacağınızı biliyorsunuz.

Her Şerde Bir Hayır Olduğuna Yürekten İnanıyorsunuz

Her Şerde Bir Hayır Olduğuna Yürekten İnanıyorsunuzDemek istediğim, her yenilginin içinde sizin için faydalı olacak bir şey olduğunu biliyorsunuz. Bugün sizi üzen bir şeyin yarın mutluluğunuzdaki en önemli basamak olabileceğini anladınız. Karşınıza çıkan zorlukların olumlu tarafını görmeyi, olaylara sadece belirli bir açıdan değil, birçok açıdan bakmanız gerektiğinin farkına vardınız. İşte bunun farkına varmanız, sizin başarıya doğru ilerlediğinizi gösteren işaretlerden bir diğeridir.

Mükemmel Olmak Zorunda Değilsiniz, Biliyorsunuz

Mükemmel Olmak Zorunda Değilsiniz, BiliyorsunuzBaşarıya doğru ilerlediğinizi gösteren bir diğer işaret ise mükemmel olmak için uğraşmayı bırakmanızdır. Yani başarılı olmanın kusursuz olmak anlamına gelmediğini biliyorsunuz. Herkesin güçlü ve zayıf yönleri olduğunu, başarıya giderken pek çok hatanızın olabileceğini anladınız. Anlayacağınız, kimse mükemmel olmak zorunda değil ve siz bunu kesinlikle biliyorsunuz.

Kendinize Güveniyorsunuz

Kendinize GüveniyorsunuzEvet, başarıya doğru koşar adım ilerlediğinizin bir diğer işareti ise kendinize güvenmenizdir. Çünkü başarıda önemli bir rolü olan faktör de hiç şüphesiz kişinin özgüvenidir. Yani yapabileceklerinizin farkında olarak, istediğiniz her şeyi elde edebileceğinizi bilmeniz ve buna yürekten inanmanızdır. Ama siz bunun zaten farkındasınız, değil mi?

Tutkularınızın Peşinden Gidiyorsunuz

Tutkularınızın Peşinden GidiyorsunuzTutkularınızın peşinden gitmenin ne kadar önemli olduğunu kavradınız ve bunun için özen göstermeye başladınız. Mesela; dev gibi bir gökdelende yaşamak ve Boğaz manzarası izlemek istiyorsanız, bu hedefinize ulaşmak için bir takım planlar yaptınız. Çünkü başarı kavramında en çok etkili olan şeylerden biri de kişinin hedefine ulaşmayı ne kadar çok istediğidir. Yani sizin için çok da önemli olmayan bir hedefe ulaşmak için çaba harcamak belki çok zor, yorucu ya da sıkıcı olabilir. Ancak hedefinizde tüm kalbinizle istediğiniz bir tutkunuz varsa, bu yolda karşınıza çıkacak her türlü engeli aşacak ve ne olursa olsun o tutkunuzdan asla vazgeçmeyeceksiniz.

Minnet Duymanın Ne Kadar Önemli Olduğunu Anladınız

Minnet Duymanın Ne Kadar Önemli Olduğunu AnladınızKişiyi başarıya götürecek adımlardan birinin de minnettar olmak gerektiğini anladınız. Yani her akşam kafanızı yastığa koyduğunuzda 5 dakikanızı o gün yaşadığınız güzel şeyler, küçük zaferler ve mutluluklar için minnettar olarak harcıyorsunuz. Elinizde olan şeylerin kıymetini biliyor ve sahip olduklarınızdan dolayı güne gülümseyerek başlıyorsunuz. İşte bu da sizin doğru yolda olduğunuzu gösteren bir diğer işarettir.

Çok Çabalamanın Verimli Çalışmak Olmadığını Biliyorsunuz

Çok Çalışmanın Verimli Çalışmak Olmadığını BiliyorsunuzGününüzün her anını çabalayarak geçirmenin verimli çalışmak anlamına gelmediğini anladınız. Aynı anda pek çok işi yapmaya çalışmak yerine, her işi sırasıyla ve adım adım yapmanın çok daha etkili olduğunu öğrendiniz. İşte bu nedenle hiç soluk almadan çalışan takım arkadaşlarınızdan daha başarılı oluyor, insanlar tarafından imrenilerek bakılıyorsunuz.

Etrafınızdaki İnsanları Seçerken Daha Dikkatlisiniz

Etrafınızdaki İnsanları Seçerken Daha DikkatlisinizBaşarılı olma yolunda doğru adımlar attığınızı gösteren bir diğer işaretse etrafınızdaki insanları daha dikkatli seçmenizdir. Sizi kötü etkileyecek arkadaşlara çevrenizde yer vermemeyi ve olumsuz düşüncelere sahip herkesten uzak durmanız gerektiğini artık biliyorsunuz. Bunun yerine sizinle aynı fikirlere sahip ve başarılı olmayı aklına koymuş kişilerle arkadaşlık yapmanın çok daha mantıklı olduğunu anladınız. İşte bunun da büyük bir başarı olduğunu düşünerek, kendinizle gurur duyabilirsiniz.

Gülümsemeyi Bir Alışkanlık Haline Getirdiniz

Gülümsemeyi Bir Alışkanlık Haline GetirdinizCaddede, iş yerinde veya otobüste! Nerede olduğunuz fark etmez. Göz göze geldiğiniz bir insana gülümsemenin sizi ne kadar mutlu ettiğini biliyorsunuz. Takım arkadaşlarınıza gülümseyerek teşekkür ediyor ve en önemlisi bunu içinizden gelerek yapıyorsunuz. Eşinize, ailenize, çocuklarınıza gülümsüyor; gülümseyişinizin ne kadar etkili olduğunu açıkça görüyorsunuz. İşte bu sizin başarılı olma yolunda gerçekten sağlam adımlarla ilerlediğinizi gösteren en büyük işaretlerden biri. Çünkü mutlu olmayı bilmeyen, hayatın tadını çıkartamayan insanlar ne kadar çok çalışırlarsa çalışsınlar hiçbir zaman tam anlamıyla başarılı olamazlar. Ama siz başarının en gerekli faktörünü sağlamış ve gülümsemenin kıymetini anlamışsınız. Gerisini halledeceğinizden şüphem bile yok!

Evet, listenin sonuna geldiğimize göre ne düşündüğünüzü merak ettiğimi bilmelisiniz. Yani kendinizi hala çok başarısız olarak görmeye devam ediyor musunuz? Yoksa bu yazıyı okumak kendinizi iyi hissetmenizi sağladı mı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum