Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Faiz Kararını Bekleyen TL Varlıkları Eksi Yönde Fiyatlanıyor

Borsa İstanbul güne yatay başladıktan sonra kayba yöneldi. Yatırımcıların odağında öğleden sonra açıklanacak olan faiz kararı yer alıyor.
Faiz Kararını Bekleyen TL Varlıkları Eksi Yönde Fiyatlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içi piyasalar bugün saat 14.00’te açıklanacak faiz kararını bekliyor. Ekim ayı Para Politikası Kurulu toplantısında alınan karar, döviz kurlarındaki rekor seviyeler göz önünde bulundurulduğunda kritik öneme sahip. Dolar kuru Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı öncesinde 9,29’da seyrederken, Borsa İstanbul’da sınırlı düşüş hakim.

BIST 100 endeksi saat 12.17’de %0,23’e denk gelen 3,33 puanlık düşüşle işlem görüyor.
Borsa 1429 Puandan İşlem Görüyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

Endeks Çarşamba günü %0,21 düşüşle 1432,80 puandan kapandı. Faiz kararının açıklanacağı güne 1432,94 puandan başladı. Saat 10.50’de 1436 puanı test ettikten sonra, yönünü aşağı çevirdi. 1428,98 ise ilk yarıda kaydettiği en düşük seviye oldu.

Sektör endekslerinin çoğunda oklar kırmızıyı gösteriyor. Bankacılık endeksi %0,72 ekside işlem görürken, en fazla düşüş %1,39 ile metal ana sanayide meydana geldi. En fazla artış ise %1,62 ile gayrimenkul yatırım ortaklığında gerçekleşti.

Endekste 1444 puan direnç, 1396 destek seviyeleri olarak takip ediliyor. Yurt içi yatırımcılar Ekim ayı PPK toplantısında alınan kararın yanında, şirketlerin açıklamaya başladığı üçüncü çeyrek bilançolarını da izliyor.

Analistlerin faiz beklentilerine kısaca değinecek olursak, TD Securities Gelişen Piyasalar Strateji Başkanı Cristian Maggio 100 baz puanlık indirim beklediğini söyledi. Bir önceki toplantıda 100 baz puan indirilen faiz oranı %18’e çekilmişti.

26 ekonomistin yanıtlarından oluşan AA Finans beklenti anketine göre de faizlerde indirim uygulanacak. 6 ekonomist pas geçileceğini düşünürken, 8 tanesi 50 bp, 1 tanesi 75 bp ve 11 tanesi 100 bp kadar indirim yapılmasını bekliyor. Ancak bu durumda Türk lirasında değer kaybının hızlanacağının altı çiziliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu